Suomalainen äiti palkkamurhattiin
Julkaistu: 16.06.2011 05:20
Neljän lapsen yksinhuoltajaäiti murhattiin oleskeluluvan toivossa.
Ruotsissa viime juhannuksena ammutun suomalaissukuisen yksinhuoltajaäidin surma oli palkkamurha.
Teosta syytetty 22-vuotias mies tuomittiin keskiviikkona Södertörnin käräjäoikeudessa elinkautiseen vankeuteen.
Suomalaissukuinen 37-vuotias nainen ammuttiin kotiovelleen Haningessa Tukholman lähellä 24. kesäkuuta.
Naisella oli neljä lasta. Nuorin lapsista oli vasta 10 kuukauden ikäinen poika ja vanhin 12-vuotias tyttö. Lapsilla on kolme eri isää.
Oikeuden mukaan nuorimman lapsen isä, 31-vuotias mies oli maksanut naisen surmaamisesta 22-vuotiaalle.
Tilaaja pakeni maasta
Poliisilla kesti pitkään selvittää surmatyön motiivia, sillä 22-vuotiaalla ja uhrilla ei alkuun näyttänyt olevan mitään yhteyttä keskenään.
Sitten selvisi, että ampuja oli nuorimman poikalapsen isän, 31-vuotiaan egyptiläismiehen tuttava.
Suomalaisnainen ja mies kävivät rajua kiistaa lapsen huoltajuudesta. Miehen uskotaan halunneen raivata nainen pois tieltä, jotta olisi saanut lapsensa yksinhuoltajuuden ja sitä kautta oleskeluluvan Ruotsissa.
Päivä sen jälkeen, kun 22-vuotias oli pidätetty epäiltynä murhasta, osti 31-vuotias menolipun Egyptiin. Häntä ei ole toistaiseksi kyetty tavoittamaan.
Mies onkin nyt etsintäkuulutettu kansainvälisesti.
Surmaajan elinkautistuomio ei ollut yksimielinen. Oikeuden puheenjohtajan mielestä näyttö ei ollut riittävä tuomioon.
Tuomio annettiinkin lautamiesten päätöksellä. Tällainen on hyvin harvinaista ruotsalaisessa oikeuskäytännössä, kirjoittaa Aftonbladet.
OTTAKAA OPPIA ?
MONIVALINTA
0
74
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901456- 541013
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että379854- 153824
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 55709
- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 57631
- 76622