Kysymyksiä fundiksille- ja niihin tyypilliset vastaukset.
Miksi evoluutio ei voi mielestäsi pitää paikkaansa, vaikka siihen on olemassa kunnon perustelut?
vastaukset:
Eihän se voi olla totta, kun maapallo luotiin 10 000 vuotta sitten.
Jumala loi taivaan ja maan.
Aluksi oli Aatami ja Eeva.
Miten perustelet jumalasi olemassa olon, vaikka jo antiikin aikana oli omat jumalansa?
No kun raamatussa sanotaan, että se on yksi ja oikea jumala.
Etkö ole nähnyt ihme parantumisia?
Sitten kun antaa perustelut niin tapahtuu usein tämä =>
Laa Laa Laa en kuullut mitä sanoit tai sitten aletaan huutamaan, että joudut helvettiin tai otetaan raamatusta esimerkkejä oman kannan puolesta.
Mistä tämä johtuu? Ihmiselle tulee ristiriita siitä, että jos jumala ei olekkaan olemassa, tai jos minut onkin opettettu väärin. Jumalalla on kuitenkin ollut tälle henkilölle niin suuri merkitys elämässä, että siitä on vaikeaa päästää irti.
Fundamentalistien antamat vastaukset pohjautuvat melkein aina raamattuun. Ainoat konkreettiset esimerkit ovat ihmeparantumiset, mutta yleensä kyseessä on kuitenkin yksittäiset tapaukset, joten niitä ei voida käyttää kunnollisina perusteluina.
Tämän takia tosiuskovaisten kanssa on mahdoton keskustella, koska jokainen vastaus antaa joko lisää kysymyksiä tai todistaa itse - itsensä.
Tyypillinen fundis (idiootti)
6
123
Vastaukset
- ja sinä et
On tänäänkin paljon lääkäreitä ja biologian lehtoreita ym, jotka ovat tutkineet luonnonteiteitä ja voivat usova vilpittömästi Jumalaan ja Raamttuun.
- asdx
Niin mutta uskon silti, että tieteen parissa on enemmän ateisteja, kun uskovaisia. Minulle se ainakin aiheuttaisi ristiriidan, että uskon samalla jumalaan ja raamattuun, mutta hylkään luomiskertomuksen, joka silloin tarkottaisi, että en usko jumalaan. Jos puolestaan uskoisin luomiskertomukseen en voisi olla kovin hyvä biologi, koska jos nyt lätkäistään todisteen pöydälle, niin eiköhän se ole aika selvää, että evoluutio on fakta, ja sitä on aika vaikeaa kieltää jollakin menninkäissadulla, josta ei ole todisteita.
asdx kirjoitti:
Niin mutta uskon silti, että tieteen parissa on enemmän ateisteja, kun uskovaisia. Minulle se ainakin aiheuttaisi ristiriidan, että uskon samalla jumalaan ja raamattuun, mutta hylkään luomiskertomuksen, joka silloin tarkottaisi, että en usko jumalaan. Jos puolestaan uskoisin luomiskertomukseen en voisi olla kovin hyvä biologi, koska jos nyt lätkäistään todisteen pöydälle, niin eiköhän se ole aika selvää, että evoluutio on fakta, ja sitä on aika vaikeaa kieltää jollakin menninkäissadulla, josta ei ole todisteita.
asdx
20.6.2011 18:35
>>>Niin mutta uskon silti, että tieteen parissa on enemmän ateisteja, kun uskovaisia.
- asdx
*todisteet* :D
Köhöm.....
"Ainoat konkreettiset esimerkit ovat ihmeparantumiset, mutta yleensä kyseessä on kuitenkin yksittäiset tapaukset, joten niitä ei voida käyttää kunnollisina perusteluina."
Mutta eihän yhtään todistettavasti tapahtunutta ihmeparannusta ole koskaan dokumentoitu. Jokaisessa on ollut kyse joko selvästä huijauksesta tai parantuminen on ollut mahdollista myös hoidon ansiosta tai ihan itsestään, luonnollisesti.
Ei siis ole edes yksittäisiä tapauksia, joten niitä ei voi käyttää perusteluina lainkaan.- asdx
Olet aivan oikeassa, sekosin tuossa sanoissani. Minun piti jatkaa, koska niitä ei voida todistaa millään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6122256- 1081108
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,261096Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki5954Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101865- 86855
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573