Miksi köyhät suomalaiset takaavat rikkaan ja hyvinvoivan Kreikan lainoja? Ajatelkaa nyt vähän. Kreikalla on myytävää omaisuuttaa vähintään 1000-kertaisesti Suomeen verrattuna. Onhan se sentään antiikin ajan vaurain ja historiallisesti merkittävin valtio. Kreikan matkailutulot ovat jättimäiset Suomeen verrattuna. Nyt yksi kreikkalainen Pahanreuhu on jatkuvasti käsi ojossa ottamassa lisälainaa EU:lta eikä loppua ole näkyvissä. Suomen kansalta ei ole kysytty mitään, kun rahaa on syydetty avokätisesti Kreikalle. Parhaillaankin Katainen on menossa jakamaan lisää suomalisten verorahoja uylkomaille. Järjetöntä touhua!
Köyhä Suomi takaa rikkaan Kreikan lainat
papanreuhu
12128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meillä on ahkera työvoima, Kreikalla ei. Siinä syy? Sitäpaitsi Kreikkalaiset eivä HALUA valtionomaisuuttaan yksityisille huijareille. Vain Suomen pellet ovat noin yksinkertaisia.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110679991 Perk--- Kreikkalaiset eivät halua edes lainaa enää.
Katainen hymyilee tuolla Brysselissä aivan liikaa. Porukka saa pian sellaisen vaikutelman, että Suomen piikki on aina auki, kun valtiovarainmiisterikin hymyilee koko ajan kuin puuhevonen.
Ei näin, vaan hiukan uskottavuutta siinä suhteessa, ettei se lompsa ole koko ajan auki, kuten entisellä ilotytöllä.
Se on muuten totta, että työnteon kulttuuri on noissa etelän maissa tosi lepsu verrattuna Suomeen.
Katselin muutama vuosi sitten Espanjassa erään rakennustyömaan rapparia.
Palju oli noin kymmenen metrin päässä, josta rappari kävi aina laiskasti kävellen hakemassa lastin rappauslastallaan, minkä lätkäisi sitten seinään.
Tuohan oli tietysti aivan selvästi työnjohdollinen puute, mutta antoi selvän osoituksen siitä, mitä se tehokkuus voi huonommillaan jossain olla.
uy7tyo
Niin. Suomessa työnteon kulttuuri on sellainen että osa ahnehtii itselleen kaikki hommat ja toisille ei sitten olekkaan enää mitään tekemistä. Kyllä Suomella olisi paljon opittavaa viisaista etelän maista.
Tasapuolista täytyy olla. Takaamme ja maksamme rikkaan Kreikan kuluja koska olemme tukeneet rikasta Venäjää sadoilla miljoonilla rakentamalla jätevesipuhdistamoja ja antaneet lähialuetukia ja sen sellaista. Rikasta Amerikkaa tuetaan kohta ostamalla ylihintaisia hävittäjiä. Rikasta Ruotsia tuemme antaen heidän rakennusliikkeiden tehdä halpaa sutta,mikä myydään ylihintaan suomalaisille. Muita naapurimaita olemme tukeneet poistamalla heidän työttömiä suomeen töihin ilman velvotteita noin 100 000 henkilöä.
Sitten ihmetellään ,miksi suomi velkaantuu.
Onko toi jyrki joku messias.... vain pelkkä sekopää hullu
maailmassa niin hulluja lla että jaettaisiin rahaaa ulos ja luullaan sillä olevan jotain kansainvälistä eliittiä-
ja kukapa ei ilmaista rahaa ottaisi-
ainakaan nämä eu-pankkirosvot papanreeut ja perluskoonit sunmutt vapaamuurarit ri sylje rahan päälle..
Muualla maailmassa olisi kansa jo pyssyjen ja kivien kanssa kadulla, mutta ei täällä, ei vaikka vietäisiin paitakin päältä.
aivan totta täällä ei mieltään ositeta varsinkaan yhteis kunnaliset marssit jää väliin.
Onkohan tässä nyt joku helvetillin3n sekaannus koska meillehän luvattiin vastuunkannosta auvoinen tulevaisuus. Ja nyt sitten jo kärsitäänkin kaikesta siitä mistä varoiteltiin jos sitä ei kanneta.