Ay väelle. Teidät on solutettu porvarin toimesta.
Potkaiskaa ne porvari johtajanne ulos sieltä sössimästä asioitanne.
Se tulee eteen ennemmin tai myöhemmin joten miksei heti? Mitä te odotatte?
Porvari soluttanut ay liikkeen
12
85
Vastaukset
- köynnöskuusama
perinteistä kahtia jakoa, työläiset / porvarit, ei oikeastaan enää ole. Lähes kaikilla työtätekevillä on suht'hyvä toimeentulo, eikä kukaan enää ole työnantajan mielivallan alla, niinkuin joskus 20-luvulla.Työstä on saanut senverran palkkaa, että pienehkölläkin palkalla on saanut talot ja autot sekä muut tarpeelliset ja tarpeettomat lelut itsekukin hankittua jos on työelämää takana esim. 20v. Erijuttu on nuoremmat , joilla ei vielä ole ehtinyt vuosia karttua. Onko tällainen työväki sitten porvarisoitunut, kun ei tarvi jokapäiväistä taistelua käydä pelkästä leivästä, osittain on, sillä jopa pienipalkkaiset kaupan kassat ovat peräti kokoomukset jäseniä. Mitä suuresti ihmettelen, niillä tunti määrillä ja silla tuntipalkalla.Ja sitten toisessa laidassa on aitoja työväenliikkeen ihmisiä ,vaikka tulotaso viittaisi toisenlaiseen kehykseen. Näin se vaan menee.Ehkä ne kaupankassat kuvittelevat olevansa etuoikeutetussa asemassa, kun ovat ns. ''siistissä sisätyössä'' Turha vetää nyt hernettä nenään kaikkien kassojen, tämä nyt vaan oli esim. alasta jossa kuitenkin ns. porvareita löytyy, omakohtaisesti tunnenkin muutaman Itse en porvari ole vaikka ''ulkoiset'' tuntomerkit sopivatkin, koska omistan suurehkon talon,suht'uuden volvon kaikki haluamani lelut suurta taulutv.tä myöten. Kaikki on rahalla maksettu, ei velaksi, paitsi talosta oli 8v. velkaa, mutta maksettu jo pois 1989. Pankissa senverran ettei tuleva pelota, oikeastaan toivon saavani lopputilin, jos tulee yt.Työväen asiaa olen ajanut olemalla pienessä metaallialan yrityksessä luottamusmiehenä aiempina vuosina.Nyt kun on väkeä enää 2 koko firmassa niin ei enää ole luottarille käyttöä, mutta seuraan edelleen aktiivisesti asioita.Kyllä siellä porvariporukoissa pyörii väkeä kummallisista tulo ja ammatti-ryhmistä, joilla ei luulisi olevan mitään tekemistä porvareitten kanssa ja tästä johtuen varmaankin myös kokoomuksen kannatus on niinkin korkea kuin on.
- napsu ja kopsu
täsmälleen samaa mieltä, niitä porvarin äänestäjiä on mitä ihmeellisemmissä väkijoukoissa, joilla ei ole mitään tekemistä koko asian kanssa, mutta kun eivät ymmärrä. joku sanoo että on ''työväen'' puolue niin siitä se riemu ja oikea puolue onkin löytynyt .Johtuu kai siitä kun eivät enää tiedä mitä on työ, ja olla työssä.
- Kärkimies 57
Juuri noin on ollut. Sodan jälkeen duunarit rakensi itelleen 30 vuotta
pelkkää positiivistä. Nyt taakse jäänyt 25 vuotta duunarin olojen suunta on
ollut negatiivinen. Ei tätä duunariolojen huononemista ole havainneet
ne suuret duunarijoukot, jotka ovat olleet ikänsä kuntien tai valtion
palkkalistoilla. Ei myöskään vakavaraisella yksityisellä ikänsä olleet.
Korkeasti kouluttautuneet, suurin osa on myös kivuttomasti saaneet
kohtalaisen duunin, jokuset onnekkaat onnistuu suhteella vähillä kouluilla.
Osa ammattikoulun tai lukion käyneistä, puhumattakaan pelkän peruskoulun
käyneistä ajautuu T-E toimiston, vuokra-ja muun silpputyöntekijän
loputtomaan oravanpyörään. Tämä porukka jos joku, on vailla kaikkea.
Heiltä puuttuu täysin edunvalvonta, eduskunnassa heistä ei välitä ketään.
Jos tällä nykyisellä työvoimapolitiikalla edelleen edetään, ovat he
tulevaisuudessa takuueläkeläisiä. Heistäkin osa voi olla kokoomuksen
äänestäjiä johtuen kotikasvatuksesta, kavaripiiristä tai siististä sisätyöstä
ja työkavareista. Tähän joukkoon tulee jatkuvasti lisää jäseniä kahdesta
suunnasta, eli joukkoirtisanottuja ja koulunsa päättäviä.
Tämä kasvava joukko on räpistellyt jo yli 20 vuotta tämän maan poliittisen
suunnan seurauksena tässä turhauttavassa oravanpyörässä, joilla ei
ole vakituista työtä, ei edellytystä mihinkään normaaliin, kuten perhe, oma koti.
Tällä joukolla ei ole mahdollisuuksia vuonna 2011 elämään,
jonkalaista elettiin 1960-70-80 luvuilla, kun yhden työssäkäyvän metallimiehen
tuloilla maksettiin asuntolainan lyhennyksiä ja ostettiin uutta pikkuautoa.
Aikoinaan oli yleistä aidin olla kotirouva, ainakin lasten ollessa pieniä.
Ennen oli kaikille kouluakäymättömillekin jos jonkinlaista hantti-ja hanslakarin
hommaa, nyt ne tekee virolainen tai tukityöllistetty.
Olen myös raapinut päätä tämän suuren kokoomus kannatuksen kanssa.
Syytä on siinäkin et nuoremmat ihmiset ihannoi parempaa ja rahaa,
muille olis kiva näyttää. Nuorena kaikki pitää tapahtua nopeaan,
tyottömästä starttirahayrittäjäksi, vuokralta pelkällä velalla omakotijupiksi,
siinä kaikki naapuritkin savipellolla, kaupunkin vuokramaalla ajelee
audilla ja bemarilla, onhan tässäkin eväät äänestää kokoomusta.
Vanhoilla demarikannattajilla on myös elämä niin luxusta jo nykyään
et on suurin osa demariedustajiakin kokoomuksen kanssa yhtä.
Tälle isolle väliinputoajajoukolle joka tekee töitä yhtä onnettomalla palkalla
kuin sosiaalituet olisivat, ei ole eduskunnassa äänitorvea, ainoastaan torvia. - köynnöskuusama
osaltaan se kaiken ''hyvän'' alasajo johtuu myös kaikenmaailman ''loimaankassoista'' ,kyllähän siinä pieni säästö syntyy vuositasolla, mutta pitkällä juoksulla käy niin että ei ole enää mitään TES'iäkään turvaamassa alimpia palkkoja tai muita etuja, koska väki vähenee ayliikkeessä. Väki vähenee mutta pidot ei parane, sillä joukkovoima on ne kaikki hyvät asiat työelämään tuonut.Nyt niitä aletaan karsia yhä kiihtyvään tahtiin kun ay-väki vähenee.Ei ne edut itsestään säily jos niitä ei kukaan ole puolustamassaTyöelämän kaikinpuolinen huonontaminen senkun tulee jatkumaanesim. määräaikaisilla työsuhteilla pystytään hallitsemaan oikein hyvintyöntekijöitä, joilta viedän hiljalleen kaikki edut ns. kilpailukyvyn nimissä.Mutta oikeasti se johtuu siitä kun ei työntekijöillä ole enää joukkovoimaa kun järjestäytyminen ei ole ''muodissa'' vaan jokainen on oman onnensa seppä. Siihenhän tämä on menossa, ja työntekijöiden hyvällä avulla. Nejotka ''loimaankassoihin'' kuuluvat polkevat eniten omia etujaan, koska joukkovoima puuttuu. Ne pullasta poimitut rusinat saattavat muuttua joltisenkin verran karvaiksi vuosienmittaan.
- Liekinvarsi.
Arvoisa ay väki: Ette ole sattuneet huomaamaan että johtajanne ajavat nykyisin työnantajan asiaa??
Olisikohan aika vaihtaa johtajat? - köynnöskuusama
työnantajan asiaa ajavat koska on ''yhteinen etu'' eli on juuri sitä hienoista alasajoa huomaamatta ja johtuu siitä kun ei enää ole tarpeeksi ayväkeä vaatimaan muuta. Loput ,ketä on enää ''vanhoja'' ei jaksa eikä välitä enää, sillä se loppuaika minkä joutuu vielä odottelemaan eläkettä tai putkea menee vanhoilla sopimuksilla, vaikka ne jo uusilla työntekijöillä onkin heikommat, mutta kun siellä nuoremmissa ei löydy sitä yhteisen hyvän ajamisen tahtoa, luullaan vissiin että jos joku toinen saa niin se on minulta pois. Vaikka asia on juuri päinvastoin , kaikki saa jos minäkin osallistun sen edun ajamiseen.Toki olemme sen hyvinkin huomanneet mutta turha meidän vanhojen on taistella tuulimyllyjä vastaan yksin, kun ei tukea nuoremmilta tule vaikka heidän eduistaan on kyse. Meillä ne edut säilyy niinkauan kuin työssämme olemme, muilta niitä viedään , koska ne ei itsestään säily eikä työnantajat niitä hyväähyvyyttään ole antaneet, vaan se on ollut pitkän aikavälin aikaansaannos. Mutta nopealla aikataululla sen pois saa annetuksi ellei ole halua omia etujaan puolustaa. Luovutatte kaiken vallan ''loimaankassojen'' kautta työnantajille.
- Kärkimies 57
Ammattiyhdistysliike on liukunut työnantajan iholle samoin kuin
paavo lipponen on liukunut kokoomuksen iholle.
Oon kyllä sitä mieltä että työnantaja on pyrkinyt joustavaan työvoiman
käyttöön. Pyrkinyt pääsemään eroon kalliimmasta vakituisesta
työvoimasta ja keksinyt tilalle joustavia työvoiman vuokrafirmoja.
Vakituisessa työsuhteessa on perinteisesti oltu ammattiliiton jäseniä.
Kun on joutunut työttömäksi ja liitonkorvaukselle ja työttömyys pitkittyy,
työtön putoaa kelakorvaukselle ja pätkä/silpputyöuralle T-E toimiston
suosiollisella avustuksella. Tässä kohdassa ei tunnu mielekkäältä
käydä ammattiliitossa makselemassa suhteessa kalliita jäsenmaksuja.
Loimaanliitto on pätkätyöläiselle helpompi ja halvempi.
Sanon vaan et kellä ei ole kokemusta jäsenmaksujen maksamisesta
pätkätöistä ammattiliittoon, saa huomata käynnit epämiellyttäviksi.
Ammattiliitot on todellakin palkansaajien etujärjestöjä.
Huomasit varmaan minkälainen älämölö syntyi ahtaajien lakostakin.
Joukkovoimaa ei enää käytetä kun työnantajalla on vuokratyövoimafirmat ja
ammattiliitot on työantajapuolen hallussa.
Minusta esim. PAM liitto on hyvin joukkovoimainen ja asiaa tuntemattomana
tuntuu siltä, ettei PAMin jäsenien asiat kovin kaksisesti ole, joten kyllä se
jäsenien onnettomuus johtuu liiton päällystöstä, eikä jäsenmäärästä.
Yksi porukka millä ei suomalaisten työttömien ja vuokra/ silppuduunarien
lisäksi ole edunvalvontaa on ulkomaiset duunarit, jolla vähenisi ulkolaisten
tekemä halpatyö.
- köynnöskuusama
koska se ay-liike on poistumassa yhä vaan kutistuvan jäsenistön takia niin ei myöskään aja niitten asioita jotka ei siihen kuulu Vain me ''vanhat'' olemme sen suojeluksessa enää ja meille riittää ne työttömyyspåivien korvaukset joita saamma koska jos olemme vaikka pidempäänkin lomautettuna niin aina pääsemme takaisin ja saamme uusittua sen 500 pv. , joka sekin pian kutistuu hallitus suunitelmien mukaan 300pv.ksi. Ja sitten putkeen kun on ikä sopiva ja sen verran jo jotain kremppoja että siltä tuntuu. Putki poistaa pikkuhiljaa ikärajaa nostamalla.Olen itse ollut nuorempana useitakin kertoja lomautettuna, niinkuin koko muukin henkilöstö, mutta kertaakaan en ole pelännyt että pois joutuisin. 90-luvun alun lamassa olimme jopa 2kk yhtäkyytiä lomautettuina ja senjälkeen montavuotta teimme 3-4 pv. viikkoa. Se oli hyvää aikaa kun ei ollut mitään soviteltuja pv.rahoja, vaan täysimääräisenä aina niiltä pv. kun oltiin pois, ja laskentatapa oli sellainen ettei se 500pv.täyttynyt koskan kun vuodenvaihteessa putosi aina viimeinen vuosi pois.Nyt on aika toinen ja kaikki muuttuu eikä hyvään suuntaanNämäkin edut on karsittu yhteisillä 'sopimuksilla'' kolmikannassa kun on jotain verohelpotuksia tai muita toisenlaisia kertakäyttöetuja annettu tilalle, jotka sitten otetaan pois pian saamisen jälkeen. Aivankuin nykyään kun palkankorotukset hoidetaan veroalennuksilla, ja sitten kunnallisveroa on pakko nostaa niin sinne meni useampikin vuosikorotus yhdelläkertaa.
- Tosi on..
Kyllä, on soluttautunut pitkin Eurooppa jo vuosien ajan. Ei varsinaisesi edes porvari, vaan uusliberalisti.
>The Endowment has funded centrist and rightist labor organizations to help them oppose those unions which were too militantly proworker. This has taken place in France, Portugal and Spain amongst many other places. In France, during the 1983-4 period, NED supported a "trade union-like organization for professors and students" to counter "left-wing organizations of professors". To this end it funded a series of seminars and the publication of posters, books and pamphlets such as "Subversion and the Theology of Revolution" and "Neutralism or Liberty". >
http://www.thirdworldtraveler.com/Blum/TrojanHorse_RS.html- Jännää..
tässä tietysti on, että toimintaa on johdettu ulkomailta, Yhdysvalloista käsin Euroopassakin, nössöjä AY-ryhmiä on tuettu jotta voittaisivat nämä perinteiseet työväen etuja ajavat AY-ryhmät. Ehkä Yhdysvaltojen suuryritykset eivät ole halunneet ostaa kuin heikkojen AY-liikkeiden kansoittamia yrityksiä?
- Liikkeet
Jännää.. kirjoitti:
tässä tietysti on, että toimintaa on johdettu ulkomailta, Yhdysvalloista käsin Euroopassakin, nössöjä AY-ryhmiä on tuettu jotta voittaisivat nämä perinteiseet työväen etuja ajavat AY-ryhmät. Ehkä Yhdysvaltojen suuryritykset eivät ole halunneet ostaa kuin heikkojen AY-liikkeiden kansoittamia yrityksiä?
ay-liikkeet tehdään maailmanlaajuisesti hampaattomiksi, niitä tarvitaan kuitenkin vielä kertomaan USA:ssa ja Euroopassa työläisille miksi työläisten palkkoja alennetaan, se on helpointa tehdä juuri ay-liikkeen kautta.
Ei vaan ay-väki etenkin korkeammalla yhteiskunnallisella portaalla on muuttunut sisäsiitoksella pikkuporvari-wannabeksi ja AY-liike tukee tätä koska "työntekijöt ovat oikeassa".
Problems?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704956
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484066- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688