Kiitos entisen Anjalankosken valtuutetut, viette leivän monelta sulkemalla Keltakankaan hoivakodin! Henkilökunnan tiedotustilaisuuden mukaan loppuu viimeistää joulukuussa 2012. Henkilökuntaa kiellettiin kertomasta asiasta ulkopuolisille, ettei asiakkaiden omaiset suutu! Nyt omaiset barrikaadeille, ei ole kiva kuusaalle mennä vanhuksia katsomaan!
Keltakankaan hoivakoti Hys Hys EI SAA KERTOA KELLEEN
seppo1962
191360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Luojan kiitos MUUTAN pois koko Kymenlaaksosta.
Bravo uusi yhdistynyt Kouvola - kaikki palvelut lopetetaan entisistä itsenäisitä kunnista - myös Anjalankoskelta -
Niinpä lopetetaankin - kaikki entiseltä Anjalankoskelta. Kaupungin talouspalvelukeskuskin ottaa ja muuttaa Keltsun entisestä hienosta kaupungintalosta Kouvolaan Kymen lukolla olevaan vanhaan talorötisköön. 16.11 KyRa:n uutinen. Miksi Keltsu ei kelpaa - no siksi, että Keltakangas on Takahikiällä, Kouvolasta kaukana, jumalan selän takana - 17 km. Sinne ei kulje linja-autotkaan kuin ½-1 h:n välein. Ei siellä voi työskennellä hienohelma kouvolalainen. Ja kun kaupatkin ovat niin kaukana. Onneksi entisillä Anjalankosken kaupungin työntekijöillä on Keltsulta lyhyempi työmatka Kouvolaan - 17 km ja etenkin Kusankoskelle, Elimäelle ja Valkealaan, jonne matkaa anjalankoskelaisesta lähtöpaikasta riippuen kertyy 35-60 km? He eivät ruikuta - vai oottako kuullu että ruikuttaisivat. - Heillä matka on paljon lyhyempi Kouvolaan kuin kouvolalaissisarillaan Keltsulle. - vai onko? Siitä se autuus urkenee kouvolalaisille. Jätetään entisten "lakkautettujen" kuntien virkanaiset, työntekijät ja asukkaat nuolemaan näppejään. Ei niistä tartte välittää.- Hyvä Rautala, kyllä syitä keksitään jättää Keltsun hieno kaupungintalo, ja siirrytään kouvolalaiseen vanhaan talorötisköön- onhan se cityssä. Ja sen kunnostushan ei maksa mitään, niin kuin Keltakankaan kaupungintalon? Hah-hah sanon, hametta päälle ruikuttajille, jotka tulevat tosi kalliiksi meille veronmaksajille.
Ensinnäkin mitään päätöksiä ei olla vielä tehty. Asia tuli itsellekin yllätyksenä, vaikka vanhuspoliittisessa ohjelmassa on kyllä maininta, että vanhuksille pyritään saamaan tätä päivää vastaava hoito kodinomaisessa ympäristössä. Työryhmä on miettinyt asiaa ja halusi olla avoimen informaation kannalla. Asia on hyvin keskeneräinen ja itseäni ainakin huolestuttaa se, että mistä korvaavat paikat saadaan nimenomaan entisen Anjalankosken alueella. Hoitajille töitä löytyy, jos tämä suunnitelma toteutuu. Keskustelua ainakin herättää ja on hyvä, että että omaiset ovat myös keskustelussa mukana.
Ko. sairaalan hoitajat vain eivät pärjää sairaala työssä! Lääkelaskuja sun muita kun tehdään kattoppas ja muutenkin vaativampaa hommaa ihan oikeassa sairaalassa! On muutakin kun vaipanvaihtoa ja pesemistä!!! Että tuskin löytyy työtä ainakaan omanalan...
Vaikka en ole ko.sairaalan, lue hoivaosaston hoitaja niin pistipä tuo edellinen kirjoitus vähän ihmettelemään. Otappa ihan ensin tuo donitsi pois pyllystä niin ehkä auttaa sitten tuolla yläpäässä ajatteluakin. Kaikki hoitajat käyvät nykyään tietyin väliajoin lääkelaskut uudestaan. Sitten tähän muuhun hommaan voisi sanoa että harjoittelemalla yleensä oppii, kun se ei siellä OIKEASSA sairaalassa kuitenkaan minkäänlaista rakettitiedettä ole. Ja varmaa on että hoitajille työtä riittää, ei ne vanhukset kuitenkaan mihinkään katoa vaikka tuon hoivan lopettaisivatkin.
Minua lähinnä harmittaa vanhusten puolesta. Sama on edessä juuri remontoidulla Elimäen hoivakodilla. Lopettamassa ollaan sitäkin ja vanhuksilla edessä muutto. Ihmettelen kyllä mihin nämä vajaa 100 vanhusta laitetaan (Elimäki Keltsu yhteensä). Mitäs siitä, että asukkaille ja omaisille luvattiin, että tätä hoivakoti on paikka, mistä ei mihinkään enää tarvitse muuttaa..
Tungetaan tietysti Marjoniemeen. Kattelin yhtenä iltapäivänä Kuusaan päivystyksessä,kun Marjoniemen mummoja parsittiin . Ei ollu mikään kaunis näky mummojen naamat, niin pahasti oli sattunut. Koko ajan ne valittivat.
Hirvittää oma tulevisuus, jos jouluu yhteiskunnan armoille.
Vanhuslaki ei ole hallituksen listoilla ekana akendalla. Eläimilläkin on paremmat oikeudet kuin vanhalla ihmisellä.
Mitäs tarvetta sille Keltakankaan hoivakodille tai sen tontille taas uuden Kouvolan, entisen Anjalankosken tonttiasiamiehellä on? Onko hyvät tarjoukset tehty. Poltetaanko hoivakoti niinkuin sen alapuolella ollut historiallinen mäkitupalaisen mökkikin kaupungin toimesta ja palokunnan harjoitteena?
Suunnittevat pikku-Kouvolaan uutta yksityistä vanhusten palvelukotia, jonne vanhuksia pakkosiirretään Anjalankoskelta, Elimäeltä ja Kuusankoskelta. Pikku-Kouvola saa näin alueelleen lisää työpaikkoja.
Tarkoitit ilmeisesti, että kaupungin virkamiehet suunnittelevat palvelujen keskittämistä pikku-Kouvolaan ja pakkosiirtävät näin entisten ympäristökuntien asukkaita sinne. Siinä sivussa syntyy muutamia kymmeniä uusia työpaikkoja vanhan Kouvolan alueelle.
Anjalankosken yhdistymisaikeista hyvin virkansa puolesta tiesivät erinäiset Anjalankosken viranhaltijat ja saivat järkättyä itselleen kaupunginjohtajaa myöten hienot virat Keskus-Kouvolasta.
Voisi ajatella, että he nyt siellä määräävässä ytimessä pitäisivät entisen kaupunkinsa asukkaiden puolta. Kaupungin, joka elätti heitä hyvän aikaa heidän elonpolullaan.
Ei näy ymmärrystä, vaan oma etu oli kuten epälyttikin, koko ajan mielessä.
Keltakankaan hoivakodin vanhukset siirretään vuoden 2012 heinäkuussa valmistuvaan 60-paikkaiseen Kankaron hoivakotiin, joka sijaitsee pikku-Kouvolan Rekolassa.
Vanhukset = tuottamaton ihmisryhmä. Ne tungetaan laitoksiin ja lyödään valvontaranneke,vai joko niittaavat korvanlehteen.Täten yksi hoitsu pystyy vahtimaan monta kymmentä asiakasta. Vuokra nostetaan hotellitasolle, revitään ihmisiltä kaikki säästöt ja käyttövarat. Rahojen loppuessa kaupunki maksaa yrittäjälle komeaa liksaa.
Politiikot kehuu miten paljon rahaa on pistetty vanhusten hoitoon = rahat on menneet noihin laitosrakennuksiin. Ihmisistä ei väliä.
Niin, entäpä ikä-ihmisten henkinen puoli? Miltä se tuntuu lähteä viimeisiksi vuosiksi vieraalle seudulle pois kotikonnuiltaan jossa on asunut kenties koko elämänsä?
Tämä on nykypäivänä juuri tätä, vain raha ratkaisee.
Koko kouvolan keskittämismania on aivan liian hätiköityä.
Mietitään vain säästöjä mutta ei esimerkiksi henkilöstön jaksamista alituisessa epävarmuudessa työpaikastaan.
Työssäjaksaminen on todella tiukilla kun kaupungilla ei ole "varaa" palkata edes sijaisia sairaus- loma- ym. poissaoloihin.
Samaan aikaan kuitenkin syydetään euroja mitä ihmeellisimpiin visioihin jättimäisistä kauppakeskuksista uusiin urheilustadioneihin!!
Maltti olisi nyt valttia päättäjien ( lue- vouhottajien) toiminnassa.
http://pasihelander.blogspot.com/2011/10/vanhustenhuollon-rakennemuutos.html
Keltakankaan hoivakodin vanhukset tullaan siirtämään Attendo MedOnen kesällä 2012 valmistuvaan 60-paikkaiseen hoivakotiin Kouvolan Kankaroon. Samoin Marjoniemen osasto 3:n vanhukset siirretään Kankaron hoivakotiin.
kiertää verot veroparatiisien kautta ja avulla.
Halutaanko Mylsälle naistyöpaikkoja, tulossa olisi.