Onhan se uskomatonta, että sorretulta kielivähemmistöltämme jäi opetusministerin salkku saamatta vaikka kieliasioista päättävän oikeusministerin salkku saatiinkin Folktingetille ja hallitusohjelmaan velvoitus varhentaa pakollista ruotsia ja pakottaa suurin osa vielä kirjoittamaan se ylioppilaskirjoituksissa.
kestääkö kansan huumorintaju?
8
142
Vastaukset
- bättre än ingenting
Men sannfinländarna fick ingen portfölj alls !
- No comments
No sure nyt tuota vielä, demareilta tulee varmana ruotsinkielinen opetusministeriksi ja sitten opetellaankin ihan uuden kuorolaulut Wallinin johdolla, sika säestää:
NORDEN NORDEN NORDEN NORDEN NORDEN
Sillä ei sitä koskaan voi tietää. Niinpä kokoomus möi maansa eniten maksavalle.
Siis myös veronmaksajat (suomalaiset suomenkieliset) ovat maksumiehinä.
Voi että mä vihaan noita hurreja!
PS Ei viiruksia tällä viikolla - kiitos!- Se parhaiten nauraa
Perästä kuuluu, sanoi torventekijä. Seuraavissa vaaleissa katsotan tilanne uuedmman kerran.... Ei kannata muuten vielä lipasta.
- Pidätkö lapsiamme
niin tyhminä, etteivät he selviäisi YO-ruotsista, vai reputitko aikanasi sen itse ja nyt katkerana et antaisi muidenkaan lasten sitä opiskella? Olet sä aika "lapsellinen vanhus".
- vanha jäärä
Minä turvaan lapsiemme paremman elämän.! Poistamalla pakkoruotsin..! Löytyy nimittäin satoja kieliä, jotka ovat tarpeenlisimpia kuin pakolla opiskeltava muumimurre. Kuka tässä on lapsellinen pakkoruotsi poistuu kun järkevät suomenkieliset ihmiset pääsevät valtaan. Sinun pakkoruotsipropagandasi on tiensä päässä, ja sen tien lopussa seisoo kielivapaus..;-)
- rautaako?
"Onhan se uskomatonta, että sorretulta kielivähemmistöltämme jäi opetusministerin salkku"
Opetusministerin salkku on kohtalaisen painava. Ei muistu heti meileen milloin RKP:llä olisi ollut sitä. Parhaat salkut mitä RKP:a muistini mukaan on ollut on oikeusministerin salkku. Taxell ja nyt Henriksson.
Muuten RKP-salkut ovat tyypillisesti olleet keveitä: puolustus, kulttuuri ja urheilu, viestintä, Eurooppa ja maahanmuuto.
Pää-, ulko, valtionvara-, sosiaali-, työ-, opetus-, sisä- ja talousministereiden salkut eivät ole vuosikymmeniin osuneet RKP:lle.
Mutta toki on niin että hallitusvastuuseen suostuva puolue voi vaikuttaa hallitusohjelmaan. Opposistiosta siihen ei vaikuteta. Mutta pienpuolue ei saa mitään suuria asioita läpi yksin. KD:a oli yksi ainoa kynnyskysymys. Sitä ei pantu ohjelmaan mutta suuret päättivät runnoa sen läpi joka tapauksessa. Näin kävisi RKP:lle ellei puolueen tärkeät kysymykset ole tärkeitä muillekin.
Persujen kannalta asia on vielä selvempi. Kun jäivät oppositioon niin kaikki heidän ajamansa tavoiteet meni ohjelmassa juuri päinvastaiseen suuntaan. Myös yksikielimielipuolisuusihanne. Ja PS olisi ollut hallituksessa suurpuolue, joka oikeasti olisi halutessaan saanut erittäin painavan puumerkin ohjelmaan. Ja se kai hirvitti Soinia. Omatuntonsa ei kestänyt niin radikaalia maamme aseman ja kehityksen heikennystä. Siksi keksi hätävalheen nimeltään Portugal. - PerSu.li
Soini on viisas mies. Hän tajusi että pakkoruotsin poistamiseksi, maahanmuuton järkeistämiseksi, EU:n holtittoman luottotuksen lopettamiseksi. Ei riitä nykyinen perussuomalaisten edustajien määrä, eduskunnassa. Vanha suomalainen sananlasku on= Aika tekee tehtävänsä.! Eli neljän vuoden kuluttua ei ehkä nähdä, Kokoomus, SDP=on yhtäkuin RKP, Vihreät, Sekä Kristilliset farssia. Aika tekee tehtävänsä ja suomen kansa huomaa, tämän käynnissä olevan kusetuksen, kansaa kohtaan.;-)
- PerSu:li
Anteeksi Vasemmistoliitto unohtu.! Ehkä tarkoituksella..;-) On siinä köyhien ystäväpuolue, pakkoruotsineen, tasaveroineen (koskee suhteessa, enemmän köyhiä. Vai onko viinan verotus , tupakan verotus, ynnä muu tuonkaltainen progressiivista.?) Vallanhimo sokaisee vasenmiston kokonaan. Arhimäelle, tulee vielä "Lippos syndrooma" jossain vaiheessa. Vai mitä Vihreät, eiku vasenmistoliitto..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185060Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332772- 342589
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302358- 1221615
Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭191508En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä91377Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351143- 881126
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle221105