Älkää ostako muovirunkoista ruohonleikkuria.

nurmikkoparturi

Mulla sellainen on mallia Jonsered. Nyt 3-vuotiaana siitä irtosi B&S moottori, kun kaikki kolme kiinnityspultin kohtaa ovat murtuneet muovirungosta. Myös pyörät irtoilevat, kun eivät ne kruunusokat mitään lukitse kunnolla. Ainoa keino oli kääntää moottori "väärin päin" poraamalla uudet kiinnityspultin reiät eri kohtiin. Ongelmaksi tuli vaijerien pituuden riittämättömyys, jolloin turvakahvankin sai repiä huut helkkariin ja kaasukahvaakaan ei tarvita, kun kaasun pitää olla aina täysillä kierrosten alhaisuudesta johtuen. Pyörät sai pysymään paikallaan poraamalla akseleihin sokanreiät, joihin laitoin väärät naulat. Ilmanputsariakin saa yhtämittaa putsata bensakylvyssä, kun käynti alkaa olla tukahtunutta sorttia. Tällöin tulppakin on aivan musta ja karstainen.

3

329

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehiteltävää

      Tosiaan, noissa on niin pienet kierrokset jo alkuaan, että jos terä on hiukankin tylsä niin siihen hyytyy, vaikka leikkuukorkeuden säätäisi yläasentoon. Lisäksi ne korkeudensäädön jouset tuppaavat katkeilemaan. Koska leikkuri jättää kaiken moskan alleen, on luonnollista, että se tukehtuu, jos ruohomatto on vähänkin tiiviimpää. Ehkä pitäisi tehdä kylkeen aukko, että porot pääsisivät ulos häiritsemästä terän pyörintää. Kokeilin jo moottoria yhteen peltirunkoiseenkin, jossa oli Aspera ollut alkuaan. Muuten toimii, mutta kulkee liian lähellä maanpintaa ja leikkaa ruohonjuuritasolta kaikki poikki.

    • paljon parannettavaa

      Myös bensakorkkiin kannattaa tehdä sellainen ketjuviritys, ettei se putoa pois, jos unohtaa kiertää kiinni. Muuten löytää takuuvarmasti muovinpalaset koneen alta jonain kauniina päivänä. Vastaavia ratkaisuja on esim. moottorisahoissa. Itse korvasinkin korkin alumiinisella, jonka revin yhdestä ikivanhasta Briggstrattonista. Aisatkin piti kiinnittää kunnon pultein nailonlukituilla muttereilla, koska alkuperäiset muovinastat eivät olleet mistään kotoisin.

    • helppoa heinäntekoa

      Tosiaan, kun koneen kääntää, ei tulpanhattukaan irtoa joka kerta, kun ajaa marjapensaan alta. Konetta onkin vaikeampi nyt saada sammumaan, kun ennen se tapahtui vaan turvakahva vapauttamalla. Moottorin kyljessähän on maadoitusliuska, jonka yhteydessä on tosi jäykkä jousi, joka pitää repiä helkkariin ja korvata vaikka kumilenkillä, jotta jaksaa sorminkin liikuttaa maadoitusvipua peremmälle. Saahan koneen sammumaan tulpanhatunkin repimällä, mutta se lyö ikävästi sormille, jos on ohutnahkaista sorttia. Myös vipukytkimen voi väsätä sopivaan kohtaan maadoitustapahtuman aikaansaamiseksi, jos on vähänkin elektroniikka-asenteluun taipuvainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      50
      1287
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1018
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      431
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      429
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe