15 HV Suzuki sammuu ja ei lähde käyntiin.

Eli kun tuon kanssa lähtee rannasta niin noin 1min kuluttua moottori sammuu ja ei lähde enää käyntiin. Mutta kun antaa jäähtyä kunnolla niin taas lähtee huonosti käyntiin. Onko kysessä männän liikkuvuus tai mikä? Vai onko vain kannattavampaa laittaa tallista tilalle yamahan 9.9 ja lähteä menee?
2279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vaikuttaa siltä että mäntä lopettaa liikkeensä ja aloittaa sen hetkenpäästä uudestaan.
Aloitteliana en menisi mäntää vaihtamaan. Vaihda semmoinen jamaha jossa mäntä liikkuu.
Onkelmasi on näin tipotiessään.

Äänestä
  • Joo huonosti mikä tahansa perämoottori kulkee jos ei mäntä/männät liiku mutta
    epäilisin sähkövikaa puola tai sähköboksi finiitto, mutta jos on toimiva Yamaha
    niin ei muuta kun narusta vetäen ja menox muista avata bensahana ja ilmaruuvi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-.--.- kirjoitti:

Eli kun tuon kanssa lähtee rannasta niin noin 1min kuluttua moottori sammuu ja ei lähde enää käyntiin. Mutta kun antaa jäähtyä kunnolla niin taas lähtee huonosti käyntiin. Onko kysessä männän liikkuvuus tai mikä? Vai onko vain kannattavampaa laittaa tallista tilalle yamahan 9.9 ja lähteä menee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu