Älkää ostako muovirunkoista ruohonleikkuria.

nurmikkoparturi

Mulla sellainen on mallia Jonsered. Nyt 3-vuotiaana siitä irtosi B&S moottori, kun kaikki kolme kiinnityspultin kohtaa ovat murtuneet muovirungosta. Myös pyörät irtoilevat, kun eivät ne kruunusokat mitään lukitse kunnolla. Ainoa keino oli kääntää moottori "väärin päin" poraamalla uudet kiinnityspultin reiät eri kohtiin. Ongelmaksi tuli vaijerien pituuden riittämättömyys, jolloin turvakahvankin sai repiä huut helkkariin ja kaasukahvaakaan ei tarvita, kun kaasun pitää olla aina täysillä kierrosten alhaisuudesta johtuen. Pyörät sai pysymään paikallaan poraamalla akseleihin sokanreiät, joihin laitoin väärät naulat. Ilmanputsariakin saa yhtämittaa putsata bensakylvyssä, kun käynti alkaa olla tukahtunutta sorttia. Tällöin tulppakin on aivan musta ja karstainen.

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehiteltävää

      Tosiaan, noissa on niin pienet kierrokset jo alkuaan, että jos terä on hiukankin tylsä niin siihen hyytyy, vaikka leikkuukorkeuden säätäisi yläasentoon. Lisäksi ne korkeudensäädön jouset tuppaavat katkeilemaan. Koska leikkuri jättää kaiken moskan alleen, on luonnollista, että se tukehtuu, jos ruohomatto on vähänkin tiiviimpää. Ehkä pitäisi tehdä kylkeen aukko, että porot pääsisivät ulos häiritsemästä terän pyörintää. Kokeilin jo moottoria yhteen peltirunkoiseenkin, jossa oli Aspera ollut alkuaan. Muuten toimii, mutta kulkee liian lähellä maanpintaa ja leikkaa ruohonjuuritasolta kaikki poikki.

    • paljon parannettavaa

      Myös bensakorkkiin kannattaa tehdä sellainen ketjuviritys, ettei se putoa pois, jos unohtaa kiertää kiinni. Muuten löytää takuuvarmasti muovinpalaset koneen alta jonain kauniina päivänä. Vastaavia ratkaisuja on esim. moottorisahoissa. Itse korvasinkin korkin alumiinisella, jonka revin yhdestä ikivanhasta Briggstrattonista. Aisatkin piti kiinnittää kunnon pultein nailonlukituilla muttereilla, koska alkuperäiset muovinastat eivät olleet mistään kotoisin.

    • helppoa heinäntekoa

      Tosiaan, kun koneen kääntää, ei tulpanhattukaan irtoa joka kerta, kun ajaa marjapensaan alta. Konetta onkin vaikeampi nyt saada sammumaan, kun ennen se tapahtui vaan turvakahva vapauttamalla. Moottorin kyljessähän on maadoitusliuska, jonka yhteydessä on tosi jäykkä jousi, joka pitää repiä helkkariin ja korvata vaikka kumilenkillä, jotta jaksaa sorminkin liikuttaa maadoitusvipua peremmälle. Saahan koneen sammumaan tulpanhatunkin repimällä, mutta se lyö ikävästi sormille, jos on ohutnahkaista sorttia. Myös vipukytkimen voi väsätä sopivaan kohtaan maadoitustapahtuman aikaansaamiseksi, jos on vähänkin elektroniikka-asenteluun taipuvainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe