Olen nyt työharjoittelussa työkkärin kautta, mutta nyt olen saikulla ja lääkärintodistus löytyy, MUTTA KENELLE SE PITÄÄ VIEDÄ/ANTAA? että saisin poissaolo päiviltäkin rahan
Häh täh??
5
271
Vastaukset
- siiseli.tietämätön
Tarvitsisin vastauksen
- vvvvvvvvvvvv
Työkkäriin!
- tyottomyyskassat
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi.
Toimita selvitys poissaolostasi sekä työ- ja elinkeinotoimistolle että työharjoittelupaikkaan. Työ- ja elinkeinotoimisto tutkii poissaolon vaikutuksen työharjoitteluun ja ilmoittaa asiasta myös työttömyysetuuden maksajalle.
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta - kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi myös Kelan puolesta.
Kuten Tiina jo kertoikin, selvitä poissaolosi TE-toimistoon ja työharjoittelupaikkaan.
Mikäli sairauslomasi jatkuu pidempään, sinulle voi tulla oikeus Kelan maksamaan sairauspäivärahaan. Voit hakea sairauspäivärahaa, kun työkyvyttömyytesi on kestänyt omavastuuajan. Sairauspäivärahan omavastuuaika on yleensä sairastumispäivä ja 9 seuraavaa arkipäivää. Jos haet sairauspäivärahaa, toimita alkuperäinen lääkärintodistus sairauspäivärahahakemuksen liitteenä Kelaan.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta - tyokkari
Hei,
kiitos kysymyksestäsi!
Ilmoita työharjoittelun aikana tapahtuvista muutoksista työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) ja työharjoittelupaikkaasi.
Terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427155
- 323998
- 523473
- 412988
- 172766
- 372248
- 162216
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472187- 412183
- 442143