Oliko tämä valinta Kokoomuksen RKP-siiven ja RKP:n yhteistuotantoa. Mistä näitä ruotsittajia oikein riittää...no lahjottuja soluttautujia vielä riittää mutta vähenee kiihtyvää vauhtia eli seuraavissa vaaleissa tulee läpilyönti !!!
Opetusministeri Jukka Gustafsson RUOTSITTAJA
14
203
Vastaukset
- 8
Gustafsson on hesarin vaalikoneessa ilmoittanut, että ruotsi voisi olla vapaaehtoinen.
- Tosiaan!
Olin positiivisesti yllättynyt, että opetusministeriksi valitttiin juuri Jukka.
Olisihan ollut pilvin pimein kovia pakkoruotsittajia tarjolla.
Onkohan kyseessä SDP:n halu lieventää pakkoruotsitusta?
- riistäjä.
Katainen on itsekin sanonut kannattavansa lievennyksiä pakkoruotsiin.
- Niinkö tosiaan?
Tuopa on uutinen, jos pitää paikkansa!
Missä ja milloin Katainen olisi niin sanonut?
- elämän koulu
Ihmettelen Gustafssonin valintaa opetusministeriksi. Ei mielestäni ole pätevä virkaan ja muutenkin sopimaton.
Mielenkiintoista nähdä, miten hän alkaa uudistaa opetussuunnitelmia. - Voi Jukka minkä teit
Perästä kuuluu ja se alkoi nyt. Gustafsson pyrkii pidentämään alakoululaisten koulupäivää..? Onko pakkoruotsi suurin syy, työpäivien pidentämiseen..Nyt leikitään jo koululaisten tulevaisuudella..! Jos työpäivän pidentäminen johtuu pakkoruotsin aikaistamisesta, joku leikkii tulella. Muutenkin alakoululaisten työpäivä on raskas uusine ympäristöineen ,uusine kavereineen, uusine ympäristöineen, uusine ihmisineen jossa on säännöt..! Oiskohan aika jonkun viisamman pistää stoppi tuolle kieroilulle alakoululaisten avulla..!
- 28
Koulupäivien pidentäminen on itse asiassa pienten lasten opettajien työehtojen parannus. Nyt opettajilla on minimitunnit ja pieni palkka - hiukan lisää tunteja olisi heillä toiveissa. Kyse ei ole ainakaan suoraan kielten opetuksen lisäämisestä.
- Voi Jukka minkä teit
Vai niin on..? Opettajien etuko se on päälimäisenä.? Alaluokkalaiset ovat pelinappuloita opettajien ja politiikkojen omien etujen takia.! Niinkuin sanoin alakoululaisten asemaa ei paranna pidennetty koulupäivä , eikä koulu ole mikään päiväkoti töissä käyville vanhemmille. Lapsi tarvitsee lapsuuden, eikä kolumaailmaa..! Mites PISA Muissa maissa on pitemmät kolupäivät eikä ne pärjää PISA tutkimuksissa. Antakaa viisampien päättää kuin opttajien tai politiikkojen. Ennenkaikkea vanhempien sekä kasvatusalalla olevat ammattilaiset. Sitä paitsi opettajien ei tarvitse olla yksistään vain alakoulun opettaja. Eikö kieleen koske lainaan=" Koulupäivien pidentäminen on itse asiassa pienten lasten opettajien työehtojen parannus" Entä pienien kolulaisten työolojen parannus..?
- 28
Olet oikeassa siinä, että useimpien kohdalla koulupäivän pidennys ei ole oppilaan etu. Koulupäivää voisi pidentää esimerkiksi maahanmuuttajaoppilaiden kohdalla kunnon suomi2:n opetuksella ja järjestää sosiaalisesti haastaville oppilaille ohjattua itsesäätelyn opiskelua.
Kommentoin edellä vain siksi, että monet eivät tiedä, miksi opettajat kannattavat pitempiä koulupäiviä. Opetushallinnolla lienee omat syynsä, eivät he pelkästään opettajien kannalta asiaa katso.
- lapset kouluun
Täällä Suomessa aloitetaan koulu vasta 7 v. Englannissa jo viisi vuotiaana ja tyttäreni aloitti yliopiston siellä 17 vuotiaana ja valmistui tohtoriksi 23 vuoden iässä.
Mitä te oikein höpisette Pisa tutkimuksista, niissä ei ole mitään todellista arvoa. Muiden sivistysmaiden lapset oppivat elämäntapoja, kulttuuria ja sivistystä.
Suomessa tankataan päähän paljon tarpeetonta jota moni ei koskaan elämässään tarvitse ja opiskellaan melkein keskiikään asti.
Koulu pitäisi alkaa aikaisemmin sillä useat viisi vuotiaat osaavat jo lukea ja ovat uteliaita ja innostuneita uusista asioista.
Pakkoruotsia vastustan ajan tuhlauksena.- Voi Jukka minkä teit
Arvaa kumpaa kunnioita enemmän Suomessa vai Englanissa valmistunutta tohtoria.? 23-vuotias tohtori ei tiedä mistään mitään, paitsi väitöskirjastaan.
PISA-tutkimus antaa todellista kuvaa mitä opetetaan mitä osataan, eli se siitä..!
Yksikään muu asia mitä Suomen koululaitos opettaa, paitsi pakkoruotsi ei ole tarpeeton. Ainoastaan pakkoruotsilla ei tee mitään maailmalla. Osaa aineista mitä opetetaan , ei tarvitse loppuelämässään. Mutta kuka sanoo mitä ei kukin oppilas tarvitse, jossain elämänsä vaiheessa.! Lapsi tarvitsee lapsuuden kehityäkseen aikuiseksi. Lainaan="Muiden sivistysmaiden lapset oppivat elämäntapoja, kulttuuria ja sivistystä" Mitä sivistystä..! Jos ne ei tiedä Suomesta mitään ja suomalainen oppilas tietää niiden maasta kaiken oleellisen, kumpi on sivistyneempi. Vai eikö euroopan tunteminen ole sivistystä.
- Huomio!
Kokoomus-RKP kokosi hallituksen nimenomaan pakkoruotsitusmielessä. Siksi PS pelattiin ulos. Eli tuo pakkoruotsin lisääminen kouluissa kuului varmasti salaiseen hallitusohjelmaan. Ei siinä yhden ministerin mielipiteet paljoa paina.
- Tuli mieleen,
että miksikäs persut ei menneet hallitukseen? Hehän olisivat voineet siellä laatia oikein "persulain", jolla sivistaa suomalaislapsia omassa kulttuurissaan. Siis anniskeluoikeudet jo ala-asteelle ja kalja-automaatit koululuokkiin.
Voi teitä, persuparkoja. - Niin minullakin
Tuli mieleen, kirjoitti:
että miksikäs persut ei menneet hallitukseen? Hehän olisivat voineet siellä laatia oikein "persulain", jolla sivistaa suomalaislapsia omassa kulttuurissaan. Siis anniskeluoikeudet jo ala-asteelle ja kalja-automaatit koululuokkiin.
Voi teitä, persuparkoja.Kun un-pisa suru kirjoittaa persuista.Teksti on lähinnä säälittävää..! Perussuomalaiset ovat tyytyväisiä peruskouluopetukseen kaiken muun paitsi pakollisen ruotsinkielen osalta. Mee nyt vaan sinne svenskfinlandiin kattoo lokinpaskoja kivillä, tai juopottele. Mutta anna sivistyneiden ihmisten päättää omien lapsiensa tulevaisuudesta. ps. ne lapset ei haaveile pääsevänsä Volvolle, Saabille, siivoojaksi tai mihinkään muuhun ruotsalaiseen firmaan. Vaan paljon korkeammalle kansainvälisiin tehtäviin,kansainvälisiin firmoihin joissa tarvitaan kansainvälisiä kieliä esim.Englantia..Mutta ei missään nimessä ruotsin=muumimurretta. Ai niin Taitaa suapin , ja traktoorin=Volvo taru olla lopussa..Potkivat liikaa suomalaisia työntekijöitä pois, kukapa muukaan siinä maassa töitä olisi tehnyt, kuin suomenkielinen suomalainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622492Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849692Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497649Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886428SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906156Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495142HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204812Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,502759Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062269