Hei vaan
Olen ollut työllistettynä työntekijänä joukukuun 7. 2010 lähtien ja työsopimukseni päättyy elokuun lopussa 2011. Olen yksityisen työttömyyskassan jäsen. Miten minun nyt käy, onko minulla oikeutta saada ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, kun jään syyskuun alusta työttömäksi? Olin täältä jostain lukevani, ettei työllistämistuella ollutta henkilöä kohdella samoin, kuin muita työtä vailla olevia?
Kiitän asiantuntevasta vastauksesta!
Kohta työtön..
4
177
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei,
kiitos kysymyksestäsi!
Saadaksesi oikeuden ansiopäivärahaan työttömänä ollessasi, 34 viikon työssäoloehdon tulee täyttyä. Työssäoloehtoa kartuttaa myös palkkatuella tehty työ.
Jos palkkatukityöhön on maksettu korkeinta korotettua palkkatukea, puolet kestosta kerryttää työssäoloehtoa ja toinen puoli pidentää työssäoloehdon tarkastelujaksoa. Muu kuin korkein korotettu palkkatukityö kerryttää kokonaisuudessaan työssäoloehtoa. Katso työssäoloehdon täyttävästä työstä tarkemmin linkistä http://www.tyj.fi/default.asp?id=24
Ystävällisin terveisin Tiina työttömyyskassasta - -anne-
Voi kiitos Tiina nopeasta vastauksesta :)
Tämä lauseke minua juuri mietityttää, että mitä tarkoittaa..."puolet kestosta kerryttää työssäoloehtoa ja toinen puoli pidentää työssäoloehdon tarkastelujaksoa. "
Mitä tällä "pidentää työssäoloehdon tarkastelujaksoa" tarkoitetaan?
Olen työllistettynä töissä kunnalla, enkä itse tosiaan tiedä, onko tuki minusta ollut millainen suuruudeltaan...
Kiittäen vastauksesta
-anne- - tyottomyyskassat
Hei,
kiitos vielä tarkentavasta kysymyksestä.
Työssäoloehdon tarkastelujaksolla tarkoitetaan sitä, että 34 työssäoloehdon täyttävää viikkoa täytyy kertyä 28 kuukauden aikana ennen työttömyyden alkua. Tätä aikaa voidaan kuitenkin pidentää hyväksyttävästä syystä, joka voi olla esimerkiksi puolet korkeimmalla korotetulla palkkatuella tehdyn työn kestosta.
Työssäoloehdosta löydät lisää tietoa edellisessä viestissäni olevasta linkistä.
Ystävällisin terveisin Tiina työttömyyskassasta - tyokkari
Hei,
kiitos kysymyksestäsi.
Ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta: http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp
Lisätietoa palkkatukeen liittyvistä asioista saat oman paikkakuntasi TE-toimistosta.
terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464