Venäjän ja Suomen väliset suhteet ovat korkeatasoiset ja niitä pyritään kehittämään edelleen paremmiksi, sanoi Venäjän presidentti Dmitri Medvedev. Medvedev ja presidentti Tarja Halonen tapasivat tänään Pietarissa kansainvälisen talousfoorumissa.
Presidentti Medvedevin mukaan suhteita on määrä kehittää entistä paremmiksi muun muassa uusilla maidenvälisillä sopimuksilla. Presidentti Halonen oli asiasta samaa mieltä.
- Kaikki on hyvin maiden välisissä suhteissa. Meidän ei kuitenkaan pidä unohtaa, että hyvätkin suhteet eivät jatku pitkään, jos niitä ei vahvisteta säännöllisesti, Halonen sanoi yhteisessä tiedotustilaisuudessa uutistoimisto Itar-Tassin mukaan.
Halosen mukaan esimerkiksi Venäjän ja EU:n yhteiset huippukokoukset ovat tärkeitä.
Itar-Tass
Suhteet Venäjään kunnossa.
jåå pa jåå..
1
<50
Vastaukset
- jåå pa jåå..
Onneksi minä en ole ulkoministeri, enkä mikään päättäjä. Suhteet eivät ehkä olisi hyvässä kunnossa, koska olisin tivannut, suomalaisten maanostoikeusia, samanlaisiki kuin venäläisillä on Suomessa. Olisi myös tulliasiota petrattava, mutta hyvä näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1074662Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293433No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 491514
- 361423
- 381236
- 141142
- 1591036
- 271028
- 6954