URALIN - annaspas kootut selitykset

Lautapäämies

Kirjoitin tällä nimimerkillä Wincapitaa, EOK:ta ja Ilkka Pitkäsen toimintaa arvostelevan kirjoituksen. Kirjoitukseni poistettiin tänään klo 18.25. Minusta näyttää, että jouduin jälleen kerran aiheettoman poiston kohteeksi.

http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=478&Itemid=65
Eurooppalaisen oikeusturvan keskusliitto (EOK) ja varatuomari Ilkka Pitkänen ovat näyttävästi ja julkisesti perustelleet Wincapitan laillisuutta.

Varatuomari Ilkka Pitkänen on näkyvästi ja julkisesti pyrkinyt saamaan puheoikeutta Kailajärvi vastaan valtio oikeudenkäynnissä Vantaalla.

Jos vastaan julkiseen keskusteluun julkisesti, se lienee sallittua myös Suomi24:n sääntäjen puitteissa. Paheksun sitä, että EOK pyrkii käyttämään epämoraalisia keinoja keskustelun vaientamiseksi.

***************************************
Viesti alkuosa kuului näin:
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=478&Itemid=65
Lupaisin tässä taannoin kommentoida varatuomari Pitkästä hieman lisää.

Katsellaan nyt ensin tilanne 7.3.2008, kun toiminta päätyi kuin seinään ja Hanski otti ritolat.
Pitkäsen runoilee. ” Valuuttakauppaohjelmisto toimi lukuisien ammattilaisten antamien lausuntojen mukaan erittäin hyvin. Vain sen automaattinen kytkentä valuuttakauppa-alustaan puuttui.”

Kaksi todistajaa kävi puolustuksen todistajana todistamassa oikeudessa, etteivät muista mitään. Oliko Pitkäsen lukuisat asiantuntijat tässä, vai tuleeko näitä lisää?
***************************************
Mikähän tässä mahtoi olla Suomi24 palstan julkaisupolitiikan vastaista?

9

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shahov

      Asiaa sivuten:

      WikiPress on kirjoittanut paljon ja kriittisiä artikkeleita koskien WinCapita-oikeudenkäyntejä ja sitä edeltävää esitutkintaaa. Olemme saaneet paljon kyselyjä miksi emme julkaisseet varatuomari Ilkka Pitkäsen EOK:ssa julkaisemaa kirjoitusta. Päätös olla julkaisematta sitä WikiPressissä on Ilkka Pitkäsen itsensä. Hänen näkemyksensä mukaan artikkelin julkaiseminen WikiPressissä ei antaisi sille tarvittavaa painoarvoa. Kunnioitamme Pitkäsen päätöstä.
      WikiPress julkaisee yhden kokoavan artikkelin oikeudenkäynnistä tulevana viikonloppuna. Sen jälkeen jäämme muiden kanssa osaltamme odottamaan oikeuden päätöstä.
      Toimitus

    • Tämäkin poistettiin.

      """""Ei Uralin niitä välttämäti poista. Jos joku vinkuu ylläpidolle, niin ylläpitohan sen poistopyynnön saa. Ei ne ylläpidossa viitti lukea viestiä, vaan valitsevat helpomman tien, eli bittiavaruuden. Jos Uralin ehtii lukea viestin ja siitä seuranneen poistopyynnön, niin Uralin voi vaikuttaa, jotta säilyykö viesti forumilla.

      EOK:n huru-ukoille on kova paikka, että niiden töppäilyjä tuodaan täällä esille. Et ole ensimmäinen, etkä viimeinen, jonka viestejä ko. hemmojen vaatimuksesta poistetaan. Täytyy muistaa, että Oikeusturvan Ostos-TV (lue; EOK) on ihmisoikeuksien asialla. He kunnioittavat ihmisoikeuksien yhtä suurinta kulmakiveä, eli sananvapautta yhtä paljon, kuin Hande jäseniä.

      Ja mitaan ette voi...
      """"""""""

      Ja mitaan ette voi...

    • Lautapäämies

      Äläpä Uralin annakaan niitä koottuja selityksiä Omituisia tarrinoita näyttää palanneen henkiin.

      Tähän liittyi koominen yksityiskohta. Olin kirjoittelemassa kommetteja Shavon teoriaan "mopolla kellarin seinään", kun viestiketju hävisi altani. Niinhän minä putosin kuin Rytkönen pukilta.

      Hetken minä ihmettelin suu auki, kunnes tajuisin, että Pohjois-Korean sensuuri se taas iski ja nyt kesken laulun.

      Ei tällaista saa tehdä, tulee paha mieli.

    • 13+8

      Mitä helvettiä.
      Taparikollisten toispäiset sepustukset täyttävät ketjuja ja huolella valmistellut asiapitoiset ja -huom: asiassa pysyvät- kirjoitukset poistetaan taparikollisten vaatimuksesta.

      Näin luodaan ja pidetään yllä Suomi24:n mainetta keskustelupalstojen pohjaviemärinä.

      • 13+8

        Tämähän on jo naurettavaa. Palsta sensuroi automaattisesti tavanomaisia voimasanoja.
        Amerikkalaiset fundamentaalikristitytkö täällä hallinnoivat?


    • Mäkin haluaisin jonkinlaista meriselitystä siitä, jotta miksi viestini poistettiin.

      Viesti koski täällä paljon mainostettua WikiPressissä ollutta juttua. WikiPress oli kertomansa mukaan saanut paljon yhteydenottoja, jotta miksi se ei julkaise EOK:n Pitkäsen tekemää WinCapita-juttua sivuillaan. WikiPress vastasi sivuillaan, että Pitkänen on pyytänyt, että juttua siellä ei julkaista, koska hänen kirjoituksensa ei saa arvoistaan painoarvoa WikiPressissä.

      Miksi siitä ei saa jutella? Laitoin linkit aiheeseen, joten ei se silloin pitäisi olla Suomi24-sääntöjen vastainen. Täällä saa kuitenkin ihan vapaasti kehoittaa seuraamaan linkkejä mm. WikiPressin sivuille, mutta kun minä kirjoitan, niin silloin sitä ei saa mainita. Vai?

      Ja mitaan ette voi...

      • Poistopyyntöjä tulee jatkuvasti noista EOK ja Ilkka Pitkänen - aiheisista viesteistä. Poistopyynnön perusteluna ettei ne kuulu talousrikokset palstalle. Ylläpito oli poistanut viestit. Palautin viestit, sen jälkeen joku taas oli ilmoittanut viestin ettei kuulu tänne, ja ylläpito oli taas poistanut. Palautin äsken viestit.
        Laitan ylläpitoon viestiä.


      • Lautapäämies
        uralin kirjoitti:

        Poistopyyntöjä tulee jatkuvasti noista EOK ja Ilkka Pitkänen - aiheisista viesteistä. Poistopyynnön perusteluna ettei ne kuulu talousrikokset palstalle. Ylläpito oli poistanut viestit. Palautin viestit, sen jälkeen joku taas oli ilmoittanut viestin ettei kuulu tänne, ja ylläpito oli taas poistanut. Palautin äsken viestit.
        Laitan ylläpitoon viestiä.

        Kiitoksia tiedosta.

        Olen huvittunut sitä, että Eurooppalaisen oikeusturvan keskusliiton (EOK) ja varatuomari Ilkka Pitkäsen julkisuuskuvaa halutaan kaunistella kyseenalaisin keinoin.

        Puhtaan asian puolesta puhtain asein. Jos tämä lukee Ritari Nuhteettoman kilvessä, näin hän myös taistelkoon.


      • uralin kirjoitti:

        Poistopyyntöjä tulee jatkuvasti noista EOK ja Ilkka Pitkänen - aiheisista viesteistä. Poistopyynnön perusteluna ettei ne kuulu talousrikokset palstalle. Ylläpito oli poistanut viestit. Palautin viestit, sen jälkeen joku taas oli ilmoittanut viestin ettei kuulu tänne, ja ylläpito oli taas poistanut. Palautin äsken viestit.
        Laitan ylläpitoon viestiä.

        Kiitti nyt kuitenkin yrityksestä. Eipä näyttänyt kauaa viihtyvän aihe täällä. Se mahtaa olla niin, että EOK:n huru-ukkokööri päättää sen, jotta mitä Suomi24-forumilla saa keskustella.

        He kyllä postaavat tänne omia kirjoituksiaan ja ylistävät niitä taivaisiin, mutta auta-armias, jos joku löytää heidän sepustuksistaan negatiivistä tai suoranaista valehtelua, niin heti vaan paniikkinappulaa painamaan. Eipä tunnu oikein reilulta.

        Ja mitaan ette voi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      136
      7177
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      125
      4971
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      66
      4332
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3483
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2291
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      301
      1773
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      23
      1515
    8. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1448
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1394
    Aihe