Suomalaiset ovat päässeet tutustumaan venäläistyyliseen koulutusjärjestelmään varsin korkealla tasolla.
Kenraali Syrjä pääsi opiskelemaan Neuvostotieteiden huipentumaa joidenkin korkealle edenneiden kera sotilasakatemiassa, missä jotkut oppilaat pääsivät presidentiksi , marsalkaksi , kenraaliksi ja muiksi viskaaleiksi ympäri kommunistista maailmaa.
Suorasanainen suomalainen kenraali kirjoitti sellaista tekstiä Ryssien touhuista, että pikakivääri sotamies Mauno Koivisto poltti päreensä. No, olihan sillä merkitystä, kun tämä Koivisto oli äänestetty sentään Suomen presidentiksi. Eikä harrastanut Karjalan palauttamista, eikä Viron itsenäisyyshankkeen tukemista ... lentopalloilultaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pentti_SyrjäTässä
Tässä linkki tuohon maineekkaaseen akatemiaan, missä kansanjoukkojen tappamista opetetaan. Nyt ovat oppeja soveltamassa Syyrian, Libyan, Jemenin ja Somalian maista koulunsa/akatemiansa käyneet. Neekerit ja rättipäät olivat suomalaisiakin parempia ystäviä Ryssänmaan hallitsijoille.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Frunzen_sotilasakatemia
Suomalaismenestystä sivilipuolella ei tullut!
Tässä esimerkki innokkasta nuorukaisesta, joka halusi opiskella ja maailmaa parantaa:
Kirvesmies, Eino Andrejevitљ, s. 1905, Viipurin lддni, Suomi; suomalainen; kommunistisen korkeakoulun opiskelija; Suikujдrvi, Tunkuan piiri; ammuttu 5.03.1938.
Kevyet mullat....
Venäjällä opiskeltu ja opetettu
3
132
Vastaukset
- Mulla nousi taas kiv
Mulla nousi taas kivekset kurkkuun!
- hfxz
Kyllä minä voin ottaa sulta suihin, jos on:
1. Terve ja puhdas kalu
2. Ympärileikkaamaton
3. Valkoihoinen
neljäs vaatimus olisi älykäs, mutta sen puutteen jo paljastikin kirjoituksessasi Frunzen sotilasakatemia oli Neuvostoliiton korkein oppilaitos, jossa annettiin sotilaskoulutusta. Se oli maalle tärkeä, kuten kaikille valtioille on sotilasille annettava koulutus.
Kenraali Syrjä hämmästeli sitä, että ns. oppilastyönä tehtiin visioita maan puolustamiseksi tai sodan koittaessa hyökkäystä nimettyjä maita vastaan. Hän taisi olla aikaansa jäljessä, niinhän näitä suunnitelmia tehdään kaikissa valtioissa. En tiedä, mihin kenraali Syrjän aika meni Frunzessa.
Tunsin kyllä herra kenraalin ja tunnene delleen hänen perheensä.
Minulla on kenraali Syrjän kirjoittama kirja, jonka julkaisua pidettiin joissain piireissä sensaationa. Ei se kirja pidä sisällään mitään ihmeellistä Frunzen sotilasakatemiasta. Korkeintaan se kertoo, miten suomalaiset sen akatemian opiskelijat olivat sinisilmäisiä ja maailman sotilaspiireissä maalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1141745Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik191413- 2121407
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2071312- 1791200
Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o841088Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151059Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie34926- 74889
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka68819