kohde iran

USA:n pitkän tähtäimen suunnitelmiin on kuulunut lähi-idän öljyvarojen haltuunotto. Siinä on edetty systemaattisesti. Ensin vallattiin helpoin vastus Afganistan, jotta Iran saadaan piiritettyä. Seuraavaksi oli vuorossa Irak ja tämän jälkeen on vuorossa alueen kovin vastus Iran. Propaganda Irania vastaan voimistuu, jotta saadaan kokoon tekosyy hyökätä maahan.

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/ulkomaat.shtml?2004/06/301353
8529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

uutta terrori-iskua povaillaan/uhkaillaan täksi kesäksi joka suunnasta ja suuri osa yhdysvaltain laivastoa on lähetetty merelle. syyllinen tietysti se kenen kimppuun halutaan hyökätä...joko nyt?

Äänestä

Että irak saa kohta käyttöön omat öljyvaransa. Kuinka se menee yksiin noiden öjyvallotusretkien kanssa?

Äänestä
  • Irak saa käyttöön omat öljynsä sillä ehdolla, että lupaa toimittaa sitä sopivaan hintaan Yhdysvalloille. Afganistanissa öljyputket ovatkin varmaan jo asennettu käyttöön.

    Äänestä

  • Arvaa kuka kirjoitti:

    Irak saa käyttöön omat öljynsä sillä ehdolla, että lupaa toimittaa sitä sopivaan hintaan Yhdysvalloille. Afganistanissa öljyputket ovatkin varmaan jo asennettu käyttöön.

    Luulin että Afganistan on köyhä luonnonrikkauksista. En tiennyt että sielläkin on öljyä. Jos ne on vaan putket, niin mihin ne johtaa.

    Äänestä

  • Anita kirjoitti:

    Luulin että Afganistan on köyhä luonnonrikkauksista. En tiennyt että sielläkin on öljyä. Jos ne on vaan putket, niin mihin ne johtaa.

    Afganistanin sotaretken taustavoima oli Unocal, jonka palveluksessa Afganistanin nykyinen valtionpäämies oli asuessaan USA:ssa.

    Öljy- ja maakaasuputkiston rakentaminen ja Afganistanin hallituksenvaihdos päätettiin USA:ssa jo 1998 Unocalin toivomuksesta.

    Putkisto kuljettaa Kaspian alueelta tavaran Intian valtameren rantaan Afganistanin ja Pakistanin läpi.

    Äänestä

IAEA:ko amerikkalaisten propagandaväline? joo joo.

Toisaalta aika huvittavaa että Suomesta löytyy hörhöjä jotka puolustavat ihan tosissaan Iranin fanaattisten mullahien oikeutta hankkia omia ydinpommeja.

Järki hoi älä jätä...

Jokainen tajuaa että Iranin kokoisen maan valtaaminen vaatisi vähintään puoli miljoonaa maavoimien miestä tuhansine panssariajoneuvoineen ja uusimpine aseineen sekä massiivisia ilma-ja merivoimien keskityksiä. Onko sellaisia joukkojen ja kalustonsiirtoja tapahtumassa? Ei tietenkään, nehän paljastuisivat välittömästi. Joku voisi tehdä tästä johtopäätöksiä.

Äänestä
  • Ei Iranin valtaaminen paljon enempää vaadi kuin Irakinkaan. USA:lla on ilmaylivoima ja kuukauden parin pommituksilla sotavoimat saadaan hajalle. Ja maajoukkoja on Irakissa ja Afganistanissa valmiina riittävästi. Kun Irak siirretään muiden sotilaiden valvottavaksi, USA hyökkää Iraniin. Sittenhän saatte puolustella sitä hyökkäystä, varmuuden vuoksi kannattaisi aloittaa jo nyt.

    Äänestä

En oikein usko tähän väitteeseen. Varmaan poliitisella tasolla tapahtuu painostusta, mutta sen sodan hinta on todella korkea. Siihen ei riita puolimiljoona miestä, kuten eräässä kohtaan väitettiin. Afganistanista sen verran, että Pietari suuri sanoi aikoinaan ,Afganistaniin ei jäärä vaan sielä käyrään. Irani on iso maan jo väkiluvultaan ja se on aika yhtenäinen valtio, aivan eri juttu kuin Irak sotilaallisesti. Yhdysvallat ei pystyisi sielä pitämään järjestystä, vaan kaatuneiden määrä kasvaisi pilviin, siinä olisi jo vaarana yhdysvaltojen kaatuminen. Maailman talous menisi huonompaan suuntaan ja talous on tärkeä Usa:lle. Joten sitä sotaa ei kannata edes miettiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraava kirjoitti:

USA:n pitkän tähtäimen suunnitelmiin on kuulunut lähi-idän öljyvarojen haltuunotto. Siinä on edetty systemaattisesti. Ensin vallattiin helpoin vastus Afganistan, jotta Iran saadaan piiritettyä. Seuraavaksi oli vuorossa Irak ja tämän jälkeen on vuorossa alueen kovin vastus Iran. Propaganda Irania vastaan voimistuu, jotta saadaan kokoon tekosyy hyökätä maahan.

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/ulkomaat.shtml?2004/06/301353

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu