Olemme paluumuuttajia Suomeen, ja yksivuotias lapsemme pääsee nyt ensimmäistä kertaa kotimaahansa. Olisi terveystarkastuksen aika, ja paikallisessa neuvolassa sanottiin, ettei tarkastuksia tehdä tämän ikäisille ennen syksyä. Yllätyin aika lailla.
AIkaisemmassa asuinmaassamme pojallamme oli oma henkilökohtainen lastenlääkäri, jonka kotivastaanotto oli viiden minuutin kävelyn päässä. Lapsen terveydenhuolto ja kasvun seuranta oli niin tehokasta, kun milloin tahansa saattoi soittaa omalle tutulle lääkärille ja piipahtaa siellä hätätapauksessa vaikka heti. Ihmettelen kovin, miksi suomalaista järjestelmää on niin kehuttu, kun heti ensimmäiseksi saadaan tällaista kohtelua. Onhan se ilmainen, mutta se nyt ei ole ensimmäinen kriteeri hyvää hoitoa lapselleni etsiessäni.
Ajattelinkin siis jatkaa samaa tapaa, mikä meillä oli ulkomailla: etsiä hyvä lastenlääkäri, jonka luona käymme seuraamassa terveyttä ja kasvua. Onhan lääkäri nyt aivan eri asia kuin sairaanhoitaja. Ainakin nyt olisi kiva edes kesän aikana päästä juttelemaan, kun kehitykseen liittyviä kysymyksiä on nyt usean kuukauden tauon aikana heränyt aika paljon.
Kellään vinkkejä ja kokemuksia? Onko tässä ideassani mitään järkeä? Tekevätkö suomalaiset lääkärit perusterveystarkistuksia tällä tavalla lapsille?
Mistä löytää hyvän yksityisen aseman lastenlääkärin pääkaupunkiseudulla. Ainakaan Helsingin lääkärikeskuksen nettisivulla ei pediatreja erikseen listattu.
Mistä lastenlääkäri?
Paluumuuttaja
1
247
Vastaukset
- Aamun äiti
Helsingissähän on valtavasti yksityisiä lääkäriasemia, kyllä sieltä pediatrejakin löytyy.
Itse käytän vain ja ainoastaan yksityissektoria, eli mm. lapsen 1 v tarkastus on tehty yksityisen pediatin toimesta. Samoin annettu muutama rokotus.
Tuossa on linkki yhteen lasten lääkäriasemaan.
http://www.pikkujatti.fi/?page_id=5
Tervetuloa Suomeen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271803
- 1201325
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401120- 491019
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni56982- 130950
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v245933Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58799Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77796Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla179770