NYHVERÖT MAKSAVAT

KANSALLE KEPPIÄ

Talousviisaat: Suomi maksaa EU:n velkakriisin kustannuksia vielä vuosia
julkaistu tänään klo 09:37, päivitetty tänään klo 12:34
Euroopan velkakriisissä ei näy valoa tunnelin päässä. Suomalaisten verovaroilla tuetaan vielä vuosia EU:n kriisimaita ja -pankkeja. Näin arvioivat kyselyssä suomalaiset professorit ja tutkimuspäälliköt YLE Radio 1:n Ykkösaamussa torstaina.

Radion ajankohtaistoimitus haastatteli seitsemää asiantuntijaa: Tampereen yliopiston Jean Monnet -professoria Pami Aaltoa, Pellervon taloustutkimuksen toimitusjohtajaa Pasi Holmia, Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtajaa Seija Ilmakunnasta, Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtaja Aki Kangasharjua, Helsingin yliopiston kansantaloustieteen professoria Vesa Kanniaista, Helsingin yliopiston kansainvälisen politiikan professoria Heikki Patomäkeä ja valtio-opin emeritusprofessoria Kyösti Pekosta.

Asiantuntijoiden mukaan Suomen verovaroilla tuetaan EU:n kriisimaita tai -pankkeja vielä vuosia.

Pasi Holm sanoo, että kriisi jatkuu episodista toiseen ainakin seuraavat 12 kuukautta. Aki Kangasharjun mielestä Kreikan ja mahdollisten muiden kriisimaiden velat on järjestelty uudelleen ja markkinat uskovat maiden selviytyvän lopuista veloistaan vuosina 2013 - 2015.

- On varsin todennäköistä, että on kehittymässä sellainen Euroopan unionin kriisi, joka voi johtaa EU:n osittaiseen hajaantumiseen tai perustavaan muuttumiseen, Heikki Patomäki arvioi.

- Nykyään ei tarvita sokkia isossa osassa bruttokansantuotteen tuottajia, kun koko globaali finanssijärjestelmä kriisiytyy, Pami Aalto sanoi.

EU-tuista hyötyvät ensin pankit, sijoittajat ja eläkesäätiöt
Suomi on sitoutunut EU:n jäsenmaana Kreikan, Portugalin ja Irlannin taloudelliseen tukemiseen. Radion ajankohtaistoimitus kysyi, ketkä hyötyvät tehdyistä EU:n tukipäätöksistä eniten ja keille päätökset puolestaan ovat haitallisia.

- Ensin hyötyvät isot tuettujen maiden lainoittajapankit ja niiden pankkijärjestelmät. Seuraavaksi hyötyvät tuettujen maiden pankkijärjestelmien käyttäjät tuetuissa maissa. Myös EU-maat ja globaalitalous hyötyvät, Aalto kertoi.

- Tukipäätöksistä hyötyvät sijoittajat ja osakkeenomistajat, jotka ovat ajoissa päässeet irtaantumaan saatavistaan, kommentoi Vesa Kanniainen.

Kanniaisen mukaan hyötyjiä ovat myös amerikkalaisista eläkesäätiöistä ne, jotka ovat sijoittaneet velkapapereihin ja saaneet ainakin osan sijoituksistaan pois.

- Maista Britannia on vapaamatkustanut ja hyötynyt tukipaketista. Tilapäisesti tuesta hyötyvät Saksan, Ranskan, Britannian ja Espanjan veronmaksajat, joiden vastuuta omien pankkiensa pelastamisesta lykätään ennen todennäköistä velkasaneerausta.

Hyötyvätkö lopulta oikeat tahot?
Aki Kangasharjun mielestä on vielä epävarmaa, kohdentuvatko hyödyt oikein:

- Hyötyjien joukko selviää vasta sitten, kun kriisi on ohi. Tällä hetkellä voidaan vain arvailla, ovatko lopulliset hyötyjät ne, joita EU pyrkii hyödyttämään.

EU:n järjestelyillä pyritään Kangasharjun mukaan hyödyttämään yksityisiä pankkeja, Euroopan keskuspankkia, kansallisia keskuspankkeja, koko eurojärjestelmää ja sitä kautta EU-alueen veronmaksajia.

- Eniten hyötyvät tukea saavat maat, niiden kansalaiset ja yritykset. Toiseksi hyötyvät kriisimaita ja niiden yrityksiä rahoittaneet tahot. Kolmansia hyötyjiä ovat pienet avotaloudet, jotka ovat riippuvaisia viennistä, Pasi Holm puolestaan arveli.

Häviäjiä ovat veronmaksajat ja kriisivaltioiden kansalaiset
Kangasharju arvioi, että häviäjien osa jää kriisimaiden kansalaisille.

- Lyhyellä aikavälillä häviäjiä ovat myös terveiden maiden veronmaksajat ja julkiset taloudet. Jos tukijärjestelmä on väärää politiikkaa, häviäjiä ovat euro ja EU, Kangasharju lisäsi.

- Häviäjiä ovat tukimaiden veronmaksajat. Myös suomalaiset häviävät, mikäli lainapääomia ei saada takaisin. Tämä näyttää enemmän kuin todennäköiseltä, sanoi Vesa Kanniainen.

Seija Ilmakunnaksen mielestä kysymys on pitkälti siitä, miten mahdolliset luottotappiot hoidetaan:

- Mikä osuus tulee laajalle veronmaksajajoukolle tukea antaneissa maissa ja mikä osuus luottoja myöntäneille pankeille? Joka tapauksessa suurimpia häviäjiä ovat kriisivaltioiden kansalaiset

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syy Jutan

      Tämän mahdollisti Jutta heittäytymällä rähmälleen Jykän eteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe