http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/06/12/tasta-ei-puhuta-velkakriisi-vie-kohti-liittovaltiota/20118233/12
Olen sitä mieltä, että viisainta olisi erota koko EU:sta ja nopeasti.
Olen sitä mieltä, että viisainta olisi erota koko EU:sta ja nopeasti.
Vastaukset 22
Vanhimmat
EU ja sen keskuspankki ryöstävät suunnitelmallisesti kansallisvaltiot suuryritysten temmellyskentiksi. Myös EU:n kehitys- ja rekonstruktiopankki tekee sijoitus toisensa perään jotka katkaisevat paikalliselta yrittämiseltä jalat sekä antaa suurpääoman ryöstää markkinat. Yksi esimerkki muiden lomassa on järkyttävä eläinrääkkäyksen ennätyshaltija sikalateollisuus joka on nyt vallannut EU:n markkinat:
http://www.campaignforrealfarming.org/2011/02/pig-business-a-film-by-tracy-worcester/
Katsokaakin ettei tule ostettua geenimanipuloitua sikaa ens jouluna, parempi ryhtyä jo kasvissyöjäksi näiden hullujen teollisuuspohattojen taloudellisen tukemisen sijaan?
Tuo persu-maajussien halajama "kansallisvaltio" on ajatus joka tuotiin Suomeen venäläiskaudella 1800-luvun puolivälissä. Nyt alkaa vihdoin myös sivistymätön kansanosa omaksua tuon opin, joka alkuun oli vain ruotsinkielisten ylioppilaiden ajatuksissa.
Paha juttu vain, että kansallisvaltioajatus tuhoutui omaan mahdottomuuteensa. Suomalaismaajussi tosin haluaa rakentaa kansallisvaltioita Lappiin, Hämeeseen, Pohjanmaalle ja Savoon. Tietenkin nuo kansallisvaltiot tarvitsevat oman rahansa ja oman kielioppinsa, lippunsa, postimerkkinsä ja virkamiehensä.
Eikä se maajussien kansallisvaltiohalu tuohon suinkaan pysähdy, e-hei: seuraavaksi aletaan perustaa kaupunkivaltioita Mikkeliin, Ouluun, Vaasaan jne. Sitten on vuorossa kaupunginosien ja kylien omat rahat ja rajat. Tullit jokaisen maatalon välille, jolla työllistetään suuri määrä virkamiehiä. Naimisiin saa mennä vain oman perheen jäsenien kesken.
Oi, ihana nationalismi!
no tuohan on juuri nappiin sanottu mutta niistä sinun ihannoimistasi muslimi maista iran irak somalia jne jne!!!!!
Siellähän on pieniä "kansallis/uskontovaltioita" joka kylässä ja kylän osassa ja uusia syntyy jatkuvilla sodilla toisiaan vastaan kun eri "jurttakunnat" palvovat eri väristä ja muotoista kiveä. Ja jota naapuriheimo sukuineen ei sitten suvaitse!
Ja kylän liuhuparta vanha harmaatukka velmu patriootti imaami julistaa sodan muita kamelikuntia vastaan!
Imaamille ryöstöretkiltä 10 uutta lapsivaimoa, tämäkö "sivistyneisyyttä?
Vanhemmat silpovatlkin tyttärensä jotta eivät kelpaa ryöstäjille? Pienempi paha kuin että menettävät lapsensa? Tähänkö se Koraanin julmuus johtaa?
Vaadimmekin islamin kiellettäväksi suomessa väkivaltaan sekä alaikäisiin kajoamiseen käskevänä, rikollisena oppina.
Ja tämä perustuu sekä faktoihin että arkihavantoihin.
Jos olisit joskus käynyt esim. koulua, tietäisit että Irak, Iran, Somalia jne jne eivät ole koskaan olleet osana EU:ta. Jos maajussin aivosi pystyisivät ajattelemaan, tietäisit myös että EU:sta ei voi erota jos siihen ei ole koskaan liittynytkään.
Juuri tuo kansallisvaltiohullutus tulee estämään monen maan liittymisen mihinkään taloudelliseen yhteistyöhön. Persut haluavat erota YK:sta, WHO:sta, IMF:stä, Maailmanpankista, kaikista urheilujärjestöistä ja tieteellisestä yhteistyöstä (tuo viimeinen siitä syystä että he kieltävät evoluution).
Mistä ihmeen "sinun ihannomistasi muslimi maista" sinä puhut? Mitähän ne mahtavat olla?
Jussufilta tuli taas jussufilaiseen tapaan ala-arvoista ajattelua. Eipä sinua voi kuin sääliä. Muuta afrikaan Jussuf. Mitä sinä täällä teet ?
Ooppa huoleti..Eu repeää omaan mahdottomuuteensa ja yksi maa toisensa jälkeen tulee palauttamaan kansallisen rahan.
Vaikka Katainen ei sitä tiedäkkään eikä tule koskaan tietämään, ellei sitä joku sille kerro hyvin hitaasti. Koko Eu.ssa on menossa vain ja ainoastaan sikakunnossa olevien pankkien pelastaminen ja vain siksi, että niihin sijoittaneet saavat rahansa korkoineen. Tukipaketit EIVÄT tarkoita kansan hyvinvoinnin lisäämistä vaan ainoastaan pankkien pelastamista. Ja se toisaalta vaatii sekä lainaa, että kaikkein köyhimpien ihmisten tukien laskemista nollaralle.
En osaa tarkemmin ennustaa kun ei ole pakastettua sammakkoa jota hypistellä mutta kreikan uusi paketti, portugalin massiivinen tukeminen (josta suomi maksaa suhteessa suurimman osan) ja väistämättä eteentuleva espanjan tukeminen ovat asioita joiden vuoksi Eu-liittovaltio jää unelmaksi.
Imf voi taata hetkisen apua kriiseihin mutta sen ongelma on, ettei sillä ole yhtään senttiä rahaa vaikkakin luottoa vielä jonkinverran.
Oletteko muuten panneet merkillle, että usa ei puhu sanaakaan Eu-kriisistä.
Bildenbergit sun muut muurarit joutuvat raapimaan peräreikäänsä koska unelmansa ei tule koskaan toteutumaan... näin sen näen ja näkee yhäti kasvava joukko.
Ennen kuin laitat myrkyllisen kirjeen tähän vastaukseski niin mieti ja kerro miksi suomalaisten pitää pelastaa, kreikan, portugalin ja espanjan pankit?
Saksan kanssa olisi parempi tehdä yhteistyötä, sillä Saksalla on eväät tulevaisuuteen, mitä Suomella ei ole. Venäjä kun romahtaa dollarin hinnan myötä, niin tarvitaan uusi öljyvaluutta. Kaasuputki Saksaan voi oikeasti siis hyödyttää meitäkin...
Saksalla on paljon velkaa, Venäjällä ei YHTÄÄN!
Kumpi?
En malta olla sanomatta Islannin röyhyyttä. Vajaa 2 vuotta sitten paksu ja killtävänaamainen turilas mekasti, että seuraavaksi hän ja pankkinsa ostavat Finnairin........ panevat kuntoon eli porukka ulos. Menikö puolisenvuotta kun Islantilaiset järsivät jäätyneitä sillejä.. kaik oli mänt.. ja vielä tulivuoret purkautu myöhemmin.
Tämä vain yleisenä huomiona... väimeren maissa on sentään kalat yleensä sulia.
Islantia pelastettiin kovalla tohinalla ja nyt nuo pelastetut makoilevat gaymansaarilla ja kansa järsii edelleen pakastekalaa.
Minä en ymmärrä miksi porukat eivät ymmärrä; jokainen tukisentti menee pankeille ja niihin sijoittaneille....... kansa ei saa latiakaan.
Mutta Saksan velkatase on hurjan paljon plussalla. Saatavia on satoja miljardeja.
Käppyrät löytyvät alempana skrollaamalla:
http://www.samassaveneessa.info/lyhyet-katsaukset/439-20110607-katsaus
kaikki kuuluu NEW WORLD ORDER suunnitelmaan. itse en todellakaan halua mihinkään liittovaltioon. toivon että tämä saadaan estettyä seuraavissa vaaleissa, jos ei niin sitten kapina.
http://www.youtube.com/watch?v=U2v3_ft3T98
ei tämmöstä, ei ikinä.
> tasta-ei-puhuta-velkakriisi-vie-kohti-liittovaltiota
Tuo Euro-rahamaiden velkakriisin kääntyy tosiaan vuosi vuodelta etenemällä siihen suuntaan että Suomi on lopulta enää liittovation yksi pohjoinen kulma. Suomen itsemääräämisoikeus meni.
Ruotsi, Tanska ja Englanti säilyttävät valtioina itsenäisyytensä. Ne eivät ole euromaita vaan niillä on edelleen oma keskuspankki ja oma raha olemassa.
Perussuomalaisten Timo Soini on ajanut saman tyyppistä linjaa kuin nuo kolme mainittua maata, eli ei-linja Suomen sitomiselle KVM-vakausrahaston velkanaruun.
Tähän itsepäisyyteen kaatui myös Soinin ministeriura. Mutta saattoi lopulta olla varsin halpa hinta asiassa.
Saattaa niin vielä edetä tämänkin asian kanssa, että ilman jonkinlaista suomalaista mellakointia tämä asia ei tästä taltu. Muuten johtajat eivät yksinkertaisesti suostu pysäyttämään tätä Suomen viemistä EU-velkaorjuuteen.
Itsenäisyys on sen verran tärkeä asia aika monilla suomalaisille, että ase kädessä sitä on puolustettu, on jo pariin kertaan.
upp: www.ajanhenki.com < kusetuksen ydin
uskomatonta mitä urpoja kuvassa, eivät osaa edes oman isän maan lippua piirtää oikein.
Te persut jaksatte jaanata tätä EU:ta. Mikä paha siinä on että Suomi vie joskus tuotteitaan ulkomaille? Kertokaa kerrankin että voisin ymmärtää... Miksi Suomen teollisuuden alasajo on teille niin tärkeää?
Eikö Jussuf-poika ymmärrä, että suomen ulkomaankauppa ei alkanut EU:sta eikä se lopu siitä poistuttua.
Hae jussuf töitä vai etkö ole päässyt sinne Hassanin kauppaan vielä apulaiseksi ?
EU ajaa maamme teollisuuden alasajoa. Eivät suomalaiset. EU-pankkiirit haluavat omistaa koko maan ja sen kansalaiset, globaaliin simsi-peliin kytkettynä. Näille neo-konnille elämä on vain sähköä, ihminen hyödyke muiden joukossa.
pössyf ei ymmärrä, että on olemassa elämää hänen ihannoimansa eu:n ulkopuolellakin. esim. chile ei kuulu eu:hun, ja silti pössyf mussuttaa sieltä tuotuja kiivejä. mansikki varoittaa: varo ettei mene masu kovaksi!
On jo liian myöhäistä erota EU:sta, ja emmehän me edes voi nykyisten vallanpitäjien takia. EU:sta eroamisen prosessi vie jopa vuosia ja maksaakin...