"taideteos" ostettiin kaupungintalon aulaan.Taiteilija laittoi narulle lasten vaatteita roikkumaan ja laskutti 40000 euroa.Pöhköt tilaajat maksoivat,koska se oli oikein taiteilijan työ.Suomessa ei ole vielä rahapulaa.
Hyvinkäällä 40000 euron
Nykytaiteellinen
1185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onneksi Suomen kunnat ovat vauraita kun tällaiseen on varaa. Nythän voitaisin ottaa kunnilta rahaa pois ja jakaa sitä esim Kreikkaan.
rahaa on,mutta ei sitä kaikille anneta.
on aina "palkkansa" ansainnut.
Nimekäs "taiteilija" on aina palkkansa ansainnut.
HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH.. HOHOHOHOH..
Terveisin taiteilija.
Maksakaa köyhät kun ette muuhun pysty !!
hohohohoh.
Hyvinkään kaupungin palveluksesta muualle töihin.Poliitikkopäättäjät ovat tämän saaneet aikaan.Turun tauti on muuttunut Hyvinkään taudiksi.
Perussuomalaiset taisivat joskus maita näistä nykytaiteen asioista ja olivat valmiita ottamaan niiltä tukiaiset pois. Olen aina ihmetellyt, miksi näille ääliöille maksetaan taiteilija-avustuksia, kun kuka tahansa voi tehdä taidetta esim. laittamalla 3 koffin olutpulloa riviin lattialle. Taidan ruveta taiteilijaksi ja hakea apurahaa. Aiheena olisi mitä näet lattialla kun se on tyhjä.
Kannattaa ilman muuta ruveta taitelijaksi ja valita aiheeksi monikulttuuri. Apurahaa tulee kauhakuormaajalla.
Näin kaikki muutkin näyttävät toimivan niin miksen sitten minäkin. Hyvää bisnestä.
Mamujen kanssa yhteiskuvia Helsingin torilla Hesarin etusivulle ja sitten takaisin piiloon sinne aidattuihin lähiöihin kuten muukin eliitti. Heristelee sieltä sitten sormea rassistisille suomalaisille ja lapset käy yksityistä koulua jossa ei monikulttuuria näy: http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194683470910/artikkeli/uusi yksityinen yliopisto aloittaa helsingissa - lukukausimaksu 5 000 euroa.html
Onkohan tämä kuva vanginnut koko taideteoksen, vai onko niitä vaatteita roikkumassa vielä jossakin toisaallakin?
http://yle.fi/ecepic/archive/00413/Hyvink__n_uusi_kaup_413252b.jpg
Ihan järkihinta minusta. Asusteita lienee nelisenkymmentä kappaletta. Jos ne Hiabin korista käsin kanssa ukko käy ruuvaamassa kiinni kattoon, niin tuleehan siinä melkeen se tonni/ vaate työlle kustannusta ja hintaa.
Sais noi Hyvinkäällä kyllä tota omaa kaupungintaloansakin hiukan fiksata. Sehän on niinkuin joku lehminavetta.
Raakabetoniset seinät ja teräksiset ristikkopalkit näkyvillä katossa. Yläkerran päätyikkunasta kun kurkkaa ulos on kuin navetanvintiltä moikkais kavereille.
Tuo "kaupungintalo" on vanha villatehtaan varasto.Hyvinkään mafia tuhosi 80-luvulla rakennetun kaupungintalon ja myivät tontin kauppaliikkeille pilkkahintaan.Palaneeseen tehtaan varastoon tuo kaupungin virastot sitten muutti.Kattoon todella ripustettiin 40000 euron rätit "oikealta taiteilijalta" tilattuna.Tilaaja ei liene enään palkkalistoilla kaupungilla.Nuo rätit on pieni hinta siitä mitä kauppaketjuille rakennuksiin uppoaa.
ja vielä viety pois keskustasta kilometrin päähään vanhaan tehdasrötisköön,jonka kaupunki osti villatehtaan mentyä vuosikymmeniä sitten konkkaan.