AbFab

Tänään se taas jatkuu! Fantastic, sweetie :))
7249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olin aikoinani hyvinkin lääpälläni kolmeen ensimmäiseen tuotantokauteen, jotka nauhoittelinkin talteen. Elokuvakin oli vielä ok. Mutta se 4. kausi olikin sitten jo... äh... Minusta se oli jo pelkästään julmaa miten Eddie kiskaisi tyttäreltään puseron korviin kaiken kansan nähden, ja se miten Saffystä oli tullut aivan umpihullu komerokyttääjä oli surkeaa katseltavaa. (Vai oliko siinä jo useampikin kausi, en tiedä.)

En oikein osaa kovin hääppöisiä odottaa enää tältä nykyiseltä kaudelta. Se tietysti on positiivista että näytetään "vanhoja rumia ämmiä" - sehän on sitä realismia... Ei maailma ole täynnä silonaamaisia penikoita.

Äänestä
  • Makuasia. Minä taas tykkäsin neljännestä kaudesta...ehkä jopa (tavallaan) enemmän kuin kolmesta ensimmäisestä, vaikka niitä onkin vaikea vertailla, kun ne ihan vanhimmat jaksot alkavat jo olla sellaisia kulttiklassikoita, että ei oikein edes uskalla väittää mitään myöhempää tuotosta paremmaksi.

    Ja Eddiehän on julma ja Patsy vielä julmempi. Viidennellä kaudella tosin on ehkä pari hieman pehmompaakin kohtaa.

    Äänestä

  • Sateenvarjo kirjoitti:

    Makuasia. Minä taas tykkäsin neljännestä kaudesta...ehkä jopa (tavallaan) enemmän kuin kolmesta ensimmäisestä, vaikka niitä onkin vaikea vertailla, kun ne ihan vanhimmat jaksot alkavat jo olla sellaisia kulttiklassikoita, että ei oikein edes uskalla väittää mitään myöhempää tuotosta paremmaksi.

    Ja Eddiehän on julma ja Patsy vielä julmempi. Viidennellä kaudella tosin on ehkä pari hieman pehmompaakin kohtaa.

    ...mutta niistä julmuuksista vielä: Eikö paljon julmempaa ollut esim. se, kun Saffy myytin orjaksi Marokossa (Patsyhan sen teki, mutta Edinakin kuittasi koko homman olan kohautuksella)?

    Äänestä

  • Sateenvarjoa kirjoitti:

    ...mutta niistä julmuuksista vielä: Eikö paljon julmempaa ollut esim. se, kun Saffy myytin orjaksi Marokossa (Patsyhan sen teki, mutta Edinakin kuittasi koko homman olan kohautuksella)?

    Olihan se kyllä to-del-la julmaa... Yh...

    (Aina välillä tulee mietittyä että miten sarjaan mahtavat suhtautua ne, jotka todella ovat joutuneet sietämään sosiopaateilta tai alkoholisteilta vanhemmiltaan jotain tuollaista oikeasti.)

    Äänestä

  • Kyylä kirjoitti:

    Olihan se kyllä to-del-la julmaa... Yh...

    (Aina välillä tulee mietittyä että miten sarjaan mahtavat suhtautua ne, jotka todella ovat joutuneet sietämään sosiopaateilta tai alkoholisteilta vanhemmiltaan jotain tuollaista oikeasti.)

    sehän on vain tv-sarja, sweetie darling!

    Äänestä

Olen nyt viisastunut ja alkanut nauhoittaa jaksoja, tosin pidin ensimmäisistä tuotantokausista PALJON enemmän.

Ärsyttää vaan, kun Ab Fab Show Book on loppuunmyyty, oon sitä yrittänyt Suomalaiselta tilata sormet verillä. On taitanu loppua kirja aikalailla kaikkialta Euroopasta, mitä nyt surffailin...

Äänestä
  • Ei siitä kovin kauan ole kun amazon.co.uk:sta tuon hankin, mikäli nyt puhumme samasta kirjasta. Sieltä kannattaa ehkä kokeilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Patsy kirjoitti:

Tänään se taas jatkuu! Fantastic, sweetie :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu