ja kansa SUOMESSA tyytyy tilanteeseen toista kuinmuissa maissa joissa kansa on alkanut kapinoimaan.
Ei voida täälläkään uskoa ,että NYT kapinoivat teksisivät senkin meidän edestä vaan KYLLÄ MEIDÄN ON MENTÄVÄ PÄÄTTÄJIEN ETEEN JA OSOITTETTAVA KYLLIN SELVÄSTI ,että emme hyväksy tätä kehitystä.
Ei voida täälläkään uskoa ,että NYT kapinoivat teksisivät senkin meidän edestä vaan KYLLÄ MEIDÄN ON MENTÄVÄ PÄÄTTÄJIEN ETEEN JA OSOITTETTAVA KYLLIN SELVÄSTI ,että emme hyväksy tätä kehitystä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja epäterveellistä hiilareita liikaa ja se näkyy AMERIKAN-mahana.
metapolinen oireyhtymä.......... !
VARO LIHOMASTA !
Etkö ole kuunnellut uutisia joissa kerrotaan kuinka lihan tuottajat eivät saa palkka kuin korkeintaan 1e tunnissa jos sitäkään.Sian kasvattaminen on kannattamatonta toimintaa ja talostani n5kilometrin päässä n300sian sikala löi laput luukulle kun määrää olisi pitänyt moninkertaistaa.Kuitenkin esim 1000 porsaan kasvattamokaan ei tuota voittoa ,kuinka se on mahdollista.Välistä vetäjät kuten teurastamot ja kaupat ottavat suurimman potin eivätkä välitä tuottanjista mitään sillä hehän saavat maataloustukea tai ainakin niin he kuvittelevat.Kuitenkin tukijärjestelmä joka on luotu n15 vuotta sitten on menettänyt merkityksensä inflaation mukana kun ei korjauksia ole tehty ylöspäin.Näin tuottajille jää pelkän työn ilon ja kaupunkilaismassan elättämisen ilo .
EU (EU:n kehityspankki) on rahoittanut geenisikaloita manner-eurooppaan. Myös markkinoiden valtaus pois pientuottajilta vuotuisilla jättisubventioilla samaisen EU-hirviön toimesta takaa että yhä useampi joutuu kilometritehtaalle, katsomaan sivusta kun pankkiirien omat bisnekset vievät kaiken.
http://www.newstatesman.com/business-food-and-drink/2011/03/pig-farms-farmers-european
se tuo kauppa ja välilihateollisuus kun osaa vetää välistä n. 60-80% ilman että kansa hoksaa mitään.
jos ei heti hoksaa,hinnat kyllä vauhdilla nousee.
juuri nyt huomaa jälleen,että kauppa ottanut kertalaakista 20-30% kesälisän käyttöön aivan viime aikoina. mainokset vaan suurenee ja hinnat vielä enemmän.
joulunaika oli samaa pelimerkkirallia ja kansa riepu vain maksoi tajuamatta lainkaan hintojen ylös hyökkäystä.
jättäkää ostamatta jos ette todella tarvitse, kauppa saa pakosta laakin ja hinnat laskee.
EUROOPAN kalleinta täällä ehkä syödään, mutta ei MAAILMAN kalleinta.
Esim. monissa aasian maissa ruoan hinta kohoaa koko ajan, mutta palkat eivät lainkaan, ja tämänkin maksamisesta firmat yrittävät tinkiä.
Olkaamme iloisia maamme sosiaalihuollon palveluista.
aivonsa sulattanut länsimaalainen luulee että hän maksaa ruuasta kovimman hinnan, miettisivät joskus mikä on ruuan hinta on jollekkin intialaiselle tai afrikkalaiselle joka voi joutua tekemään töitä 14 tuntia päivässä saadakseen itselleen riittävän määrän ruokaa.
voi joutua?
Tuohan on normaali työpäivän pituus monissa aasian maissa.
viikonloput päälle. Onnellinen on se, jolla kaksi vapaata viikonloppua kuukaudessa, ja yli viikon mittainen kesäloma.
Eläköön AY-liikkeet.