Mistä lastenlääkäri?

Paluumuuttaja

Olemme paluumuuttajia Suomeen, ja yksivuotias lapsemme pääsee nyt ensimmäistä kertaa kotimaahansa. Olisi terveystarkastuksen aika, ja paikallisessa neuvolassa sanottiin, ettei tarkastuksia tehdä tämän ikäisille ennen syksyä. Yllätyin aika lailla.

AIkaisemmassa asuinmaassamme pojallamme oli oma henkilökohtainen lastenlääkäri, jonka kotivastaanotto oli viiden minuutin kävelyn päässä. Lapsen terveydenhuolto ja kasvun seuranta oli niin tehokasta, kun milloin tahansa saattoi soittaa omalle tutulle lääkärille ja piipahtaa siellä hätätapauksessa vaikka heti. Ihmettelen kovin, miksi suomalaista järjestelmää on niin kehuttu, kun heti ensimmäiseksi saadaan tällaista kohtelua. Onhan se ilmainen, mutta se nyt ei ole ensimmäinen kriteeri hyvää hoitoa lapselleni etsiessäni.

Ajattelinkin siis jatkaa samaa tapaa, mikä meillä oli ulkomailla: etsiä hyvä lastenlääkäri, jonka luona käymme seuraamassa terveyttä ja kasvua. Onhan lääkäri nyt aivan eri asia kuin sairaanhoitaja. Ainakin nyt olisi kiva edes kesän aikana päästä juttelemaan, kun kehitykseen liittyviä kysymyksiä on nyt usean kuukauden tauon aikana heränyt aika paljon.

Kellään vinkkejä ja kokemuksia? Onko tässä ideassani mitään järkeä? Tekevätkö suomalaiset lääkärit perusterveystarkistuksia tällä tavalla lapsille?

Mistä löytää hyvän yksityisen aseman lastenlääkärin pääkaupunkiseudulla. Ainakaan Helsingin lääkärikeskuksen nettisivulla ei pediatreja erikseen listattu.

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamun äiti

      Helsingissähän on valtavasti yksityisiä lääkäriasemia, kyllä sieltä pediatrejakin löytyy.

      Itse käytän vain ja ainoastaan yksityissektoria, eli mm. lapsen 1 v tarkastus on tehty yksityisen pediatin toimesta. Samoin annettu muutama rokotus.

      Tuossa on linkki yhteen lasten lääkäriasemaan.

      http://www.pikkujatti.fi/?page_id=5

      Tervetuloa Suomeen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      113
      1138
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      518
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      511
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      475
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe