Asuntovelallisia isketään lekalla, Keskusta

olisi tätä tehnyt. Asuntolainan verovähennysoikeuden poistaminen koskettaisi pahimmin pieni- ja keskituloisia asuntovelallisia eli esimerkiksi nuoria lapsiperheitä. Heidän palkkaveroprosenttinsa nousisi enemmän kuin suurituloisten.
1354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

SDP on täysin oikeassa, meidän ei pidä tukea omistavaa luokkaa.

Äänestä
  • sijoituasunnot, miten tuo hänelle selitetään.

    Äänestä

Suomessa asuntopolitiikkaa pitää tarkastella kokonaisvaltaisesti - ei pikkuisten tukiaisten tai verovähennysten riitelyllä.

Yhteiskunnan on rakennettava edullisia asuntoja (Ei NUORISÄÄTIÖN)
- opiskelijoille
- lapsiperheille
- asunnottomille.

Meidän verorahojamme on käytettävä asumiseen. Suomessa rakentaminen ja asuntokanta pitää olla yhteiskunnan valvomaa ja tukemaa.

Suomessa rakentaminen ja asuminen ei saa jäädä asuntokeinottelijoiden ja sijoittajien tiimellyskentäksi. Sellainen Suomen ilmasto, että kunnollista asuntopolitiikkaa yhteiskunnan toimesta tarvitaan.

Tonttipolitiikka on tiiviissä yhteydessä rakentamiseen ja asuntopolitiikkaan. Jos kunnat antavat tontit gryndereille, nämä rakentavat ylitehokkaasti ilman kunnallistekniikkaa - voitot maksimoidakseen. Myös liikerakentaminen tehdään voittoja kartuttaen - eikä kuntalaisten ja yhdyskuntarakenteen parhaaksi.

Kun yhteiskunnan toimesta rakennetaan edullisia asuntoja sekä vuokra- että omistusasuntoja, niin asuntojen hinnat eivät nouse pilviin. Vuokrat pysyvät kohtuullisina - eikä asuntotukiaisia tarvita pienille ja köyhille.

Kun sijoittajat nostavat vuokrien hintaa eikä köyhillä ole varaa maksaa kovaa vuokraa - asumistuki menee - sijoittajalle. Vuokrasääntelyä ei ole ja asuntojen vuokrat ovat pilvissä.

Kun omistusasuntojen hinnat nousevat sen vuoksi, että asuntoja rakennetaan liian vähän, niin asuntovelalliset joutuvat ottamaan enemmän, enemmän, enemmän asuntovelkaa ja maksamaan enemmän korkoja.

Jos asuntojen hinnat olisivat kohtuulliset (yhteiskunnan tukemina), asuntovelkaa tarvittaisiin paljon vähemmän ja korkoja maksettaisiin paljon vähemmän. Näin pankit saisivat vähemmän voittoja ja valtio saisi enemmän verotuloja.

Asuntotulon verovapaus, L 505/73 1 ½ 2 mom.
- verotuki on 2.000 miljoonaa

Velkojen korkojen sekä indeksi- ja kurssitappioiden vähentäminen (asuntovelat), L 953/74, TVL 131-134 §, 144 §
- verotuki on 540 miljoonaa

Mieluummin laittaisin nuokin tuhannet miljoonat (yli 2,5 miljardia) suoraan asuntojen tarvitsijoille siten, että yhteiskunta rakentaa kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ja omistusasuntoja ja valvoo ja tukee kuntien tonttipolitiikkaa.

Nykyisellä järjestelmällä
- asuntojen hinnat ovat pilvissä (jo keskituloisten saavuttamattomissa)
- vuokrat ovat sikamaisen korkeat
ja yhteiskunnan tuki menee asuntokeinottelijoille ja gryndereille. Erityisesti ruotsalainen Skansa rakentaa Suomessa yhä enemmän)

Ainakin lainsäädännöllä pitää heti taata kohtuuhintaiset vuokrat siten, että säädetään vuokra-asunnoille vuokrakatto. Silloin asumistuki riittää eikä pienituloisten tarvitse käyttää vähäistä toimeentulotukea korkeaan vuokraan.

Äänestä
  • Suomalaiset haluaa kalliita asuntoja, juurihan siitä äänestettiin, tosin tiettyä heräämistäkin oli havattavissa.

    Äänestä

Demarilta näyttää unohtuvan, että pienille ihmisille tuo pikkuinen verovähennys näkyy kukkarossa.

Punikkius on kansalaisen kukkarolle käyvä sairaus.

Äänestä
  • ota toisen taskusta ja laita omaan taskuun.

    Äänestä

Verovähenyspoisto poikii asuntokuplan poistumisen. Näkyy asuntojen halpenemisena. Nythän asuinoilla ryöstetään
vain maksukyvyn äärirajalle.

Äänestä
  • Ei taida.

    vuokra-asunnoista tuo korkovähennys on edelleen voimassa.

    Ei taida olla paljon merkitystä jos muutamalta omistusasunnossa asuvalta tuo etu poistetaan.

    Tuo on vai Demarikateuden toteuttamista ja halua sosialisoida omistusasunnotkin.

    Äänestä

Erehdyinpä äänestää demariehdokasta... Oli muuten niin viimeinen kerta,jos tämän tekevät!! Puhumattakaan metsä- ja maatalousmaan verotuksesta. Vaikkei hehtaareita ole kuin 9, niin kyllä se jumankauta vaikuttaa meidän talouteen kriittisesti. Ja samalla joutuu vielä laskemaan, että paljonko asuntolainan korot voivat nousta ennenkuin tulee stoppi vastaan.
Se sitten siitä, tämän nuoren parin unelmasta. Kiitosta vaan.

t. Pientilan omistaja, jolla pirun iso asuntolaina ja ikää 25.v

Äänestä

Ensiasunnolle täysimääräinen korkovähennys on paikallaa sitä ei pidä missään tapauksessa lopetta. SDP hourii hallituskiimassaan
HALOLLA ON TAAS TÖITÄ

Äänestä

JOS tuollainen korko vähennys tulee, se tekee meikäläiselle vain 100€/kk eli ei tunnu missään.
JOS bensa hinta nousee 2e/litra nii eipä ajele köyhät kepulaiset tiellä vastaan ja kuluta myöskään kallista asfalttia.

Äänestä
  • apina pysyä poissa virkistäytymästä toisten mailta ;)))

    Äänestä

eipä tarvi apinoiden mtsis hyppiä :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ikipäivänä kirjoitti:

olisi tätä tehnyt. Asuntolainan verovähennysoikeuden poistaminen koskettaisi pahimmin pieni- ja keskituloisia asuntovelallisia eli esimerkiksi nuoria lapsiperheitä. Heidän palkkaveroprosenttinsa nousisi enemmän kuin suurituloisten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu