Joku porvarinretku väittää tuolla että kommunistit vastustavat markkinataloutta, mutta se ei pidä paikkaansa. Kommunistit ivat markkinatalouden kannalla. sehän on selvää.
Kommarit ei vastusta markinataloutta.
8
74
Vastaukset
- yyyy
Ei pidä paikkaansa, kommunistit ajavat vallankumouksen kautta tietä kohti sosialismia ja kommunismia.
- komukake
Tämä on kyllä totta, mutta marxismiin kuuluu myös markkinatalouden hyväksyminen. Usko huvikses.
Kyllähän komutkin markkinoivat, kurjuutta ja köyhyyttä koska muutoin ei kannattajia saada lisää.
- komukake
"Kyllähän komutkin markkinoivat, kurjuutta ja köyhyyttä koska muutoin ei kannattajia saada lisää. "
Jos pystyt ton todistaan, lopetan kommarina lon ja poltan skp:n jäsenkirjan. - Jos pystyt todistaan
komukake kirjoitti:
"Kyllähän komutkin markkinoivat, kurjuutta ja köyhyyttä koska muutoin ei kannattajia saada lisää. "
Jos pystyt ton todistaan, lopetan kommarina lon ja poltan skp:n jäsenkirjan.että; "Kommunistit ivat markkinatalouden kannalla." niin mitä vittua varten komut sitten ovat olemassa...
ahireay 947t94 ti4tk h4kt
euroquoru4u4 u4 o jkaedkfjle
eöofu 437t 04u ql4jkaj
aweko749049 u4lo komukake kirjoitti:
"Kyllähän komutkin markkinoivat, kurjuutta ja köyhyyttä koska muutoin ei kannattajia saada lisää. "
Jos pystyt ton todistaan, lopetan kommarina lon ja poltan skp:n jäsenkirjan.Jo Stalin sanoi 19.8.1939 seuraavasti puheessaan:
"Viimeisimpien 20 vuoden kokemukset ovat näyttäneet, että kommunistisella liikkeellä ei nykyisenä rauhan aikana ole tarpeeksi mahdollisuuksia kasvaa riittävän vahvaksi vallan haltuunottoon. Puolueemme diktatuuri on mahdollinen vain suuren sodan lopputuloksena."
Kommunismin nousun mahdollistaa siis sota tai muuten kurjat olot. Tuolla hän tarkoitti Euroopan saattamista kommunistien hallintaan.
Onko yksikään hyvinvointivaltio muuttanut järjestelmäänsä kommunistiseksi? Moniko meillä äänesti kommunistien tiliin? 19% äänesti Soinin PerSuja mutta siitä vaon noin 1/20 osa komuja vaikka kommunisteja on ollut jo 100 vuotta. SKDL ja SKP saivat aikoinaan parissakin vaalissa lähes 1/4 kannatuksen ja kerran jopa muistaakseni eduskuntaan 50 paikkaa mutta siihen se loppui kun kansa ei heihin luottanut.
Mitä kommunistit ovat tehneet sen eteen, että saataisiin lisää jaettavaa? Onko yhtään idea paitsi ehdotus pankkien sosialisoimisesta joka olisi vain olevan uudelleen jakamista eikä siten lisäisi kokonaisuutta eikä toisi uutta jaettavaa.
Siinä niitä on todisteita kunhan hieman katselet ympärillesi ja mietit mitä mikäkin merkitsee ja voit lauantaina iloisesti sytyttää saunan pesän jäsenkirjallasi onnitellen itseäsi hyvästä ja onnistuneesta valinnasta.
- Komut vastustavat
komunismia, tottakai. Niin tekee jokainen täyspäinen, eikä komukaan halua olla entinen tyhjäpää.
- sekatalous
Kommunistit ja Kokoomus molemmat luulevat että: markkinatalous eli liiketalous.
Kokoomuksessa asioita siirretään liiketalouteen (omasta mielestään markkinatalouteen siis), sitten kun siitä ei saada markkinatalouden hyötyjä syytetään valtion ja kuntien ja verotuksen olemassaoloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084731Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293463No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 501528
- 361453
- 381266
- 141172
- 1641060
- 271058
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv181015