omaehtoisen opiskelun tukeminen

krisse78

Olen kuullut, että opinnot voisi suorittaa loppuun työttömänä. Työkkärin puolelta ehdot täyttyvät, koska minulle ei ole tullut vuoteen opintosuorituksia, koska olen ollut töissä. Kelan sivuilla ehdoissa lukee mm. että pitää olla täyttänyt 25 vuotta viimeistään opintojen alkaessa. Mitä tämä tarkoittaa? Voiko tähän kaatua mun omaehtoisen opiskelun tukeminen, koska opinnot alkoivat syyskuussa ja lokakuussa täytin 25?

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyokkari

      Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Omaehtoisia, päätoimisia opintoja voi tietyin edellytyksin opiskella menettämättä työttömyysetuutta. Työ- ja elinkeinotoimisto (TE-toimisto) tutkii, voidaanko opintojasi tukea työttömyysetuudella. Jotta voit saada työttömyysetuutta omaehtoisen opiskelun ajalta, tulee sinun olla iältäsi vähintään 25-vuotias opiskelun tukemisen alkaessa. Myös opintoja koskevien edellytysten sekä työttömyysetuuden saamisen työvoimapoliittisten edellytysten on täytyttävä.

      Lisätietoa työttömyysetuudella tuetuista omaehtoisista opinnoista löydät oheisesta linkistä:

      http://www.mol.fi/mol/fi/03_koulutus_ura/05_omaehtoinen_opiskelu/index.jsp

      sekä alla olevasta linkistä, kohdasta ” Olen jäänyt työttömäksi ja haluaisin opiskella. Voinko opiskella työttömyys-etuudella?”:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

      Terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 76
      1270
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1244
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      49
      1139
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1068
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1035
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      757
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      724
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      59
      705
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      40
      656
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      587
    Aihe