Kokoomus valinnut ministerinsä

Kataisen hallituksen kokoomusministerit ovat:

Pääministeri: Jyrki Katainen
Elinkeinoministeri: Jyri Häkämies
Sosiaali- ja terveysministeri: Paula Risikko
Ulkomaankauppa- ja Eurooppa-ministeri: Alexander Stubb
Hallinto- ja kuntaministeri: Henna Virkkunen
Maa- ja metsätalousministeri: Jari Koskinen
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokoomus hävisi vaaleissa 6 kansanedustajapaikkaa. Siitä huolimatta vanhat ministerit jatkavat samaa vanhaa kokoomuslaista kamreeripolitiikkaa, joka teki Suomesta luokkayhteiskunnan ja kasvatti köyhyyttä, eriarvoisuutta ja leipäjonoja.

Kehittyvien maakuntien Suomi rahoitti vuoden 2007 vaaleissa seuraavia kokoomuslaisia ministereitä, jotka jatkavat nyt myös nykyisessä hallituksessa:
- pääministeri Jyrki Katainen, KMS:n tuki 5.000 euroa
- elinkeinoministeri Jyri Häkämies, KMS:n tuki 10.000 euroa
- hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen, KMS:n tuki 5.000 euroa

Mikä siis muuttuu? Ai niin, Anne Holmlund, joka päätti, että sisä-Suomessa ei tarvita hätäkeskuksia, vaan ainoastaan kokoomuslaisten ministereiden äänestyspiireissä, ei päässyt kokoomuksen ministeriksi.

Ministeri Risikko, joka lopetti Suomen kansainvälistä kuuluisuutta saaneen Heinolan reumasairaalan, tekee nyt uutta uraa sosiaali- ja terveysministerinä.

Kokoomuksella on kokemusta ja tietoa köyhien kyykyttäjänä, tuloerojen kasvattajana ja rikkaiden nollaverojen toteuttajana kansantalouden kustannuksella.

Kokoomuksella on myös kokemusta ja tietoa "vellihousumaiden" velkojen maksusta ja takaamisesta suomalaisten verorahoista, tulevan vaalikauden jälkeen vielä entistä enemmän.

EI hyvältä näytä, kun Suomesta tulee suurien tuloerojen luokkayhteiskunta.

Katainen toteuttaa yritysverojen vähennyksen yhdellä prosentilla, vaikka työantajien kela-maksut on jo poistettu.

Yritysveron vähennys kerätään valmisteverojen korotuksilla.

Äänestä
  • En äänestä enää ikinä Kokoomusta. Taas tuli todistettua se, ettei Kokoomus ole tasa-arvoinen puolue. Pelkkää puhetta, valinnat osoittavat muuta.

    Vaadi selitystä ministerivalintoihin?

    Toivakka olisi ollut mennentullen pätevämpi ja sopivampi kuin kaksi muuta valittua!!

    Äänestä

puusilmä virkkunen voi vierailla ruatsinkielisissä kunnissa, kun ei osaa ko. eliittikieltä? Täytyisihän sitä käydä kiittämässä rahallisesta tuesta.

Äänestä

Vapaamuori putosi ministerinpallilta tavalliseksi rivikansanedustajaksi!

Ei ole sekään despootti kylvämässä tuhoaan ympäri maata!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemusta ja tietoa kirjoitti:

Kataisen hallituksen kokoomusministerit ovat:

Pääministeri: Jyrki Katainen
Elinkeinoministeri: Jyri Häkämies
Sosiaali- ja terveysministeri: Paula Risikko
Ulkomaankauppa- ja Eurooppa-ministeri: Alexander Stubb
Hallinto- ja kuntaministeri: Henna Virkkunen
Maa- ja metsätalousministeri: Jari Koskinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu