Olenko velvollinen maksamaan puunistutuksesta ?

Äitini kuoli tammikuussa. Hän oli jo muutamia vuosia sitten lahjoittanut kotitilamme meidän lasten ( 4 kpl ) omistukseen. Tilalta oli pari vuotta sitten kaadettu puita ja tilattu Metsänhoitoyhdistykseltä uudet taimet ja niiden istutus nyt tälle keväälle.
Perinnönjakokirjassa on ehto, jonka mukaan vastaamme yhdessä taimenistutuksesta tulevasta Metsänhoitoyhdistyksen laskusta.
Minä myin osuuteni tilasta siskolleni 3.6.2011 ja nyt siskoni lähetti laskun tuosta taimenistuksesta.
Olenko velvollinen maksamaan sen, vaikka en ole enää omistaja, kun lasku tuli ?

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Eikö kauppakirjassanne ole mitään tavanomaista lauseketta kaupan kohteeseen kohdistuvien maksujen osalta? Siskosi on siis tiennyt ostaessaan istutuslaskun olevan tulossa ja hän sai valmiiksi istutetun osuutesi, eli moraalisesti hän olisi myös maksaja. Mutta hänen kannaltaan katsottuna hän maksoi ne istutukset sinulle kauppahinnassa. Istutuksen ajankohta on oleellinen, ei laskun lähettäminen, eli ilman em. kauppakirjan selkeää mainintaa olet juridisesti velvollinen maksamaan laskun.
      Näin se "piip" toimii myös sisarusten välillä, vaikka puhevälit saattaa katketa.

    • Kauppakirjassa on lauseke:
      Myytävään kiinteistöön kohdistuvista veroista ja muista maksuista vastaa myyjä kaupantekopäivään asti ja sen jälkeen ostaja.
      Myyjä vakuuttaa, että kiinteistöön ei kohdistu maksamattomia maksuja.

      • 22

        Jos istutus oli tehty kaupantekoa ennen, niin sinä olet maksaja laskun viiveestä riippumatta. Päätehakkuusta päätettäessä on aivan selvää, että alue pitää uudistaa, mutta tämä tietoisuus ei ole maksuperuste, vaan istutuksen toteutus.
        Koittakaa tältä pohjalta sopia ja säilyttää normaalit puhevälinne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe