Ruotsi luopuu lastenhoitoavustuksesta?koska Suomi varoittava

esimerkki

sr.sr, sisu-uutiset:
"Lastenhoitoavustus halutaan poistaa
Julkaistu: måndag 13 juni kl 14:37, Sisu-uutiset
Lastenhoitoavustus halutaan lopettaa maahanmuuttajien työllisyyden parantamiseksi.
Asiaa ehdottaa finanssiministeriön asiantuntijaryhmä "Työtä maahanmuuttajille-Sysselsättning för indvandrare" -raportissa. Sen mukaan avusta voi tulla köyhyysloukku ulkomaalaistaustaisille työttömille naisille.
Haittaa työllisyyttä(kuuntele)
Maahanmuuttajien ja etenkin pakolaisten työttömyys on paljon suurempaa kuin ruotsalaisten ja keinoja työllisyyden parantamiseksi etsitään.
Tuoreimman ehdotuksen on tehnyt finanssiministeriön asiantuntijaryhmä ESO:n kaksi tutkijaa Åsa Olli Segendorf ja Tommi Teljosuo.
He ehdottavat, että kuntien maksama kolmen tuhannen kruunun lastenhoitoavustus lopetetaan. Tuen saa 1-3 vuotiaasta lapsesta, mikäli lapsi ei käy esikoulua.
Tutkija Tommi Teljosuo perustelee avustuksen lopettamista:

- Kokemukset Suomesta ja Norjasta, jossa vastaava avustus on ollut voimassa jo pidempään, osoittavat että avustus vaikuttaa hyvin haitallisesti varsinkin työttömien ja vähän koulutettujen maahan muuttaneiden naisten osallistumiseen työmarkkinoilla.

Teljosuo myös kertoo, että lastenhoitoavustuksen vaikutukset ovat erilaiset riiippuen perheen tilanteesta. Niissä perheissä, joissa vanhemmat käyvät töissä, tuo avustus valinnan vapautta. Niissä perheissä, joissa vanhemmat eivät käy töissä, toimii avustus lähinnä köyhyysloukkuna.
Tutkija Tommi Teljosuo kertoo, että raportissa ehdotetaan muitakin maahanmuuttajien ja pakolaisten työllisyyttä parantavia keinoja.
Yksi tärkeimmistä esityksistä on selkeämpi järjestelmä ulkomaalaisten koulutusten ja työkokemusten rinnastamiseksi.
- Tärkeää on, että ruotsalaiset työnantajat ymmärtävät ,mistä asiassa on kyse. Ja mikä on esimerkiksi ulkomaalaisen akateemisen koulutuksen arvo Ruotsissa eli mitä se vastaa ruotsalaisessa koulutusjärjestelmässä."

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        96
        4774
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        113
        3912
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        208
        3804
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        108
        2220
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        77
        1964
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1336
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        132
        1258
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        162
        1246
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1105
      10. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        493
        1059
      Aihe