neuvoja vailla

Mulan

Olen vuoden verran oksentanut; ensin osasin kontrolloida syömistäni ja laskin kalorit erittäin tarkasti, elin muutaman kuukauden 1000-1200 kalorilla. Syksyllä diettini luonnollisesti riistäytyi käsistä kun oli jatkuvasti nälkä ja aloin syödä muutaman 100 kaloria enemmän.
Hain apua psykologilta, mutta tajusin vasta käyntien loputtua, ettei syömishäiriööni suhtauduttu vakavasti, koska ahmininen tarkoitti korkeintaan yhtä karkkipussia päivässä. En kuulemma ole tarpeeksi sairas, että minulle voisi suositella hoitoa. Sain ahmimishäiriöön lääkkeet, mutta lopetin niiden syömisen melkein heti. En halua syödä lääkkeitä, koska en usko niiden tehoavan.
Nyt olen päivittäin ahminut ruokaa ja makeaa kaapeista, ja minulla on jatkuvasti nälkä. En osaa lopettaa syömistä edes lounaan jälkeen, (ennen se riitti), vaan syön sen lisäksi useita välipaloja putkeen. Ahmimisen jälkeen joko oksennan tai otan päiväunet ja teen lihaskuntoja.
Pelkään, että ahmimiseni pahenee ja lihon kaikki laihduttamani kilot takaisin! Peilistä näen lihavan epäonnistujan. Minulla ei ole itsehillintää jatkaa laihduttamista. Pitääkö minun ahmia tuhansia kaloreita päivässä ennen kuin minut otetaan vakavasti?!

0

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

        Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
        Nurmijärvi
        102
        4507
      2. Yleltä tyrmäävä uutinen

        Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
        Luterilaisuus
        382
        1274
      3. Missä mustasusi on?

        Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
        Ikävä
        186
        1052
      4. Pakko kertoa mies

        Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
        Ikävä
        109
        1042
      5. Sinä vain tulit elämääni

        Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
        Ikävä
        85
        931
      6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

        Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
        Ikävä
        47
        901
      7. Miten koskettaisit häntä?

        Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
        Ikävä
        64
        891
      8. Mitä ajattelet

        Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
        Ikävä
        64
        856
      9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

        Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
        Maailman menoa
        11
        852
      10. Onko se niin

        Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
        Ikävä
        64
        826
      Aihe