kokemuksia TYKSin kriisiosastosta 715

olen menossa hoitoon tyksin kriisi-osastolle 715. kaipailisin muilta kokemuksia. minkälaista apua saanut ?
7761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

.Hirvee paikka. Kannattaa parantua nopeesti!

Äänestä

Moi.
En ole ollut TYKsissä mutta olin vastaavalla osastolla TAYSissa kolme vuotta sitten 2 kk sisällä ja kuukauden sen jälkeen päiväpotilaana anoreksian takia ja oli aivan mahtava paikka!
Ei mitään pahaa sanottavaa mulla! Niin että tuskin tuo TYKSkään niin paha on?

Äänestä

Kuulostaa kyllä järkyttävältä tollanen "kriisiosasto"! Taitaa olla ennemminkin kreisiosasto, buahhahhaaaa!

Äänestä

"Kuulostaa kyllä järkyttävältä tollanen "kriisiosasto"! Taitaa olla ennemminkin kreisiosasto, buahhahhaaaa! "

Niinpä niin, sinä ....
Nehän on vain ne kreisit joille voi elämässä tulla eteen tilanne jossa tarvitsee nopeaa asiantuntevaa apua. Esim just tuollaista KREISIOSASTOA.
Minulle niin kävi. Ei liity tosin anoreksiaan mutta vanhempani tekivät yhdessä itsemurhan ja löysin heidät nätisti omasta makuuhuoneestaan, sängyssä. Kuolleena molemmat, olleet jo muutaman päivän.
Yksityiskohtia en kerro enempää,ei kuulu kenellekään, mutta silloin todella tarvitsin sitä kreisiosastoa. Sain siellä hyvän avun ja tuen, jota sain myös osastojakson jälkeen. Mutta näitä kriisejähän sattuu vain meille kreiseille, ei teille kunnon ihmisille!(?) Toivon ettet vastakaan tule kokemaan mitään sellaista että apua tarvitsisit.
Tällä osastolla oli muuten myös kaksi anorektikkoa, kriisiapua tarvitsevia hekin. Mutta kuten sanottu, vain me luuserit sitä tarvitsemme...

Äänestä
  • varsin ikävää että kreisiytesi ajoi vanhempasi moiseen ratkaisuun :(

    Äänestä

Tyksin kriisi on aika paha, saa tapella hoidostaan. Sinne mennään lepäämään, mutta tulin pahemmassa kunnossa sieltä pihalle, että onnea ja menestystä. Ja sinä joka sanoit että tuskin tyksikään paha on, niin on se! Olen uudessakaupungissa hetken ja sekin oli kymmenen kertaa parempi! ps, asiamiehen puheille olen menossa tyksin toiminnasta nimenomaan kriisiosaston takia.

Äänestä

Olen ollut TYKS:n kriisiosastolla kahdesti. Ihan kodinomainen paikka se on. Siellä on TV, videoita, lehtiä, kirjoja ja pelejä. Viihdyin siellä ihan hyvin, ainoa miinus oli se, etten saanut riittävästi keskusteluapua, mutta sekin johtui suurelta osin siitä, että minun olisi pitänyt olla itse aktiivisempi ja mennä sanomaan, kun haluan puhua. Ongelma on siinä, että minun on vaikea pyytää apua ja pelkään olevani vaivaksi.

Ei kannata uskoa kaikkia huhupuheita. Kokemuksia on yhtä monta kuin on kokijaa. Mene avoimin mielin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sannassss kirjoitti:

olen menossa hoitoon tyksin kriisi-osastolle 715. kaipailisin muilta kokemuksia. minkälaista apua saanut ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu