Paloheinään laanisen patsas

Kapt evp

Paloheinään on perustettu toimikunta,joka ajaa Timo Laanisen näköispatsasta Paloheinään.Keskustan suuri ideologi on kyllä patsaansa ansainnut ja mikä sille olisi parempi paikka,kuin Paloheinä.
Patsaalle on varattu paikka Teboilin pihasta ja Laanisen patsaan on takoitus olla pystyssä ennen joulua.
Patsas rahoitetaan keksutalaisten ja eräiden liikemiesten yhteisellä rahoituksella.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 26

      Yksi ongelma siinä on. Paloheinässä ei ole Teboilia.

    • Kapt evp

      Patsasajatus on kannatettava, mutta aiheena täytyy ehdottomasti olla Kapi, kuulu suomalainen upseeri; mm. lammaspaimenten apulaisena Kyproksella toiminut.
      Asetelman voisi plagioida vaikka Haminan kaatuneiden upseerien muistopatsaasta. Kapi voisi olla kiikarilla vihollista tähystävä taistelu-upseeri ja minä hänen lähettinsä. Älykkäämpänä minä tietysti olisin suojautuneena, Kapin tähystäessä kiikarilla luodin tulosuuntaa.

      • Controlman

        Suurin syy, miksi Kapista ei koskaan tullut oikeaa upseeria, on juuri tuo. Kapi-tollo luuli, että kiikarilla katsotaan kun luoti tulee kohden herasilmää....

        Hoh, hoh, hoooooooo, Uusi-Ukista tuosta tappikeisarista ei taasen tullut rakuunaa, koska oli aisoittanut hevosen väärin päin kärryjen eteen.


      • Siinäpä loistava

        tuuma!

        Siihenhän voisi rekonstruoida kutin puolen metrin päähän kapi hönön nupista.

        "Hetki ennen sankaruutta" - kävisi hyvin nimeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe