Onko Ihalainen jäävi?

14+7

Onko Ihalainen jäävi työministeriksi, jos SAK on osallistunut hänen vaalirahoitukseensa?

23

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On osallistunut

      " jos SAK osallistunut "

      Jäävi on ministeriksi-

      Laki sanoo yksiselitteisesti niin.

      On laiton ministeri.
      Ei auta jos sdp puoluelautakanta sanoo toista

    • Lahjottu mies

      Tutkinta pitää aloittaa välittömästi. Kyllä nyt SAK sai maksetun myyränsä hallitukseen. Demokratia on vaarasa.

    • tosiaan >

      Kyllä nyt SAK sai maksetun myyränsä hallitukseen

      • Totisesti

        Kyllä nyt Ihalainen on jäävi. Ihan maksettu jäävi on, ei ole muuta. Ei sovi hallitukseen jäävi, kohta potkitaan pois, Ihan kohta, ei mene kauaa. sitten potkitaan pois. Ja haukut tulee päälle ja valtakunnanoikeus. Valtakunnanoikeus tulee ilman muuta. Jäävi mikä jäävi. Tuomio tulee. Ei pääse helpolla Ihalaisen jäävi poika, ei pääse. Vankilaan joutuu j.malauta.


    • AY rahaa ja laitonta

      Kuljetusalan edunvalvojat ry 6 000,00 eur
      RAUTATIELÄISTEN LIITTO R.Y 6 000,00 eur
      Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU ry 6 000,00 eur
      Metallityöväen liiton sd-opintoyhdistys 4 500,00 eur
      SUOMEN AMMATTILIITTOJEN KESKUSJÄRJESTÖ SAK RY 3 000,00 eur
      TEAM Teollisuusalojen ammattiliitto ry, 1 600,00 eur
      METALLITYÖVÄEN LIITTO RY 0201717-2 1 500,00 eur

      • En olisi uskonut

        Noin paljon rikollista rahaa. Ei pääse helpolla nyt rikollinen rahoittaja. Hankaluuksiin joutuu, on ikävyyksiä luvassa. Ei olisi pitänyt rikollisiin puuhiin alkaa, aina tulee rikollisista puuhista pulinaa. Pulinaa tulee, kohta on koko konkkaronkka vankilassa. Iso lasku tulee yhteiskunnalle, ei tiedä tavallinen maatiainen, paljonko maksaa vuorokausi Sörkassa, täysi ylläpito on ja televisio sellissä. Siitä voi katsoa päivien viemää ja emmerdaalia. Uutiset voi katsoa myös. Voi katsoa ja Maria ihailla. Ihana on Mari, tervettä maaseutuelämää viettänyt, näkee heti, ettei ole olutkolpakkoon koskaan koskenut. Miss Elovena on Ari..J.umalauta, Mari.


      • Controlman

        Sillä lailla. Linnaan vain.


      • Ylisaunakäki
        Controlman kirjoitti:

        Sillä lailla. Linnaan vain.

        Sitäkään asiaa ei velkaisilta kepuloislta kysytä.


    • ????????????????????

      Rahoitus sisältää muilta tahoilta saatua tukea yhteensä 44 050,00 eur

    • AY rahan lallisuutta

      ei ole selvitetty.

      • verorahaa

        mukana onko laillista ???


    • kepu on kiero

      Paljon laillisempaa kuin KMS ja NOVA.groupin lahjukset... ja kuumaa kamaa myös ne RAY------>nuorisosäätiön rahat :))

      • mitkä lahjukset

        mitään rikollista ei ole todettu tapahtuneen


    • Rikollista sekin

      Miten niin laillisempaa

    • Demarit valehteloo

      Ihaa- lainen kehui kuinka nuorten koulutukseen panostetaan, kun todellisuudessa koulutuksesta otetaan n. 300 miljoonaa pois. Late päästeli täyttä juttaa. Uskooko joku vielä demaria?

      • valehtelemalla

        valtaan ja valehtelemalla jatketaan


      • Lakia pitäisi osata
        valehtelemalla kirjoitti:

        valtaan ja valehtelemalla jatketaan

        tulkita oikein ,ei arvuutella mitä sattuu.

        Ihalainen on paras työministeriksi, mitä Suomesta voi tällä hetkellä löytyä tähän tehtävään. Ihalaista kunnioitetaan niin työnajntajien kuin työntekijöiden taholta, kepulaiset maajussit tästä poislukien. Jos ajattelee Vanhasen tapausta, jossa asianomainen itse hyötyi ja päätti omista eduistaa, tässä ei nyt ole siitä ollenkaan kyse!

        Ja kepulaista työministriä emme ole nähneet koskaan, koska tämä työministerin pesti on sellainen, että se ei ole kepulle kelvannut.

        Sinnemäkikin oli niitä ministereitä, joista voi sanoa "heikoin lenkki". Mutta kyllä se kepulle kelpasi. Vaikeat ajat tulossa ja vaikeat ajat ei lopu hevin työmarkkinoilla, Mm. 1400 Nokialtakin saa lähteä. Ja tarvitaan Suomessa työllisyyden paranemista joka kunnassa aina Helsingistä Utsjoelle ja kyllä ne kupulaistenkin perilliset niitä työpaikkoja tarvitsevat, lahjavirkoja ei enää kunnissa ole tarjollaja kuntatyöpaikatkin vähenee rajusti..

        Jääviydestä ja esteellisyydestä alla, joten porstuan nurkassa ei tarvitse uhota ja joukkofanatisoida, mikä on jääviyttä.

        Hallintolain mukainen esteellisyys
        Suomen hallintolain 28 §:n 1 momentin mukaan virkamies on esteellinen seuraavista syistä:
        1. jos hän tai hänen läheisensä on asianosainen (ns. osallisuusjäävi);
        2. jos hän tai hänen läheisensä avustaa taikka edustaa asianosaista tai sitä, jolle asian ratkaisusta on odotettavissa erityistä hyötyä tai vahinkoa (edustajanjäävi);
        3. jos asian ratkaisusta on odotettavissa erityistä hyötyä tai vahinkoa hänelle tai hänen läheiselleen (intressijäävi);
        4. jos hän on palvelussuhteessa tai käsiteltävään asiaan liittyvässä toimeksiantosuhteessa asianosaiseen tai siihen, jolle asian ratkaisusta on odotettavissa erityistä hyötyä tai vahinkoa (palvelussuhdejäävi);
        5. jos hän tai hänen läheisensä on hallituksen, hallintoneuvoston tai niihin rinnastettavan toimielimen jäsenenä taikka toimitusjohtajana tai sitä vastaavassa asemassa sellaisessa yhteisössä, säätiössä, valtion liikelaitoksessa tai laitoksessa, joka on asianosainen tai jolle asian ratkaisusta on odotettavissa erityistä hyötyä tai vahinkoa (yhteisöjäävi);
        6. jos hän tai hänen läheisensä kuuluu viraston tai laitoksen johtokuntaan tai siihen rinnastettavaan toimielimeen ja kysymys on asiasta, joka liittyy tämän viraston tai laitoksen ohjaukseen tai valvontaan (virasto- ja laitosjäävi); tai
        7. jos luottamus hänen puolueettomuuteensa muusta erityisestä syystä vaarantuu (yleislausekkeeseen perustuva jäävi).
        Esteellisyyden ratkaisee yleensä virkamies itse. Monijäsenisen toimielimen (kuten lautakunnan) jäsenen tai esittelijän esteellisyydestä päättää kuitenkin toimielin. Esteellisen henkilön on ilmoitettava esteellisyydestään. Henkilö itse ei pääsääntöisesti saa osallistua esteellisyyttään koskevan asian käsittelyyn, mutta häntä voidaan kuulla asiassa.[


    • Muuten hyvä

      7. jos luottamus hänen puolueettomuuteensa muusta erityisestä syystä vaarantuu (yleislausekkeeseen perustuva jäävi).

    • kysymys jää?

      Joten SAK:n maksamana kansanedustajana onko Ihalainen jäävi?

    • Onhan se ainakin

      omat rahaasiansa laittanut kuntoon: Eläke, Ilmariselta varastettu lisäeläke ja ministerin liksa.

      Eiköhän sillä punikki pysty nälkästen asiaa hoitamaan ;)))

    • 20+4

      Ja pelkällä kirvesmiehen koulutuksella. Kyllä on punikkia onnistanut.

    • Kepukin olisi voinut

      onnistua, jos olisi kuullut äänestäjien mielipiteitä. Aikaisemmin 200 000 kepua äänestänyttä oli eri mieltä ja antoi äänensä muille puolueille, pääasiassa persuille. Nämä torpparien ja mäkitupalaisten jälkeläiset eivät eäää pakkoäänestä kepua koskaan.

      No voi voi voi...lakimies (?)arvuuttelemassa mitä tarkoittaa: "7. jos luottamus hänen puolueettomuuteensa muusta erityisestä syystä vaarantuu (yleislausekkeeseen perustuva jäävi): nim. muuten hyvä"

      Kerrotko ihan asiantuntijoille miten tulkitset lausekkeen vai nappasitko vain ilmasta. Työministerin puolueettomus, kun päättää lähinnä työllisyyteen liittyvistä asioista...tämähän tarkoittaa ihan muuta kuin ehkä yrität selittää.

      Vanhaseen tämä lauseke sopi hänen päättäessään valtion edustajana Raha-automaattiyhdistyksen varojen jaosta kepulaiselle Nuorisosäätiölle, josta edelleen itse sai vaalirahaa vaikka varat olivat tarkoitettu säätiön käyttöön todellista tarkoitusta varten ja säätiön toiminta-ajatuksessa ei mainita näihin vaalirahoihin sotkeutumista.

      Mutta kirvesmies kyllä päihittää tässä vakavan asian hoidossa humanisti Sinnemäen!

      • Sinäkö olet

        nero ja näet vielä enneuniakin?!

        Ei pienintäkään näyttöä ole tältäkään punikkiurpolta olemassa???

        Niin no tietysti Ilmarisen ryöstö...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe