Hanko suomen Sisilia vuonna 2020?

Futuress

Tällä poliittisella suuntauksella Hangon image muuttuu ja vauhdilla. Halutaanko sitä?
Toisaalta hyvinvointipalveluissa säästetään, nuoriin, lapsiin ja vanhuksiin ei panosteta. Hangossa ympärivuotisesti asuvat veronmaksajat jätetään ilman heille kuuluvia kaupungin palveluja ja maksuja korotetaan (veroäyriä korotetaan, vesimaksut, terveyspalvelumaksut ym. ym. korotetaan). Pohjoispuolen kadut saavat jäädä kuoppaisiksi. Ei tule uimahallia eikä lähiliikuntakenttää. Kouluja suljetaan.
Toisaalta verorahoja panostetaan massiivisesti kaupunginosiin joissa Hankolaiset eivät asu (rautatien eteläpuoli); Keskusta, Itäsatama, Kuningatarvuori, Hotellin ympäristö...
Onko tulevaisuuden Hanko myös kaksijakoinen? Rikkaat eteläpuolella ja köyhät pohjoispuolella?

9

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKP haisee

      Verorahoja panostetaan kaupunginosiin, joissa ei asu hankolaisia. Siellä asuu osa-aikahankolaisia, jotka maksavat veronsa muualle. Sen tunnistaa siitä, että pimeänä vuodenaikana ikkunoissa ei ole valoa.
      Ei valoa, ei veroeuroja Hankoon!
      Talvella voi ihan hyvin ajella Merikatua, ei häiritse ketään.

      Sisilia tai Siperia, yksi sama. Otetaan Beroccaa ja yritetään sinnitellä muuttoautoa odotellessa.

    • Rkp ei yksin syyniin

      Kyllä Hangon puolesta kannattaa taistella, ei kannata tilata muuttoautoa! Hanko on vakituisen asumisen arvoinen kaupunki. Vain politiikkaa ja päättäjät on muutettava!

    • tsempparis

      Olen samaa mieltä

    • Bort

      Hangon peli on jo menetetty.

    • Futuress

      Mikä Peli? Voisitko täsmentää.
      Juuri tuolla menttaliteetilla pelit menetetään. Tämä on sentään Hanko, suomen eteläisin kaupunki. Toista olisi jos paikan nimi olisi Tuhrunperä tai Sonnanjoki ja sijainti olisi peräpohjolassa.

    • sisiliaaaa

      iltatorilla on jo sisiliapalvelua! fyi fan!

    • muumaamustikkamaa

      Muummoassa nimimerkillä bort kirjoittava henkilö taitaa itse olla muuttanut kauas Hangosta ja nyt potee niin pahaa koti-ikävää, että purkaa sen negatiivisina purkauksina rakasta synnyinkaupunkiaan kohtaan täällä foorumilla.

    • bögboy-85

      Hei te kaikki Hankoa rakastavat Hankolaiset!

      Pitäkää huolta kauniista kotikaupungistamme ja pitäkää sen puolia, vaikka luovuttajia ja negatiivisesti ajattelevia joukosta aina löytyykin.

      Muumaa ei ole välttämättä mikään mansikka, vaikka siellä kotona ei kaikki aina niin ruusuista ja kivaa oliskaan, sen voin jo ihan omalla pienellä elämänkokemuksellani sanoa.

      Äänestäkää muutoksen puolesta, älkää jättäkö äänestämättä kunnallisvaaleissa vaikka se joskus siltä tuntuiskin, että "ei tää mun ääni mitään paina". Kyllä se vaan painaa ja mitä useampi äänestää valtuustoon uudet päättäjät, jotka ajaa niitä asioita mitkä on tavallisille Hankolaisille tärkeitä, sitä varmemmin saatte muutoksen aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe