Edellisen Mari Kiviniemen hallituksen ja tulevan Jyrki Kataisen hallituksen tekemät, Suomen nimiin otetut tarpeettomat ja valtavat EU-velkavastuut eivät hyödytä Suomea. Suomen valtio, Suomen kansalaiset eivät hyödy tästä velkavankeuden ottamisesta.
Suomen edun mukaista on ottaa asiaan yhtä pragmaattinen kanta kuin KAIKKI muutkin Pohjoismaat tekevät. Kuten ne, niin myös Suomi osallistuu vain IMF:n kautta tapahtuvaan kriisimaiden avustamiseen.
Sen paremmin Ruotsi, Norja kuin Tanskakaan eivät ole ottaneet valtinsa niskoille Suomen ottaman tyyppistä, valtavaa, 17 miljardin euron velkatakausta. Kaikki kyseiset Pohjoismaat osallistuvat velkaantuneiden maiden auttamiseen vain IMF:n kautta.
Suomen on siirryttävä samalle linjalle. Osallistumme VAIN jatkossa IMF:n kautta kaikkiin auttamisasioihin. Tämä linja kelpaa ja on EU:ssa hyväksytty kolmelle naapurusmaallemme. Kyllä se pitää EU:ssa hyväksyä ja kelvata myös Suomen linjaksi ja käytettäväksi.
.
Velkavastuut eivät hyödytä Suomea
2
<50
Vastaukset
- Suomi maksaa nää vie
Ruotsi on vanha itsetietoinen kuningaskunta. Eivät ne sillä tavalla häpeä ja tunne hirmuista miellyttämistarvetta EU-asioissaan niinkuin nämä meidän ylikiltit edusmiehet.
Kataisella on kova halu olla miellyttävä heppu. Sellainen joka ottaa "yhteisvastuun" ja "eurooppalaisen solidaarisuuden" nimissä vaikka kenenkä eurorahamaan tekemiä velkoja vastatakseen.
Tosi on että tällaiset asiattomat velkojen niskaan ottamiset ei auta Suomea eikä suomalaisia. Ruotsia ei voisi vähempää kiinnostaa toisten maiden velat. - Mitä lipomista tää?
Ainakaan Ruotsi ei ikinä alentuisi tällaiseen ihme lipomiseen, "kaikkien aikojen Eurooppa-myönteisin hallitus."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/113291-stubb-hehkuttaa-maailmalla-eu-myonteisin-hallitus-ikina
Mitä ihmeen tarvetta meillä on mennä tuollaisella ketään mielistelemään? Ihan samalla lailla kuin mielisteltiin YYA-mielisyydellämme Neuvostoliittoa 70-luvulla.
Yhtä hyvin voisimme kailottaa esim. "hallituksemme on kaikkien aikojen YK-myönteisin" koskaan. Mutta mitä se silloin asiana tarkoittaisi?
Jos huutelemme olevamme erikoisen paljon jonkin mielisiä, niin se tarkoittaa että olemme valmiita alistumaan tuion "jonkin" tahtoon, hyvin pitkälle. Olemmeko me halukkaita alistumaan Ranskan tai mahdollisesti Saksan ohjailemaan tahtoon, vai mihin?
Vai olemmeko erikoisen pitkälle valmiita maksamaan avustusrahaa toisille EU-maille? Vai mitä tuo Alexander Stubbin ilmoitus oikein tarkoittaa?
Aivan nolona tässä jo nyt, tuollaisen Ulkomaankauppaministeri klopin kanssa. Vaikkei ole ainoatakaan kauppareissuakaan vielä tehnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770