Mokkula 13,90. Esimerkki: LAskun maksu tiskillä: bussilla keskustaan x euroa, 2 laskua á 8,50 tiskillä osuuspankissa 17 euroa. Ketkä älyn jättäiläiset täällä käskevät ihmisiä luopumaan netistä? ei ole ihmisillä varaa olla ilman...
Kallista olis ilman nettiä...
75
386
Vastaukset
- perkea jäliin
kaupassa käydessä samalla reissulla maksuautomaatilla ei maksa mitään.
- ap--
Maksuautomaatit on poistettu ja ne tullaan poistamaan...pankki on yleensä vähän kauempana kuin lähikauppa. Tämä ei koske itseäni, mutta otin vain esimerkin. eläkeläisethän ovat tästä aika pahoillaan. Maksupalvelussa maksaa vähän vähemmän, muistaakseni kuutisen euroa.
- netitön
ap-- kirjoitti:
Maksuautomaatit on poistettu ja ne tullaan poistamaan...pankki on yleensä vähän kauempana kuin lähikauppa. Tämä ei koske itseäni, mutta otin vain esimerkin. eläkeläisethän ovat tästä aika pahoillaan. Maksupalvelussa maksaa vähän vähemmän, muistaakseni kuutisen euroa.
Asiakkaistaan kiinnostuneet pankit pitävät maksuautomaattia eteisessään, kuten oma Säästöpankkini. Automaatin kautta lasku menee maksupalveluun, mikä maksaa 50 snt per lasku.
- edes pikkusen omaa
Aatteleppas, Joku fiksu sotkee asiat nii ettei saa itselleen nettiä. Ei sit ole vaihtoehtona kuin mennä sinne pankkiin ja maksaa jokaisesta laskusta se 5-7e/ kpl. Ja harva, edes köyhä selvää 1-2 laskulla kuukaudessa.
Ei siinä sit köyhällä vaihtoehtoa. Sit kerätään jostain ne raha operaattorille, että saadaan ilman luottotietoja se netin käyttömaksu kasaan, että sen saa maksettua kerralla. Toisaalta tossa se pointti, että se kannattas kaikkien maksaa kerralla... se olis pois.
Entäs se käyhän kone? Joku fiksu kaveri kantaa vanhan XP koneen jossa on jopa 2 megaa muistia, joka on hidas kuin taivas. ei siinä paljoo iloa ole.
Vaihtoehto on kasata taaa jostain vähintään se 200e, että saa edes sen miniläppärin....
Joo... Kannattaa hoitaa luottotiedot kuntoo, sillä huonot luottotiedot maksaa aika paljon.Maksaa kenelle paljon?
Kuten tästäkin nähdään niin pankki ei ota köyhyydestä ainakaan takkiin.
EI muuta kuin sossuun sopimus että sossu makselee vuokrat ja muut laskut suoraan asianomaisille, sitten automaattilaskutukseen kännykkä yms ja ihmisen ei tarvi koskaan hoidella mitään asioitaan itse.
Tiedätteks te että sossu tarpeentullen hoitaa noi ihmisen puolesta, siinä vaiheessa kun vaan ei maksa laskujaan?
Ja tälläsiä tyyppejä on 50000 suomessa jotka eivät enää osallsitu itseään koskevaan maksuliikenteeseen joko siksi etteivät pysty (vammaiset etc) tai niitä ei edes kiinnosta (ns. luopuneet). Miksi yksilö pyörittäisi jotain itseään koskevaa maksuliikennettä väkisin? Se on kaikessa laskuliikenteessä sen laskunsaajan ongelma saako se rahansa vai ei, siinä vaiheessa kun tyyppiä ei enää kiinnosta niin se on yhteiskunnan ja maksunsaajan välinen ongelma miten asia hoidetaan. Ja milläs tää hoidetaan paitsi verovaroilla.
Yhteiskunnasta syrjäyttäminen ON KALLISTA.Kukkomies kirjoitti:
Maksaa kenelle paljon?
Kuten tästäkin nähdään niin pankki ei ota köyhyydestä ainakaan takkiin.
EI muuta kuin sossuun sopimus että sossu makselee vuokrat ja muut laskut suoraan asianomaisille, sitten automaattilaskutukseen kännykkä yms ja ihmisen ei tarvi koskaan hoidella mitään asioitaan itse.
Tiedätteks te että sossu tarpeentullen hoitaa noi ihmisen puolesta, siinä vaiheessa kun vaan ei maksa laskujaan?
Ja tälläsiä tyyppejä on 50000 suomessa jotka eivät enää osallsitu itseään koskevaan maksuliikenteeseen joko siksi etteivät pysty (vammaiset etc) tai niitä ei edes kiinnosta (ns. luopuneet). Miksi yksilö pyörittäisi jotain itseään koskevaa maksuliikennettä väkisin? Se on kaikessa laskuliikenteessä sen laskunsaajan ongelma saako se rahansa vai ei, siinä vaiheessa kun tyyppiä ei enää kiinnosta niin se on yhteiskunnan ja maksunsaajan välinen ongelma miten asia hoidetaan. Ja milläs tää hoidetaan paitsi verovaroilla.
Yhteiskunnasta syrjäyttäminen ON KALLISTA.Ootteko koskaan ajatelleet että itseasiassa se aika minkä tusaatte jossain vitun nettipankissa on teidän henkilökohtaista aikannne?
Mun mielestä pankin pitäisi maksaa ihmisille siitä että käyttävät nettipankkia koska se on äärimmäisen halpaa pankille. Nettipankin kustannukset per transaktio ovat likimain ilmaista.- pankkiasiakas..
Kukkomies kirjoitti:
Ootteko koskaan ajatelleet että itseasiassa se aika minkä tusaatte jossain vitun nettipankissa on teidän henkilökohtaista aikannne?
Mun mielestä pankin pitäisi maksaa ihmisille siitä että käyttävät nettipankkia koska se on äärimmäisen halpaa pankille. Nettipankin kustannukset per transaktio ovat likimain ilmaista.transaktion kustannukset per lasku ehkei maksa mitään mutta nettipankkijärjestelmän ylläpitomaksaa huoltoineen,päivityksineen ja ongelmien selvittämiset. Aikamoinen määrä henkilöitä työllistävä järjestelmä. Tietoturvan ylläpito tuskinpa sekään aivan halpaa ole.
pankkiasiakas.. kirjoitti:
transaktion kustannukset per lasku ehkei maksa mitään mutta nettipankkijärjestelmän ylläpitomaksaa huoltoineen,päivityksineen ja ongelmien selvittämiset. Aikamoinen määrä henkilöitä työllistävä järjestelmä. Tietoturvan ylläpito tuskinpa sekään aivan halpaa ole.
No tässä tiedän jotain koska kuuluu täsmälleen koulutuksen sisältöön.
Kustannukset koko suomen volyymiä palvelemaan pystyvältä nettipankilta korkealla tietoturvalla olisivat aloituskustannuksiltaan noin 1000000e ja käyttökustannukset ehkä 50000e vuodessa.
Tämä siis jos pankin ainoa funktio on ylläpitää tilitietoja ja tililiikennettä.
Tämän lasken yksinkertaisesti sillä kaavalla että yksi transaktio vie noin 100 kilotavua siirtokapasiteettia ja noin miljoona laskutoimitusta tiedonkäsittelykapasiteettia, tästä voit laskea jokaiselle suomalaiselle yritykselle nykymittapuun tietokoneilla paljonko vuodessa tulee liikennettä ja millainen kaista ja prosessointiteho riittää.
Gigainen kuitu 5 palvelimen klusteri voisi hoitaa koko suomen.
Takana on harrasteprojekti tavallaan samasta asiasta, huomattavasti monimutkaisempana, tietoturvaltaan äärimmäisen (paranoidin) tiukka ja toimittiin hyvin pienillä resursseilla palvellen suurta käyttäjämäärää. Yhdellä ainoalla ulkomaille sijoitetulla - ei kovinkaan tehokkaalla - palvelimella pystyttiin vastaamaan 25000 käyttäjän tarpeisiin, ja näiden aiheuttama tietoliikenne oli jatkuvaa ja rasitti konetta huomattavasti enemmän kuin mitä mikään nettipankkisysteemi voisi ikinä rasittaa. Suurin kustannuserä oli se että saatiin tietoturvaltaan korkea palveluntarjoaja - mutta silti 25000 käyttäjän palveleminen pystyttiin tekemään täysin käyttäjäkunnan antamin lahjoitusvaroin.
Kyseinen systeemi vietti nyt viidettä syntymäpäiväänsä. Hyvin toimii. Ylläpito toimii harrastepohjalta, ja kyseisellä palvelulla on parempi uptime kuin monilla virallisilla sivustoilla, kuten esim s24.
Tämän perusteella siis euro jokaiselta suomalaiselta ja meillä olisi kansallinen nettitilipankki ja joka toinen vuosi 20 centtiä niin se pysyy pyörimässä.
Pankkipalveluissa me maksamme konttoreista, mainonnasta ja johtajien Mersuista ja kaikista niistä tyhmyyksistä joita liikepankit rahoillamme tekevät. Niiden pitäisi maksaa meille siitä että annamme rahojamme heidän holtittomaan huomaansa.
Mutta näin suuri on ihmisten typerä ja vahingollinen usko pankkeihin ja rahaan.
- Minä käsken
Laskeppa siitä kuinka paljon rahaa säästyisi johonkin tärkeämpään!
Noi mainitsemasi hommat voi hoitaa ilmaiseksi kirjastossa, ja pankeissa on omat laskunmaksupäätteet, joiden käyttö ei maksa mitään.
Tarvittaessa voi turvautua myös työvoimatoimiston tietokoneisiin.
Ja laskuthan voi aina laittaa suoraveloitukseen.- kedon pienin kukka
Itse asun maaseudulla yli 20 km päässä lähimmistä palveluista (kaupat, pankki, kirjasto tms), joten hoidan kaiken mahdollisen asioinnin netissä. Nyt, kun saneerasin itseni vapaaksi palkkatukityöstä ja sain ikukarenssin, niin elän sossun rahoilla, joista heti vähennettiin rangaistukseksi 20%.
Pärjäämisen suhteen ei mitään hätää, kunhan ei hötkyile. Kerran kk:ssa kauppareissu ja pakastin sekä jääkaappi viisaasti täyteen. Sitten linnottautuu kotiin. Ei kulu vaatteet, kun haahuilee päivät paitasillaan ja ulkoilee enintään sen, mitä postilaatikolla käväisee.
Nettiin löytyy rahat aina, vaikka muuhun ei löytyisikään. Ilman spostia, meseä, keskustelusaitteja elämä ei maistu eikä asioiden hoito onnistu.
Lopuksi vielä kysyn, että kirjoititko sinä: Minä käsken tuon viestisi klo 00:30 joltain julkiselta koneelta?
Niin ja lisäksi vielä, että ei köyhän laskuja mihinkään suoraveloitukseen voi laittaa. Ne maksetaan, kun jaksetaan ja niitä siirrellään ja maksetaan osissa ja viime tipassa:) Nettiä tarvitaan laskuttajien kanssa kommunikointiinkin ja maksuaikaa yleensä järjestyy ilman kalliita perintäkuluja. - A.Loittaja
Suoraveloitus osuuspankissa muistaakseni 6 euroa/lasku. Kirjastoja ei ole joka nurkan takana, lisäksi koneet pitää varata etukäteen ja maksimi on tunti kerrallaan. Itsellä kyllä olis jäänyt työpaikka saamatta, jos olisi hakemusten teko ollut kirjaston koneiden varassa ja maksanut laskut siinä samassa, niin vähän olis ehtinyt siinä tunnissa tehdä.
Nykyään pitää täyttää yritysten omat hakemukset, sellaisella sain työpaikkani ja niihin menee aikaa, kun jokaiseen pitää laittaa henkilötiedot erikseen. Nettirekrytointi on tätä päivää ja paremmin sillä tavalla töitä saa kuin itse paikan päälle menemällä. Poikakin kun koetti kesätöitä saada paikan päällä käymällä, niin yleisesti sanoivat, että täytä hakemus netissä; otamme vain sitä kautta.
Kyllä se vaan niin on, että oma kone säästää aikaa ja rahaa. Kyllä sitä ihan toimiviakin saa käytettynä kohtuuhintaan. Omalta työpaikalta heitettiin pentiunnelosia just tuossa keväällä muutama menemään, sellainen mullakin oli ihan työkäytössä alkuun. - pööööööööööööööööööö
kedon pienin kukka kirjoitti:
Itse asun maaseudulla yli 20 km päässä lähimmistä palveluista (kaupat, pankki, kirjasto tms), joten hoidan kaiken mahdollisen asioinnin netissä. Nyt, kun saneerasin itseni vapaaksi palkkatukityöstä ja sain ikukarenssin, niin elän sossun rahoilla, joista heti vähennettiin rangaistukseksi 20%.
Pärjäämisen suhteen ei mitään hätää, kunhan ei hötkyile. Kerran kk:ssa kauppareissu ja pakastin sekä jääkaappi viisaasti täyteen. Sitten linnottautuu kotiin. Ei kulu vaatteet, kun haahuilee päivät paitasillaan ja ulkoilee enintään sen, mitä postilaatikolla käväisee.
Nettiin löytyy rahat aina, vaikka muuhun ei löytyisikään. Ilman spostia, meseä, keskustelusaitteja elämä ei maistu eikä asioiden hoito onnistu.
Lopuksi vielä kysyn, että kirjoititko sinä: Minä käsken tuon viestisi klo 00:30 joltain julkiselta koneelta?
Niin ja lisäksi vielä, että ei köyhän laskuja mihinkään suoraveloitukseen voi laittaa. Ne maksetaan, kun jaksetaan ja niitä siirrellään ja maksetaan osissa ja viime tipassa:) Nettiä tarvitaan laskuttajien kanssa kommunikointiinkin ja maksuaikaa yleensä järjestyy ilman kalliita perintäkuluja.Puhtaasti tyhmyyttä.
Laskut eivät siitä pienene eikä niihin menen vähemmän rahaa että ne maksaa "itselleen" sopivana aikana. Rahan tulosi ei siitä myöskään kasva.
Yhtä hölmöä, kun vakuutus että on niin köyhä ettei kykene ostamaan tuotteita tarjouksista, vaan ostaa vaan sen mitä silloin tarvitsee. (siis elintarvikkeissa)
En olisi yhden tuloilla pystynyt ruokkimaan kolmea ellen olisi aina hoitanut raha liikennettä ja ostoksia halvimman mukaan. - A.loittaja
pööööööööööööööööööö kirjoitti:
Puhtaasti tyhmyyttä.
Laskut eivät siitä pienene eikä niihin menen vähemmän rahaa että ne maksaa "itselleen" sopivana aikana. Rahan tulosi ei siitä myöskään kasva.
Yhtä hölmöä, kun vakuutus että on niin köyhä ettei kykene ostamaan tuotteita tarjouksista, vaan ostaa vaan sen mitä silloin tarvitsee. (siis elintarvikkeissa)
En olisi yhden tuloilla pystynyt ruokkimaan kolmea ellen olisi aina hoitanut raha liikennettä ja ostoksia halvimman mukaan.Suoraveloitus on maksullista. ei kannata neuvoa asioita, joista ei paljon tiedä.
- Suoraveloituksen voi
A.Loittaja kirjoitti:
Suoraveloitus osuuspankissa muistaakseni 6 euroa/lasku. Kirjastoja ei ole joka nurkan takana, lisäksi koneet pitää varata etukäteen ja maksimi on tunti kerrallaan. Itsellä kyllä olis jäänyt työpaikka saamatta, jos olisi hakemusten teko ollut kirjaston koneiden varassa ja maksanut laskut siinä samassa, niin vähän olis ehtinyt siinä tunnissa tehdä.
Nykyään pitää täyttää yritysten omat hakemukset, sellaisella sain työpaikkani ja niihin menee aikaa, kun jokaiseen pitää laittaa henkilötiedot erikseen. Nettirekrytointi on tätä päivää ja paremmin sillä tavalla töitä saa kuin itse paikan päälle menemällä. Poikakin kun koetti kesätöitä saada paikan päällä käymällä, niin yleisesti sanoivat, että täytä hakemus netissä; otamme vain sitä kautta.
Kyllä se vaan niin on, että oma kone säästää aikaa ja rahaa. Kyllä sitä ihan toimiviakin saa käytettynä kohtuuhintaan. Omalta työpaikalta heitettiin pentiunnelosia just tuossa keväällä muutama menemään, sellainen mullakin oli ihan työkäytössä alkuun.Laittaa ilmaiseksi netin kautta, ja maksupalvelupääte on pankissa, jota voi käyttää ilmaiseksi.
- kedon pienin kukka
pööööööööööööööööööö kirjoitti:
Puhtaasti tyhmyyttä.
Laskut eivät siitä pienene eikä niihin menen vähemmän rahaa että ne maksaa "itselleen" sopivana aikana. Rahan tulosi ei siitä myöskään kasva.
Yhtä hölmöä, kun vakuutus että on niin köyhä ettei kykene ostamaan tuotteita tarjouksista, vaan ostaa vaan sen mitä silloin tarvitsee. (siis elintarvikkeissa)
En olisi yhden tuloilla pystynyt ruokkimaan kolmea ellen olisi aina hoitanut raha liikennettä ja ostoksia halvimman mukaan.Mitähän tässä nyt oikein tarkoitat?
En ole väittänyt, että laskut pienevät, mutta niiden maksaminen kotona nettipankissa on miellyttävämpää, kuin julkisilla koneilla. Kyllä köyhän elämä saa kait olla mukavaakin?
Minä käyn kerran kk:ssa kaupassa nimenomaan siksi, että silloin säästän matkakuluissa ja toisaalta en tee mitään höpsöjä heräteostoksia, eli lataan kaappini ihan tavallisella perusruualla ja minua ei tarjousmössöt kiinnosta. Ostokseni maksavat kk:ssa n 100-120€ riippuen, pitääkö hankkia pesuaineita tms.
Voi olla, että olen puhtaasti tyhmä, mutta köyhyys on taidetta... Ainakin silloin, kun haluaa olla tyytyväinen köyhä :) - A.loittaja
Suoraveloituksen voi kirjoitti:
Laittaa ilmaiseksi netin kautta, ja maksupalvelupääte on pankissa, jota voi käyttää ilmaiseksi.
Edelleen, pankit ovat täyttä vauhtia poistamassa maksupäätteitä.
sinä haluat hirveästi todistaa, että vähävaraisella ei saa olla nettiä, miksi? Oletko niitä, jotka näennäisesti kadehtivat työttömiä, mutta oikeasti haluavatkin työttömien pysyvän työttöminä, jotta voisit tuntea itsesi paremmaksi? No todistapa minulle, miten työnhaku ja yhteydenpito läheisiin tulee halvemmaksi? Jättää työt hakematta eikä soittele vanhuksille? Kuten jo kirjoitin, sain työni nettihakemuksella, kuten myös kolme muuta haastattelukutsua kaikki tulivat netissä tehtyihin hakemuksiin. Kauppareissulla käymään työnantajilla ja montako kävellen ehtii käydä, kun teollisuusalueita ja kauppakeskuksia on siellä sun täällä? Eikä se pomo sitten ehkä olekaan paikalla, ainakin oma pomoni on 80 % työajastaan muualla kuin istumassa huoneessaan. - netitön
A.Loittaja kirjoitti:
Suoraveloitus osuuspankissa muistaakseni 6 euroa/lasku. Kirjastoja ei ole joka nurkan takana, lisäksi koneet pitää varata etukäteen ja maksimi on tunti kerrallaan. Itsellä kyllä olis jäänyt työpaikka saamatta, jos olisi hakemusten teko ollut kirjaston koneiden varassa ja maksanut laskut siinä samassa, niin vähän olis ehtinyt siinä tunnissa tehdä.
Nykyään pitää täyttää yritysten omat hakemukset, sellaisella sain työpaikkani ja niihin menee aikaa, kun jokaiseen pitää laittaa henkilötiedot erikseen. Nettirekrytointi on tätä päivää ja paremmin sillä tavalla töitä saa kuin itse paikan päälle menemällä. Poikakin kun koetti kesätöitä saada paikan päällä käymällä, niin yleisesti sanoivat, että täytä hakemus netissä; otamme vain sitä kautta.
Kyllä se vaan niin on, että oma kone säästää aikaa ja rahaa. Kyllä sitä ihan toimiviakin saa käytettynä kohtuuhintaan. Omalta työpaikalta heitettiin pentiunnelosia just tuossa keväällä muutama menemään, sellainen mullakin oli ihan työkäytössä alkuun.Suoraveloitus Säästöpankissa 0 euroa per lasku.
- Vähävaraisella
A.loittaja kirjoitti:
Edelleen, pankit ovat täyttä vauhtia poistamassa maksupäätteitä.
sinä haluat hirveästi todistaa, että vähävaraisella ei saa olla nettiä, miksi? Oletko niitä, jotka näennäisesti kadehtivat työttömiä, mutta oikeasti haluavatkin työttömien pysyvän työttöminä, jotta voisit tuntea itsesi paremmaksi? No todistapa minulle, miten työnhaku ja yhteydenpito läheisiin tulee halvemmaksi? Jättää työt hakematta eikä soittele vanhuksille? Kuten jo kirjoitin, sain työni nettihakemuksella, kuten myös kolme muuta haastattelukutsua kaikki tulivat netissä tehtyihin hakemuksiin. Kauppareissulla käymään työnantajilla ja montako kävellen ehtii käydä, kun teollisuusalueita ja kauppakeskuksia on siellä sun täällä? Eikä se pomo sitten ehkä olekaan paikalla, ainakin oma pomoni on 80 % työajastaan muualla kuin istumassa huoneessaan.saa olla netti, mutta turha tulla piipittämään että se maksaa tai on kallis.
Rahan voi käyttää muuhunkin.
Omapa on valintasi. - Vaihda pankkia
A.loittaja kirjoitti:
Suoraveloitus on maksullista. ei kannata neuvoa asioita, joista ei paljon tiedä.
Jos suoraveloituksesta joutuu maksamaan!
Ettei peräti olisi laitonta?
- No en kirjoittanut
julkiselta koneelta.
Vaan työnantajan antamalla koneella ja kustantamalla nettiliittymällä.
Vähän outoa on, jos laskuja pitää siirrellä ja osissa maksaa? Nehän voisi hoitaa kaikki samalla tuon "kerran kk:ssa kauppareissu" -yhteydessä, sitä rahaahan kun ei muutenkaan kulu mihinkään kun vain "kotiin linnottautuu".- A.loittaja
"kerran kk:ssa kauppareissu" -yhteydessä
Saattaapi mennä karhun puolelle, jos 14 päivää netto maksuajalla olevia tai jopa 7 päivää maksaa vain kerran kuussa. Se on sitten 5 euroa lisää laskuun helposti. Kauppoja on yleisesti lähempänä kuin pankkeja. Kyllä näkee, että kaupunkilaiset ovat vähän yksinkertaisia - itsellä on pankki, virastot ja kaupat kävelymatkan päässä, mutta monella ei ole. Sama juttu kelat, verotoimistot, niitä ei nykyään pikkukunnissa ole edes kirkonkylissä. Noita asioita on helppo hoitaa netissä. Jopa kaupungissa asuvana koen säästäväni aikaa ja rahaa tietokoneella. Tietokoneen muuten ostin edellisen työpätkän aikaan uutena ja hyvinhän tämä monta vuotta vanha toimii. Moni ei tajua tätäkään... - A.loittaja
A.loittaja kirjoitti:
"kerran kk:ssa kauppareissu" -yhteydessä
Saattaapi mennä karhun puolelle, jos 14 päivää netto maksuajalla olevia tai jopa 7 päivää maksaa vain kerran kuussa. Se on sitten 5 euroa lisää laskuun helposti. Kauppoja on yleisesti lähempänä kuin pankkeja. Kyllä näkee, että kaupunkilaiset ovat vähän yksinkertaisia - itsellä on pankki, virastot ja kaupat kävelymatkan päässä, mutta monella ei ole. Sama juttu kelat, verotoimistot, niitä ei nykyään pikkukunnissa ole edes kirkonkylissä. Noita asioita on helppo hoitaa netissä. Jopa kaupungissa asuvana koen säästäväni aikaa ja rahaa tietokoneella. Tietokoneen muuten ostin edellisen työpätkän aikaan uutena ja hyvinhän tämä monta vuotta vanha toimii. Moni ei tajua tätäkään...Nytten muuten olen sitten ansaitulla kahden viikon kesälomalla. On muuten ihanaa olla palkallisella lomalla ensimmäistä kertaa vuosiin. Olen jopa tehnyt jotain mitä en ole tehnyt moneen vuoteen: Ostin jäätelön kioskista. Tosin toista kertaa en osta, mutta päätin kannattaa yritystoimintaa tuon yhden jäätelön verran.
- A.loittaja
A.loittaja kirjoitti:
Nytten muuten olen sitten ansaitulla kahden viikon kesälomalla. On muuten ihanaa olla palkallisella lomalla ensimmäistä kertaa vuosiin. Olen jopa tehnyt jotain mitä en ole tehnyt moneen vuoteen: Ostin jäätelön kioskista. Tosin toista kertaa en osta, mutta päätin kannattaa yritystoimintaa tuon yhden jäätelön verran.
Joiltakin saattaa löytyä se lähikauppa pyörämatkan päästä, mutta lähin pankki onkin sitten jo 50 km päässä. Tuolla bussimatkan hinnalla jo mokkulan maksaa.
- A.loittaja
Vielä vastaan sulle. Itse olen töissä ja mulla on aikoinaan edellisen työpätkän aikana ostettu kone. Minun aloitusviestini pointti oli, että netti säästää rahaa nykyaikana. Jos maksaa vaikka kolme laskua tiskillä kerran kuussa kauppareissun aikan, olettaen että maksuaika riittää, niin se on jo Osuuspankissa 25,50. Sen lisäksi ne työpaikkahakemukset ja virastoasioinnit, mitkä itsekin aina hoidan netissä huolimatta siitä, että virastot ovat kävelyetäisyydellä - ajan säästämiseksi.
- No jo on outoa...
A.loittaja kirjoitti:
"kerran kk:ssa kauppareissu" -yhteydessä
Saattaapi mennä karhun puolelle, jos 14 päivää netto maksuajalla olevia tai jopa 7 päivää maksaa vain kerran kuussa. Se on sitten 5 euroa lisää laskuun helposti. Kauppoja on yleisesti lähempänä kuin pankkeja. Kyllä näkee, että kaupunkilaiset ovat vähän yksinkertaisia - itsellä on pankki, virastot ja kaupat kävelymatkan päässä, mutta monella ei ole. Sama juttu kelat, verotoimistot, niitä ei nykyään pikkukunnissa ole edes kirkonkylissä. Noita asioita on helppo hoitaa netissä. Jopa kaupungissa asuvana koen säästäväni aikaa ja rahaa tietokoneella. Tietokoneen muuten ostin edellisen työpätkän aikaan uutena ja hyvinhän tämä monta vuotta vanha toimii. Moni ei tajua tätäkään...Siis järjestelet laskuja, maksat niitä osissa, ja vielä viime hetkellä?
Miten tämä poikkeaa siitä että makselisit niitä kerran kuukaudessa?
Edelleen, samalla kauppreissulla kävisit varmasti myös kirjastossa tms., ja lähettäisit viestin kaikille laskuttajille että suoritus tulee ensi kuun puolella?
Jos et tee pimeitä töitä, niin tällöin saat rahaa vain kerran kuukaudessa sosiaalihullosta.
Siis, rahaa saat kerran kuukaudessa, ja kerran kuukaudessa käyt kaupassa. Samalla maksat laskut, kerran kuukaudessa. - kedon pienin kukka
No jo on outoa... kirjoitti:
Siis järjestelet laskuja, maksat niitä osissa, ja vielä viime hetkellä?
Miten tämä poikkeaa siitä että makselisit niitä kerran kuukaudessa?
Edelleen, samalla kauppreissulla kävisit varmasti myös kirjastossa tms., ja lähettäisit viestin kaikille laskuttajille että suoritus tulee ensi kuun puolella?
Jos et tee pimeitä töitä, niin tällöin saat rahaa vain kerran kuukaudessa sosiaalihullosta.
Siis, rahaa saat kerran kuukaudessa, ja kerran kuukaudessa käyt kaupassa. Samalla maksat laskut, kerran kuukaudessa.No varmaan voisin käydä siellä kirjastossa jonottamassa nettiaikaa, jos haluaisin. Mutta en halua.
Pidän kiinni vapaudesta valita asioista vaihtoehtoja, jotka sopivat parhaiten minulle. Laskujen maksusysteemini on ihan toimiva myös ja perinnässä ei ole ainoatakaan laskua.
Olen ihan varma, että maailmasta löytyy oudompiakin asioita, kuin köyhän itselle sopivat valinnat:)
- kedon pienin kukka
Köyhänä olo on siitä mielenkiintoista, että ihan joka kuukausi ei onni suosi kaikkia laskuttajia ja loppujen kanssa pitää sitten vähän kirjoitella spostia. Onneksi on oma kone!
Jatka sinä työntekoa. Minä lähden nukkumaan välillä. Mennyt 12h putkeen koneella ja silmät on jo ristissä. Hyvää yötä. - lärvänperän GouGou
Säännöllisiä laskuja ovat;
-vuokra tai yhtiövastike. ( joka kuukausi)
- sähkölasku (joka toinen kuukausi)
- netti (joka toinen kuukausi)
- Puhelin lasku (joka toinen kuukausi)
- jos on kotivakuutus se on sovittavissa 2/ 4/ 6 kertaa vuodessa ja sitä kalliimpi mitä useammassa erässä maksaa.
- pankin veloitus tilinkäytöstä..
Laskuja ovat nuo, menoja on tietysti sitten muitakin, esimerkiksi lähiliikenne johon kulu voi olla hyvin säännöllinen.- A.loittaja
Minkä jätin pois, netti säästää puhelinlaskua helposti ja paljon. Työnhaku oli itselläni ennen nettiaikaa suurin rahareikä pienistä menoista, nyt kun saa tehdä hakemuksia netissä, menee vain vähän sähköä, ei puhelin- eikä postikuluja.
- kedon pienin kukka
A.loittaja kirjoitti:
Minkä jätin pois, netti säästää puhelinlaskua helposti ja paljon. Työnhaku oli itselläni ennen nettiaikaa suurin rahareikä pienistä menoista, nyt kun saa tehdä hakemuksia netissä, menee vain vähän sähköä, ei puhelin- eikä postikuluja.
Olet ihan asialinjalla!
Jokaisella (köyhällä varsinkin) kuuluu olla kotona oma toimisto, josta voi hoitaa kaikki asiat ja lisäksi vielä sosiaalisia suhteita niidenkin ystävien kanssa, jotka eivät asu ihan lähellä.
Lisäksi netin avulla pysyy ajan hermolla, kun voi lukea päättäjien uusista kujeista ja vaikkapa etsiä tietoa sossun kanssa asioinnin kiemuroista. - netitön
A.loittaja kirjoitti:
Minkä jätin pois, netti säästää puhelinlaskua helposti ja paljon. Työnhaku oli itselläni ennen nettiaikaa suurin rahareikä pienistä menoista, nyt kun saa tehdä hakemuksia netissä, menee vain vähän sähköä, ei puhelin- eikä postikuluja.
"Minkä jätin pois, netti säästää puhelinlaskua helposti ja paljon. Työnhaku oli itselläni ennen nettiaikaa suurin rahareikä pienistä menoista, nyt kun saa tehdä hakemuksia netissä, menee vain vähän sähköä, ei puhelin- eikä postikuluja."
Näin on. Ei tosin sähköpostihakemuksella työpaikkaa saa, mutta voi osoittaa sossulle hakeneensa. - A.loittaja
netitön kirjoitti:
"Minkä jätin pois, netti säästää puhelinlaskua helposti ja paljon. Työnhaku oli itselläni ennen nettiaikaa suurin rahareikä pienistä menoista, nyt kun saa tehdä hakemuksia netissä, menee vain vähän sähköä, ei puhelin- eikä postikuluja."
Näin on. Ei tosin sähköpostihakemuksella työpaikkaa saa, mutta voi osoittaa sossulle hakeneensa.Minä olen saanut työpaikkani täyttämällä netissä hakemuksen avoinna olleeseen paikkaan. kolme haastattelukutsua tuli, yksi sähköpostihakemuksella ja kaksi nettihakemuksilla, avoimilla. Työpaikat jaetaan nykyään enemmän kuin puolet netin kautta. Se, että hakijoita on valtavasti, antaa vain sen vaikutelman, että työpaikkaa ei saa. Toiset saa, toiset ei. Poikani sai kesätyöpaikkatarjouksen sähköpostihakemukseen, tosin otti sen, minkä tuli paperihakemuksella.
- netitön
A.loittaja kirjoitti:
Minä olen saanut työpaikkani täyttämällä netissä hakemuksen avoinna olleeseen paikkaan. kolme haastattelukutsua tuli, yksi sähköpostihakemuksella ja kaksi nettihakemuksilla, avoimilla. Työpaikat jaetaan nykyään enemmän kuin puolet netin kautta. Se, että hakijoita on valtavasti, antaa vain sen vaikutelman, että työpaikkaa ei saa. Toiset saa, toiset ei. Poikani sai kesätyöpaikkatarjouksen sähköpostihakemukseen, tosin otti sen, minkä tuli paperihakemuksella.
Ai, no onneksi olkoon sitten teille työpaikoistanne. Minulle eivät työnantajat yleensä viitsi edes ilmoittaa, että hakemukseni on heille tullut, saati että saisin tietää heidän tehneen asiassa jonkin päätöksen. (On siis alan koulutusta ja työkokemusta.)
Laitan nämä vastaamatta jättäneet listaan, jotta muistan ne kaikki, etten jatkossa ole vahingossakaan niiden yritysten tai myymiensä tuotteiden kanssa missään tekemisissä. Toistakymmeniä nimeä onkin jo kertynyt.
- Sossun kiemurat...
Itse aikanaan työttömänä ollessani selvittelin kaikki sossun kiemurat menemällä kirjakauppaan (siis en kirjastoon) ja luin viimeisimpiä aiheesta julkaistuja painotuotteita.
Oli siinä fattatädillä sitten ilme vakavana kun seuraavan kerran tavattiin, ja latasin täyslaidallisen että miten asioiden laita itse asiassa on.- kedon pienin kukka
Netistä löytyy uusinta tietoa asioista. Painotuotteilla on tapana olla vanhentuneita jo ilmestyessään. Sekin muuten on sikamaista tuhlaamista, kun painetaan paperille asioita, jotka voi lukea netistä. Esim sanomalehdet. Plaraan joka päivä useaa lehteä ja nykyisillä tuloillani se ei ilman nettiä olisi mahdollista. Joutuisin tyytymään ilmaisjakelulehtiin, joissa tärkeimmät asiat ovat tanhupiirin kesähippalot.
Minä nykyään nauhoitan sossun tädin kanssa käydyt keskustelut. Ei sillä, että niistä nauhoitteista paljoa enää hyötyä on, mutta ihan vain siksi, että minulla on siihen oikeus. - Juuri näin
kedon pienin kukka kirjoitti:
Netistä löytyy uusinta tietoa asioista. Painotuotteilla on tapana olla vanhentuneita jo ilmestyessään. Sekin muuten on sikamaista tuhlaamista, kun painetaan paperille asioita, jotka voi lukea netistä. Esim sanomalehdet. Plaraan joka päivä useaa lehteä ja nykyisillä tuloillani se ei ilman nettiä olisi mahdollista. Joutuisin tyytymään ilmaisjakelulehtiin, joissa tärkeimmät asiat ovat tanhupiirin kesähippalot.
Minä nykyään nauhoitan sossun tädin kanssa käydyt keskustelut. Ei sillä, että niistä nauhoitteista paljoa enää hyötyä on, mutta ihan vain siksi, että minulla on siihen oikeus."...luin viimeisimpiä aiheesta julkaistuja painotuotteita..."
Eli sisälukutaito kunniaan, kiitos.
Mutta, painotuotteilla on tapa vanhentua, kyllä, tämä on totta. Uusia tutkimuksia ja julkaisuja tosin tulee ulos joka vuosi.
Netistä saa "viimeisintä" tietoa, kyllä, mutta usein tämä tieto on jonkun oman kokemuksen pohjlata kirjoittamaa, jolloin hänen kohdallaan asiaa on ehkä sovellettu tai tulkittu käsittelijän harkinnanvaran mukaan, jolla ei välttämättä edes ole juridista painoarvoa.
Voihan nettilehdistä kuten painetustakin lukea miten jokin oikeuslaitos on jonkin asian päättänyt, ja siitä tehdä omia pikaisia päätelmiä, vaikka oikeuden päätös julkaisuhetkellä ei ole edes lainvoimainen. - kedon.pienin.kukka
Juuri näin kirjoitti:
"...luin viimeisimpiä aiheesta julkaistuja painotuotteita..."
Eli sisälukutaito kunniaan, kiitos.
Mutta, painotuotteilla on tapa vanhentua, kyllä, tämä on totta. Uusia tutkimuksia ja julkaisuja tosin tulee ulos joka vuosi.
Netistä saa "viimeisintä" tietoa, kyllä, mutta usein tämä tieto on jonkun oman kokemuksen pohjlata kirjoittamaa, jolloin hänen kohdallaan asiaa on ehkä sovellettu tai tulkittu käsittelijän harkinnanvaran mukaan, jolla ei välttämättä edes ole juridista painoarvoa.
Voihan nettilehdistä kuten painetustakin lukea miten jokin oikeuslaitos on jonkin asian päättänyt, ja siitä tehdä omia pikaisia päätelmiä, vaikka oikeuden päätös julkaisuhetkellä ei ole edes lainvoimainen.Sisälukutaito on ihan kunnossa - kiitos vaan- Ymmärsin kyllä, että käyt nimenomaan lukemassa niitä viimeisimpiä painotuotteita.
Tuhlaamisella tarkoitin niiden opuksien painamista yleensä, eli suurta paperin tuhlausta. Vähän niinkuin mummovainaan ostamat monet tietokirjasarjat! Monta puuta on kaadettu niiden takia ja sisältö oli vanhentunutta jo silloin, kun mummo sai viimeisen osamaksuerän maksettua.
Netistä löytyy kyllä oikeaa ja ajantasaista tietoa, kun osaa etsiä, eikä usko ihan kaikkea lukemaansa vertailematta.
- oikotie onnen
Osuuspankin asiakkaana (2,5 eur/kk) voin suositella tätä:
https://pda.op.fi/
Tuo on kevytversio, joten tiedonsiirtoa ei tule paljoa. Tuota uskaltaa käyttää satunnaiseen laskujenmaksuun vaikkei olisi mitään dataliittymäpakettiakaan.
Ja voi siis käyttää kännykälläkin, joten mitään mokkuloita tai tietokoneita ei tarvita.- ggggggggggggghhhhhhh
Entäs se työnhaku? Kun monet eivät ota vastaan paikan päälle. ainakin paikalliset teollisuusfirmat ovat lukossa jo portissa. Citymarketissa sanoivat, että täytä hakemus netissä. Prismassa antoivat lapun, mutta sanoivat, että kannattaa täyttää mieluiten nettihakemus. Kirjastossa tulostaminen muuten on aika kallista ja joillakin on niin perusteelliset hakemuslomakkeet täytettävänä, että tunnissa ehtii sen yhden.
- Työkkäriin vaan
ggggggggggggghhhhhhh kirjoitti:
Entäs se työnhaku? Kun monet eivät ota vastaan paikan päälle. ainakin paikalliset teollisuusfirmat ovat lukossa jo portissa. Citymarketissa sanoivat, että täytä hakemus netissä. Prismassa antoivat lapun, mutta sanoivat, että kannattaa täyttää mieluiten nettihakemus. Kirjastossa tulostaminen muuten on aika kallista ja joillakin on niin perusteelliset hakemuslomakkeet täytettävänä, että tunnissa ehtii sen yhden.
Nillä on koneet ja netti, joilla voi täyttää hakemuksia ja tulostaa lomakkeita ihan ilmaiseksi.
- A.loittaja
Työkkäriin vaan kirjoitti:
Nillä on koneet ja netti, joilla voi täyttää hakemuksia ja tulostaa lomakkeita ihan ilmaiseksi.
Onko? Ei meillä ollut ainakaan viime vuonna, ainoastaan paikkailmiotuksia sai katsella. Kaksi konetta, kun yksi varaa sen koko päiväksi niin entäs ne muut? Minä ainakin viime vuonna täyttelin parhaina päivinä hakemuksia 10 tuntia päivässä. eli työpaikka tuli satojen hakemusten jälkeen. Ei yhdellä tai kahdella hakemuksella pääse mihinkään, jos ei ole valtavan hyvä tuuri. tätähän te ette tajua, monelle tuleekin yllätyksenä miten vaikeaa se on. Minä nauran aina katketakseni, kun joku "enoleikinäollutyöttömänä" tyyppi sitten jää työttömäksi ja laittaa ihan 10 hakemusta ja ihmettelee kun ei mitään kuulu, vaikka on hakenus paljon..muka paljon..HAH!
- Täällä on
A.loittaja kirjoitti:
Onko? Ei meillä ollut ainakaan viime vuonna, ainoastaan paikkailmiotuksia sai katsella. Kaksi konetta, kun yksi varaa sen koko päiväksi niin entäs ne muut? Minä ainakin viime vuonna täyttelin parhaina päivinä hakemuksia 10 tuntia päivässä. eli työpaikka tuli satojen hakemusten jälkeen. Ei yhdellä tai kahdella hakemuksella pääse mihinkään, jos ei ole valtavan hyvä tuuri. tätähän te ette tajua, monelle tuleekin yllätyksenä miten vaikeaa se on. Minä nauran aina katketakseni, kun joku "enoleikinäollutyöttömänä" tyyppi sitten jää työttömäksi ja laittaa ihan 10 hakemusta ja ihmettelee kun ei mitään kuulu, vaikka on hakenus paljon..muka paljon..HAH!
Yhdessä toimistossa 4 konetta, jokaisessa vielä tulostin, ja koneet tarkoitettu vain työpaikkojen hakuun.
Työministeri voisi kiinnostua asiasta jos paikallisen konttorin puitteet eivät ole kunnossa... - ytrewqpoiu
Täällä on kirjoitti:
Yhdessä toimistossa 4 konetta, jokaisessa vielä tulostin, ja koneet tarkoitettu vain työpaikkojen hakuun.
Työministeri voisi kiinnostua asiasta jos paikallisen konttorin puitteet eivät ole kunnossa...Auki arkisin 9-16 ja jonoa on. Eikä kaikilla ole työkkäriä kävelymatkan päässä. Esim jos asuisin kotikunnassani, maksaisi työkkäriin meno edestakaisin hiukka vajaa 19 euroa/kerta. Kaupat ja pankki taas löytyy sieltä kävelymatkan päässä, siis lapsuudenkotiani ajattelen. Montako hakemusta kerkiäisi käydä netin hinnalla tekemässä, jos oletetaan, että saa koneen yleensä koko päiväksi kerrallaan?
- Cv:n tulostaminen
ytrewqpoiu kirjoitti:
Auki arkisin 9-16 ja jonoa on. Eikä kaikilla ole työkkäriä kävelymatkan päässä. Esim jos asuisin kotikunnassani, maksaisi työkkäriin meno edestakaisin hiukka vajaa 19 euroa/kerta. Kaupat ja pankki taas löytyy sieltä kävelymatkan päässä, siis lapsuudenkotiani ajattelen. Montako hakemusta kerkiäisi käydä netin hinnalla tekemässä, jos oletetaan, että saa koneen yleensä koko päiväksi kerrallaan?
Kestää minuutin-pari, kuten myös sen lähettäminen sähköpostitse.
Tulostetun CV:n voi sitten laittaa kuoreen ja postittaa.
Yhdessä tunnissa pystyy tekemään siis 30 - 60 hakemusta.
Eli aika aktiivisia työnhakijoita siellä tuntuu olevan jos jopa jonoa ehtii muodostumaan. Pitänee ehdottaa niille että hankkivat lisää koneita... - A.loittaja
Cv:n tulostaminen kirjoitti:
Kestää minuutin-pari, kuten myös sen lähettäminen sähköpostitse.
Tulostetun CV:n voi sitten laittaa kuoreen ja postittaa.
Yhdessä tunnissa pystyy tekemään siis 30 - 60 hakemusta.
Eli aika aktiivisia työnhakijoita siellä tuntuu olevan jos jopa jonoa ehtii muodostumaan. Pitänee ehdottaa niille että hankkivat lisää koneita...Et ole paljon töitä sitten viime aikoina hakenut. Esimerkiksi firmaan, jossa olen töissä itse, KELPAA vain ja ainostaan firman nettisivuilla täytetty hakemus.Meidän firmassa oli muutama viikko sitten paikka auki ja käskettiin täyttää puljun oma hakemuslomake netissä. Ne, jotka olivat laittaneet pelkän sähköpostihakemuksen, hylättiin, koska katsottiin, että eivät osaa noudattaa ohjeita, joten tuskin osaavat töissäkään. Peli on tosi raakaa.
Kun tuo pelkkä sähköposti kävisikin, mutta suurimmat firmat vaativat ne omat lomakkeensa, joihin sitten voi laittaa sen CV:n mukaan. Mm. Talvivaaran sivuilla sanotaan, että kolmessa tunnissa pitää hakemus ehtiä täyttää ja se on pitkääää.... Sinne tosin saa laittaa hakemuksen myös postissa, mutta sähköpostihakemukset ovat monessa firmassa spämmiä ja menevät roskiin.
teet kaikkesi todistaaksesi, että työtön ei tarvitse tietsikkaa mihinkään? Tiesitkö, että työkkäreitä ei ole pienillä paikkakunnilla OLLENKAAN, et tainnut sitä edellisestä viestistäni osata lukea sitäkään. - A.loittaja
Cv:n tulostaminen kirjoitti:
Kestää minuutin-pari, kuten myös sen lähettäminen sähköpostitse.
Tulostetun CV:n voi sitten laittaa kuoreen ja postittaa.
Yhdessä tunnissa pystyy tekemään siis 30 - 60 hakemusta.
Eli aika aktiivisia työnhakijoita siellä tuntuu olevan jos jopa jonoa ehtii muodostumaan. Pitänee ehdottaa niille että hankkivat lisää koneita...Tota. Kirjoitapas tähän vaikka tunnin aikana 30 hakemusta. Ensin etsit ne paikat..
Itse olen erittäin nopea konekirjoittaja ja kyllä mulla hakemus vie 5-10 minuuttia. teen jokaiseen paikkaan yksilöllisen hakemuksen, luen ilmiotuksen tarkkaan ja mietin mitä kirjoitan. Sulla ilmeisesti sitten paikkojen selailu ja yhteystietojen keräily ei kestä yhtään sekuntia? - Minulta onnistuu
A.loittaja kirjoitti:
Tota. Kirjoitapas tähän vaikka tunnin aikana 30 hakemusta. Ensin etsit ne paikat..
Itse olen erittäin nopea konekirjoittaja ja kyllä mulla hakemus vie 5-10 minuuttia. teen jokaiseen paikkaan yksilöllisen hakemuksen, luen ilmiotuksen tarkkaan ja mietin mitä kirjoitan. Sulla ilmeisesti sitten paikkojen selailu ja yhteystietojen keräily ei kestä yhtään sekuntia?Enkä ymmärrä mikä siinä on niin vaikeaa.
2 selainikkunaa auki. Toiseen sähköpostilaatikkosi, ja toiseen www.mol.fi.
Sitten käyt www.mol.fi -sivun avoimet työpaikat listaa läpi.
Kun osaamistasoasi vastaava paikka löytyy, niin leikkaat ja liimaat yhteyshenkilön sähköpostiosoitteen vastaanottajaksi.
Sitten CV liitteeksi. Ei siinä mitään selittelyä tarvita; kaikki oleellinen on CV.ssä, ja pitää olla, sillä ei työnantajakaan noita hakemuksia paria minuuttia kauempaa silmäile.
Yhden paikan hakuun ei näin toimimalla voi mennä 2 minuuttia kauempaa. Ainakaan minulla ei mene.
Mutta vaikka sen yhden paikan hakeminen kestäisi nopealla konekirjoittajalla 5-10 minuuttia, niin tällöinkin ehtii yhdessä tunnissa hakemaan 6-12 paikkaan, joka sekin varmasti on ihan riittävästi. - A.loittaja
Minulta onnistuu kirjoitti:
Enkä ymmärrä mikä siinä on niin vaikeaa.
2 selainikkunaa auki. Toiseen sähköpostilaatikkosi, ja toiseen www.mol.fi.
Sitten käyt www.mol.fi -sivun avoimet työpaikat listaa läpi.
Kun osaamistasoasi vastaava paikka löytyy, niin leikkaat ja liimaat yhteyshenkilön sähköpostiosoitteen vastaanottajaksi.
Sitten CV liitteeksi. Ei siinä mitään selittelyä tarvita; kaikki oleellinen on CV.ssä, ja pitää olla, sillä ei työnantajakaan noita hakemuksia paria minuuttia kauempaa silmäile.
Yhden paikan hakuun ei näin toimimalla voi mennä 2 minuuttia kauempaa. Ainakaan minulla ei mene.
Mutta vaikka sen yhden paikan hakeminen kestäisi nopealla konekirjoittajalla 5-10 minuuttia, niin tällöinkin ehtii yhdessä tunnissa hakemaan 6-12 paikkaan, joka sekin varmasti on ihan riittävästi.Mikä siinä on niin vaikeaa? No se, että olet selvästi työn haussa kokematon. Luuletko, että mol.fi riittää? Minä ainakin etsin työpaikkoja tietämieni firmojen omilta sivuilta ja muiltakin rekrysivuilta. Tuleeko kahdessa minuutissa hyvä, erottuva ja personaallinen hakemus?
Etkä ole vieläkään tainnut ymmärtää, että työkkäreitä ei ole joka nurkan takana. Pankkejakin on tiivimmin. - Edellinen
A.loittaja kirjoitti:
Mikä siinä on niin vaikeaa? No se, että olet selvästi työn haussa kokematon. Luuletko, että mol.fi riittää? Minä ainakin etsin työpaikkoja tietämieni firmojen omilta sivuilta ja muiltakin rekrysivuilta. Tuleeko kahdessa minuutissa hyvä, erottuva ja personaallinen hakemus?
Etkä ole vieläkään tainnut ymmärtää, että työkkäreitä ei ole joka nurkan takana. Pankkejakin on tiivimmin.Lisäys: kirjastoja on vähän tiivimmin, mutta niissä tulee eteen aukioloajat. Peinissä kunnissa on yleensä 1-2 konetta ja niille on tungosta.
- Hyvä hakemus tulee
A.loittaja kirjoitti:
Mikä siinä on niin vaikeaa? No se, että olet selvästi työn haussa kokematon. Luuletko, että mol.fi riittää? Minä ainakin etsin työpaikkoja tietämieni firmojen omilta sivuilta ja muiltakin rekrysivuilta. Tuleeko kahdessa minuutissa hyvä, erottuva ja personaallinen hakemus?
Etkä ole vieläkään tainnut ymmärtää, että työkkäreitä ei ole joka nurkan takana. Pankkejakin on tiivimmin.todellakin lähetettyä 1-2 minuutissa. Itselläni on toistakymmentä pohjaa (kirjettä) valmiina, ja sama CV menee kaikille.
Ei siinä sen ihmeempää tarvitse runoilla. Teet selväksi miksi olet kiinostunut tehtävästä, osaamisesi, harrastuksesi, ja pari suosittelijaa sekä mainitset että olet terve, etkä tupakoi lainkaan.
Mikä siinä siis on vaikeaa?
Ja jos tuntuu siltä että mol.fi ei riitä, niin avaa pari selainikkunaa lisää ja ota vaikka oikotie.fi avuksi. Tosiasia on, että mol.fi on paras ja helpoin; se on nopea käyttää ja lukea, ei mainoksia, toimii kaikilla selaimilla ja leikkaa-liimaa toiminto toimii ongelmitta.
Kun käy työvoimatoimistossa, niin eivät ne virkailijatkaan siellä katso muuta kuin mol.fi -sivuja, ja muista eivät voi puhua. Työhönosoitukset pohjautuvat myös tähän informaatioon. - surffailen vaan
Hyvä hakemus tulee kirjoitti:
todellakin lähetettyä 1-2 minuutissa. Itselläni on toistakymmentä pohjaa (kirjettä) valmiina, ja sama CV menee kaikille.
Ei siinä sen ihmeempää tarvitse runoilla. Teet selväksi miksi olet kiinostunut tehtävästä, osaamisesi, harrastuksesi, ja pari suosittelijaa sekä mainitset että olet terve, etkä tupakoi lainkaan.
Mikä siinä siis on vaikeaa?
Ja jos tuntuu siltä että mol.fi ei riitä, niin avaa pari selainikkunaa lisää ja ota vaikka oikotie.fi avuksi. Tosiasia on, että mol.fi on paras ja helpoin; se on nopea käyttää ja lukea, ei mainoksia, toimii kaikilla selaimilla ja leikkaa-liimaa toiminto toimii ongelmitta.
Kun käy työvoimatoimistossa, niin eivät ne virkailijatkaan siellä katso muuta kuin mol.fi -sivuja, ja muista eivät voi puhua. Työhönosoitukset pohjautuvat myös tähän informaatioon.Mä sain leikata ja liimata pienenä päiväkodissa ihan riittävästi :)
- Taisit impata
surffailen vaan kirjoitti:
Mä sain leikata ja liimata pienenä päiväkodissa ihan riittävästi :)
sitä liimaa vähän liikaakin.
- A.loittaja
Hyvä hakemus tulee kirjoitti:
todellakin lähetettyä 1-2 minuutissa. Itselläni on toistakymmentä pohjaa (kirjettä) valmiina, ja sama CV menee kaikille.
Ei siinä sen ihmeempää tarvitse runoilla. Teet selväksi miksi olet kiinostunut tehtävästä, osaamisesi, harrastuksesi, ja pari suosittelijaa sekä mainitset että olet terve, etkä tupakoi lainkaan.
Mikä siinä siis on vaikeaa?
Ja jos tuntuu siltä että mol.fi ei riitä, niin avaa pari selainikkunaa lisää ja ota vaikka oikotie.fi avuksi. Tosiasia on, että mol.fi on paras ja helpoin; se on nopea käyttää ja lukea, ei mainoksia, toimii kaikilla selaimilla ja leikkaa-liimaa toiminto toimii ongelmitta.
Kun käy työvoimatoimistossa, niin eivät ne virkailijatkaan siellä katso muuta kuin mol.fi -sivuja, ja muista eivät voi puhua. Työhönosoitukset pohjautuvat myös tähän informaatioon.No mä ainakin haen ihan firmojen omilta sivuilta - sieltä nykyinenkin työpaikka löytyi. Jätit huomiotta sen, minkä jo mainitsin, että monelle ei käy se valmiiksi tehty hakemus, vaan pitää täyttää firman oma hakemus sivu, johon sitten CV liitetään. Meillä ei muita hakemuksia noteerata ollenkaan. Miten haet näihin?
- a.loittaja
A.loittaja kirjoitti:
No mä ainakin haen ihan firmojen omilta sivuilta - sieltä nykyinenkin työpaikka löytyi. Jätit huomiotta sen, minkä jo mainitsin, että monelle ei käy se valmiiksi tehty hakemus, vaan pitää täyttää firman oma hakemus sivu, johon sitten CV liitetään. Meillä ei muita hakemuksia noteerata ollenkaan. Miten haet näihin?
siis ei pelkkä hakemussivu, vaan sivujahan on paljon. Perustelukin tähän on: Helpoin verrata, kun kaikilla on sama. Monesti on, että voit halutessasi liittää CV:n, mutta ne CV:n asiat pitää joka tapauksessa täyttää erikseen. Laitan sulle esim
- a.loittaja
a.loittaja kirjoitti:
siis ei pelkkä hakemussivu, vaan sivujahan on paljon. Perustelukin tähän on: Helpoin verrata, kun kaikilla on sama. Monesti on, että voit halutessasi liittää CV:n, mutta ne CV:n asiat pitää joka tapauksessa täyttää erikseen. Laitan sulle esim
No näköjään ei saa linkkiä kunnolla mutta käypä tekemässä avoin vaikkapa John Deerelle tai Talvivaaraan, noihin olen itse joskus tehnyt, ja sano kauanko meni.
- Ihan helppoa
a.loittaja kirjoitti:
No näköjään ei saa linkkiä kunnolla mutta käypä tekemässä avoin vaikkapa John Deerelle tai Talvivaaraan, noihin olen itse joskus tehnyt, ja sano kauanko meni.
John Deeren sivut on ihan p*seestä, latautuminen kestää kauan, eikä ole edes omaa koulutustani vastaavaa, mutta arvioisin että kestää jättää hakemus n. 8 minuuttia, sillä pystyn copy-pastaamaan kaikki tiedot suoraan CV:stäni.
Talvivaaraan hakemuksen jättäminen kestää max. 2 minuuttia. Ei muuta kuin tunkee sen suoraan sähköpostiosoitteeseen rekry(at)talvivaara.com.
Eli 2 hakemusta kestäisi 10 minuuttia...
Helppoa kuin heinän teko. - A.loittaja
Ihan helppoa kirjoitti:
John Deeren sivut on ihan p*seestä, latautuminen kestää kauan, eikä ole edes omaa koulutustani vastaavaa, mutta arvioisin että kestää jättää hakemus n. 8 minuuttia, sillä pystyn copy-pastaamaan kaikki tiedot suoraan CV:stäni.
Talvivaaraan hakemuksen jättäminen kestää max. 2 minuuttia. Ei muuta kuin tunkee sen suoraan sähköpostiosoitteeseen rekry(at)talvivaara.com.
Eli 2 hakemusta kestäisi 10 minuuttia...
Helppoa kuin heinän teko.Muistitikku pitää olla, jos valmiin CV:n laittaa. Mistä sen tarkasti tietää, missä on koulutusta vastaavaa työtä? Minun työpaikkani tekee töitä ihan eri alalla, mille koulutukseni on - ymmärrän päätoimialastamme vain tärkeimmät termit. Mutta joskus tarvitaan muitakin projekteihin. Mulla menee aikaa juuri tällaiseen, kun bongailen työpaikkoja vähemmän tunnetuista firmoista ja sellaista, mitä toiset ei älyä kun ala on eri.
Edelleen pyydän perusteluja, jos sitä kirjastoa tai työkkäriä ei ole kävelylmatkan päässä, ja kun kirjastossa saa vain max tunnin/asiakas/päivä. Jos on kausikortti bussiin, niin sitten ei maksa. Itse en kuitenkaan ottanut kausikorttia, kun asuin aikanaan bussimatkan päässä keskustassa, laskin ettei kannata. ruokaa sai lähempääkin. - Mikä muistitikku???
A.loittaja kirjoitti:
Muistitikku pitää olla, jos valmiin CV:n laittaa. Mistä sen tarkasti tietää, missä on koulutusta vastaavaa työtä? Minun työpaikkani tekee töitä ihan eri alalla, mille koulutukseni on - ymmärrän päätoimialastamme vain tärkeimmät termit. Mutta joskus tarvitaan muitakin projekteihin. Mulla menee aikaa juuri tällaiseen, kun bongailen työpaikkoja vähemmän tunnetuista firmoista ja sellaista, mitä toiset ei älyä kun ala on eri.
Edelleen pyydän perusteluja, jos sitä kirjastoa tai työkkäriä ei ole kävelylmatkan päässä, ja kun kirjastossa saa vain max tunnin/asiakas/päivä. Jos on kausikortti bussiin, niin sitten ei maksa. Itse en kuitenkaan ottanut kausikorttia, kun asuin aikanaan bussimatkan päässä keskustassa, laskin ettei kannata. ruokaa sai lähempääkin.Mulla ainakin on CV ja hakemuspohjat sähköpositssa. Siitä vaan forward/jatkolähetä -nappia painamalla hakemus eteenpäin.
Tottakai minkä tahansa asian voi tehdä hankalaksi/vaikeaksi/mahdottomaksi jos vain haluaa. - a.loittaja
Mikä muistitikku??? kirjoitti:
Mulla ainakin on CV ja hakemuspohjat sähköpositssa. Siitä vaan forward/jatkolähetä -nappia painamalla hakemus eteenpäin.
Tottakai minkä tahansa asian voi tehdä hankalaksi/vaikeaksi/mahdottomaksi jos vain haluaa.Miten muokkaat niitä julkisilla koneilla ja mihin tallennat?
Edelleen, jätät asioita huoioimatta. Millaisia töitä muuten haet, jos samat hakemukset käyvät moneen? Itse teen aina hakemuksen vastaukseksi ilmoitukseen, ja vaatimukset tai toivomukset vaihtelevat joka paikkaan, silloin kun en tee avointa hakemusta. Avoin käy sama moneen. - En muokkaa lainkaan
a.loittaja kirjoitti:
Miten muokkaat niitä julkisilla koneilla ja mihin tallennat?
Edelleen, jätät asioita huoioimatta. Millaisia töitä muuten haet, jos samat hakemukset käyvät moneen? Itse teen aina hakemuksen vastaukseksi ilmoitukseen, ja vaatimukset tai toivomukset vaihtelevat joka paikkaan, silloin kun en tee avointa hakemusta. Avoin käy sama moneen.Mun CV on .pdf -formaatissa, ja sisältää kaiken oleellisen, eli mm.:
Yhteystiedot, koulutuksen, kurssit, aikaisemmat työnantajat, työtehtävät, teknologiat, saavutukset jne...
Ja siinä se. Osoitan, että olen pätevä hakemaani tehtävään, kuten myös osaamiseni muilla osa-alueilla.
Eikä kysymys ole avoimesta hakemuksesta, vaan täsmähausta avoinna olevaan tehtävään. - tityyt sano
En muokkaa lainkaan kirjoitti:
Mun CV on .pdf -formaatissa, ja sisältää kaiken oleellisen, eli mm.:
Yhteystiedot, koulutuksen, kurssit, aikaisemmat työnantajat, työtehtävät, teknologiat, saavutukset jne...
Ja siinä se. Osoitan, että olen pätevä hakemaani tehtävään, kuten myös osaamiseni muilla osa-alueilla.
Eikä kysymys ole avoimesta hakemuksesta, vaan täsmähausta avoinna olevaan tehtävään.Onkos tullut tulosta noilla sun täsmähauilla? Ilmeisesti ei, kun täällä jaksat vääntää samasta aiheesta päiväkausia.
- On, tottakai
tityyt sano kirjoitti:
Onkos tullut tulosta noilla sun täsmähauilla? Ilmeisesti ei, kun täällä jaksat vääntää samasta aiheesta päiväkausia.
Ei ehdi aamuisin muuta kuin haastatteluissa käymään, ja sitten illaksi kotiin.
- a.loittaja
tityyt sano kirjoitti:
Onkos tullut tulosta noilla sun täsmähauilla? Ilmeisesti ei, kun täällä jaksat vääntää samasta aiheesta päiväkausia.
CV on CV, mutta minä kyllä puhun hakemuksesta. CV:tä kun ei moni työnantaja edes vilkaise, jos itse hakemus on huono.
- A.loittaja
a.loittaja kirjoitti:
CV on CV, mutta minä kyllä puhun hakemuksesta. CV:tä kun ei moni työnantaja edes vilkaise, jos itse hakemus on huono.
Lisätään vielä, että itse olen päässyt yllättävän hyvin haastatteluihin, vaikka CV:ni on suoraan sanottuna aika paska, paljon koulutusta, paljon taukoja, paljon lyhyitä työsuhteita ja ikääkin on jo mummoksi kelpaavan verran. Sekä tietty pääsin töihin, mutta hakemuksen tarkoitushan on se haastatteluun pääsy, haastattelussa sitten vakuutetaan työnantaja.
- Teini pillu
mul on pankki 200metrin päässä HAH HAH,VITUTTAAKO HOOHOO!
- A.loittaja
No mulla on 500 metriä, mutta silti siellä laskujen maksaminen tiskillä maksaa. Mee sä vain jonottamaan sen säästöpossus kanssa. Tosin mitäs sen tyhjentäminen maksaa?
- sex-pupuli
Ei yhtään. Mä istun juuri pankin päällä.
- Värillinen transu
ASIAA!
- A.loittaja
Niin, mulla tosiaan oma alkuperäinen ajatus on, että jos jäisin työttömäksi, niin luopuisin aika monesta muusta asiasta ennen nettiä, puhelin mukaan lukien. Yhteydenpito on halvempaa netin kautta.
- pikku nilkki(kö)...
Mikä toi sairas "Mokkula" on? Sori olen kieltänyt mainokset, joten en ole ihan kartalla aiheesta... Mä ihmetteelen, että millaiset paskapäät käyttäää esim. pre- paidia: itse en elämässäni soittaisi mihinkään mistään muusta, kuin omasta kännykänumerostani.
Ja nyt saan raivarin kohta: keskustelen tässä tuntemattomien kanssa, mutta viesteihini mypdostuu automaattisesri kirjoitusvirheitä, eli joku kyyklä roikkuu perässäni. Well: siinähän roikut rehellisen akateemisen opiskelijan perässä väääristelemässä viestinyään. Ymmärrän, että hulluja on monenlaisia. Itse tee toki poliisi-ilmooituksen, jos saan selville, etttä joku kahjo käyttää minun naamaani tai jimeäni kunnianloulkaukseen.:)
Onko kivaa; mikä lie anonyymi ahdistelija, vääristellä lähes täydellisesti verbaalisesti luonnostaan kirjoittavan mielipide? Onks? Anponyymiltä kysyy
Ihan kaikkia kirjoiutusvirheitä en enää jaksa korjata: en kirjoittanut, että " viestinyään", enkä kirijoittanut että " "kyyklä", enkä muutenkaan ole hullu. jos otettais rutupaperi ja kynä käteen, ihan normaalia teksi' tulee ainakin multa
Aika sairasta sakkia, jos v*itun vatipäät muuttelee jonkun kyumpin euron palkalla viestien ajankohjtaia - aivot käteen
Mulla netti kuuluu vuokraan eikä siitä luopuminen alenna vuokraa, koska vuokranantaja siitä joutuu kuitenkin vastikkeissaan maksamaan. Ei kovin nopea, mutta riittävä. Koneen sain ilmaiseksi veljeltäni, 5 vuotta ja rapiat vanha.
- Helppo elämä
Kyllä netti on helpottanut ainakin meidän perheen elämää todella paljon, juuri tuo pankkiasioiden hoitaminen sujuu helposti ja halvalla netin kautta. Meillä tosin netti maksaa n. 20€/kk, mutta sillä hoidetaan vuoden mittaan paljon kaikenlaista talouteen liittyvää asiaa, että hyöty on kyllä varsin mittava vuoden mittaan.
Oman auton käyttö on jäännyt paljon vähemmäksi netin myötä ja hintoja pystyy vertaamaan jo valmiiksi, ilman että käy kiertelemässä kaupoissa, ostamme jonkin verran ulkomailta nettikaupoista. Keittiöön ostimme kodinkoneen Ranskasta ja se maksoi huomattavasti vähemmän, mitä olisimme sen täältä Suomesta saanneet, lisäksi saimme vielä samaan hintaa toisenkin koneen ja kaikki tuli postin mukana kotiin. Moottoripyörään ostimme renkaat Saksasta ja kolme rengasta tuli samalla hinnalla, kuin Suomesta olisi saannut yhden renkaan ja sekin olisi pitänyt hakea vielä 35km:n päästä rengasliikkeestä, nyt nuo kolme rengasta tulivat Saksasta postin mukana kotiin suoraan.
Netin myötä monien hintojen kilpailutus on ollut mahdollista ja siinä saada säästöjä melkoisesti. Sähkö, vakuutukset ym. on helppo vertailla ja tehdä päätös kaikessa rauhassa kotona.
Jopa työnteko on netin kautta paljon helpompaa, kun voi siirtää tiedostoja helposti ja nopeasti. Meillä perheessä vaimo tekee kotona etätyötä ja nettiyhteydellä hoituu lähes kaikki työhön liittyvä, melkoinen säästö kun ajattelee työmatkoja entiseen verraten. Oman työhöni voin tehdä paljon iltaisin, sekä vaikka ulkomailta käsin. - aivot käteen
No te ette kuitenkaan taida köyhiä olla. Mutta tosiaan, koneita, joissa perusjutut toimii saa kierrätyskeskuksista tosi halvalla tai jopa ilmaiseksi kun vähän varakkaampi lähipiiri vaihtaa koneitaan ja joissain taloyhtiöissä on kiinteä netti. Meillä taloyhtiön kautta tuli kaapelimodeemit, en tiedä mitä taloyhtiö niistä maksaa. Itselläni onni saada uudehko asunto edulliseen hintaan, eli tähän on rakennettu nuo systeemit jo rakennusvaiheessa. Tosin jälkikasvulla on 80-luvun opiskelija-asunnossakin kiinteä netti, opiskelija-asunnoissa ne alkaa olla jo vakiokamaa, eikä maksa erikseen mitään. Turha siis käskeä luopumaan (tämä sille kaaleppidorkalle, ei sulle) sellaisesta, mikä ei välttämättä maksa mitään. Yksi juttu missä itse säästän valtavasti rahaa, on skype. Jos pitäisi puhelimella pitää sama määrä yhteyksiä, niin kalliksi tulisi, luultavasti pidettäisiin vähemmän yhteyttä.
- pankit törkeitä
Pankin tiskillä asioivista suurin osa on vanhuksia jotka eivät edes uskaltaudu opettelemaan netin käyttöä ja sillä laskujen maksua ja varmaan on vanhuksia joilla ei ole ketään kuka neuvoisi, se vaatisi monen kohdalla pitkäaikaista opettelua netin käyttöön. Vanhukset ei haluaisi vaivata ketään ja siksi mieluummin menevät pankin kassoille. On vaan niin törkeätä kiskontaa pankeilta kun ei ne eläkkeet ole isoja ukoilla ja mummoilla. Pankkien pitäisi palvella vanhus asiakkaitaan vähän kunnioittavammin.
- Ei tarvitse opetella
Ei kun vain menee pankkiin, jossa on maksupääte. Sitten kysyy henkilökunnalta apua kun "se ei toimi" tai "ei osaa käyttää". Aikaa henkilökunnalta tähän auttamiseen kuluu enemmän kuin laskun maksaminen tiskiltä, mutta tämä auttaminen on ilmaista, eli siitä ei tarvitse maksaa.
Pankin puhelinpalveluun on myös hyvä soittaa jos on ongelmia kotona maksuissa netin kanssa. Tällöin kannattaa olla kiinteähintainen kännykkäliittymä, jolloin asiakaspalvelun kanssa voi jutella mielin määrin kstannuksia pelkäämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837