Järjen köyhyys on sairautta.

Sitä kokkareilla ja wanna-be kokkareilla todella riittää. Olla nyt kateellisia peraukisten almuille, naurettavaa paskasakkia.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin kun katselee joidenkin urheilijoiden tai ihan vaan julkkisten tuloja, tuntuu aika naurettavalta pitää älämölöä alle 700 € tuloista,
eikä asiaa selitä kumminkaan päin heitä on niin vähän, tai heitä on niin paljon..

Keski arvot ovat harhaa
YKSINKERTAISESTI viisi ( 5 ) kertaa 720 €/kk = 3600 €
+ yhden 3000 €/kk YHTEENSÄ nuo ovat 6600/ 6 = 1100 €/kk.
Viisi elää nälkä rajalla, yksi porskuttaa, tilasto saama keskiarvo on 1100/henkilö..

ERO on kuitenkin 380 €/kk se on YLI 50% tuon köyhemmän elannosta.

Äänestä

Yli 200 suomalaisella on vähintään 10 000 euron eläke
10.4.2009 20:47
Sata suomalaista sai vuodenvaihteessa työeläkettä, jonka määrä vaihtelee 12 000 euron ja 39 000 euron välillä.
Joukkoon mahtuu vain kaksi naista.
225 suomalaista sai puolestaan vähintään 10 000 euron työeläkettä.
Tämäkin summa on melkein kymmenen kertaa enemmän kuin suomalainen työeläkkeensaaja saa keskimäärin.

Helsingin Sanomat pyysi Eläketurvakeskuksesta (ETK) laskelmia siitä, kuinka suuri lakisääteinen työeläke voi olla ja millainen porukka supereläkkeitä saa.

Työeläkettä sai vuoden vaihteessa kaikkiaan yhteensä 1 245 000 henkeä.
Yli miljoonan työeläkkeen saajan keskimääräinen eläke oli 1 050 euroa.

Melkein kaikissa Euroopan maissa suuria eläkkeitä leikataan pienemmäksi. Eläketurvakeskuksen selvitysten mukaan ainoastaan Suomi, Viro, Tšekki ja Portugali eivät rajoita suurimpien eläkkeiden kokoa.
Esimerkiksi vauraassa
- Sveitsissä lakisääteisen työeläkkeen yläraja on 4 500 euroa kuukaudessa,
- Saksassa 4 500–5 400 euroa.
- Norjassa katto on nyt 7 800 euroa kuukaudessa, mutta vuonna 2011 voimaan tulevassa uudessa eläkejärjestelmässä se on noin 5 000 euroa kuukaudessa.
- Ruotsissa leikkuri puree jo noin 3 000 euron kohdalla.

Suomessakin eläkekattoa on > väläytelty > säännöllisesti.

Äänestä
  • STT.
    Pienituloiseksi lasketaan yksin asuva,
    jonka tulot ovat vuodessa 2010 enintään n. 13 000 € eli kuukaudessa vajaa 1 100 €.

    Suomalaisten selvä enemmistö joutuu tyytymään alle 25 000 € vuosituloihin, käy ilmi Verohallituksen julkistamista tiedoista. (on 2000 € / kk, työ/palkan vuosijakaja on 12,5)

    Suomessa oli vuonna 2009 noin 4,8 miljoonaa verovelvollista, ja lähes 3,4 miljoonan tulot jäivät alle 25 000 € / v.


    PIDÄN VEROHALLITUKSET TIETOA OIKEANA,

    KOSKA TILASTOKESKUS LASKEE KESKIARVOJA,

    eli ( 5 5 5 5 20 = 40 / 5 = 8 ) ei ole köyhiä eikä kipeitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tri.Sorbus-Nappo kirjoitti:

Sitä kokkareilla ja wanna-be kokkareilla todella riittää. Olla nyt kateellisia peraukisten almuille, naurettavaa paskasakkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu