Mil hakataan itteensä saunas Juhannuksena ja muutonkii ;)
Kattelin aamuteeveetä ja siel oli vihdanteon Suomenmestari, vasta on kuulema epämääränen kasa koivunoksii ;)
Siin onkii sulle Satu vasta ajattelemisen aihetta ;-P
Muksaa aamukahveehetkee ja muutenkii muksaa huomenta
Kattelin aamuteeveetä ja siel oli vihdanteon Suomenmestari, vasta on kuulema epämääränen kasa koivunoksii ;)
Siin onkii sulle Satu vasta ajattelemisen aihetta ;-P
Muksaa aamukahveehetkee ja muutenkii muksaa huomenta
Vastaukset 35
Vanhimmat
Höömentä ;o))),,, vai vanha kunnon vihtahousu ;o))),,, ja sitten syötiin vasta ;o))),,,
No onnistuuko pahikselta se vihdan teko?,,, mulla muuten, mut se silmukka siitä oksasta, se millä koko komeus kiinnitetään, niin se kyllä pitää vahvistaa kumirenksulla, ja sillonhan se on pilalla :o(((,,,
No voihan kun unohtus,,, YKKÖSEIN PUSSSSS,,,
Ykkösein ;o)
Tota PUSSSSSSSSSSSin unohtamist en kyl hevil anna anteeks ;o)
Juu, kyl toi silmukka onnaa, jos siihen jottain kummilankaa änkee, eihän se oo kunnon vihta, sehän on sillon vasta ;o)
Jokos tänään suuntaat piilopirtilles ?
Eleles siel ihmisik tai tulloo koivunrisuu ;o)
Nyt täytyy jättää tää virtuaalimuailma jokskii aikaa, live-elämä kutsuu ;o)
Huomenta!
http://www.yhteishyva.fi/piha_parveke/tee_itse/saunavihta_vihdan_sitominen/fi_FI/saunavihta_vihdan_sitominen/
Ei se vastan sitominen tuon vaikeampaa ole. Olen joskus ostanut kestokäyttöisen vastan siteen käsityömyymälästä. En vaan löytänyt sitä googlettamalla.
Kuminauhaa en ole koskaan käyttänyt.
Huomenii, huomenii !
Just ton linkin tapaan oon ain vihdan tehny, en kyl partsilla vaa hyttysien kans tapelles koivikossa ;)
Osaatko kiertää/punoa vitsaksen jolla vasta sidotaan?
Juu, kyl onnaa toi kiertäminen, muutenhan vitsas katkeilee, siintäkii on kokemusta vihdan :) teon alkutaipaleella pienenä poikana.
Tottakai maalaispoikana onnistuu huiskun eli koivupuskan tekeminen. Jopa tuo kiertäminen mulla on nykyaikaista. Työkalu pakista löytyy puu puikulan ympärille kiedottua ohutta rautalankaa. Siinä on ikäänkuin kierteet valmiina.
Saattaahan se olla, että Vihdan kahva kuumenee kämmentä vasten löylyttäessä ja ruostuu heti perään. Mutta pääasia jotta Vihta pysyy kasassa.
En ole tehnyt vielä Juhannushuiskua. Odottelen tässä että tulee se iltapäivän kova myrsky ja tiputtaa mulle muutaman koivun oksan tuonne pihalle:)
Aurinkoista aamua täältäkin!!
Kyllä vaan se aurinko vielä löytyi:) Ainakin tänään pitäisi paistaa.
Täällä on myytävänä naruvihtoja :)
Mutta nyt on vähän kiirus.
Hyvvväää ,kiwwwaaa ja muksaa päiväää:))
No kun olen niin sammaa mielipuolta sun kans tuosta vihdasta, niin siks se unohtus tuo PUSSS ;o),,, sori :o(((,,,
No siks kait mä vaan omaan käyttöön tuon vihdan teenki vasta, kun se ei saa kunnon arvosanaa,,, joku voi vaikka loukkaantuu kun semmosen risukasan jollekkin näyttäsin,,,
No jokapäivähän sinne piilopirtille,,, siellä on kivaa,,, ja tänään mullon siellä treffit useemman miehen kans ;o))),,, saas nähdä miten kivaa tuleekaan,,,
Kiltistihän mie aina,,, oonhan luvannu,,, saat laittaa sen koivurisun ihan huoleti siihen vihtaan ;o))),,,
Kohta se miekii häippään,,, kattomaan miten maailmalla tännään elellään ;o))),,,
Haist kukkanen.;-P
Vihdoinkin pääsin vastaamaan, että vastakin se on vasta.;)
Katso vaikka itte, mä teen nyt vastaiskun.:D
http://www.seppo.net/piirrokset/albums/piirrokset/vapaalla/kalastus/kala_perho_vastaisku.jpg
Ja periksi en anna tässä asiassa.;-P
Mutta, muuten oikein aurinkoista huomenta.:)
Täällä paistelee kirkkaalta taivaalta nyt.
Näytti uutisten sääkartta pohjoiseen kirkasta mieltä.
Mutta älä huoli, synkkenee se sielläkin :)
No joo, melkein tiedän jo, että sataa sataa ja taas sataa ja varsinkin viikonloppuna sataa.;)
Olisi satanut nyt, pitäisi tuo auto pestä, saisi ilmaisen huuhteluvaiheen tuolta taivaalta.;))
Kyllä se mieli kirkastuu, viimeistään huomenna tai kun tämä päivä on ohitse.;)
Tosi asiassa kirkas mielihän tässä on joka päivä. Säistä piittaamatta. Se on se asenne. Kun se on kohdallaan, ei hätää.
Nyt pitää alkaa puuhia pari paperi hommelia ja lähteä asioille.
Hyvää päivälle kulkua. Palataan tänne "kahvipaahtimelle" :)))
Illemmalla sitten palaillaan, melko myöhäiseen saattaapi mennä, mutta samapa tuo, eihän tämä ole rasite meille muille kuin sille yhdelle päivystäjälle.;))
Moikka sinnekin.:)
Juu, illellamma vasta puhutaankin vihtomisesta ;-P
Sennii vihtahousu.;-P
Tottakai vihdotaan....vihdotaan lempeässä löylyssä ....siis vihdotaan ei "vastataan"... Mutta olkoon kumpi tai kampi niin tuoksu on pääasia....
Makuasioista ei voi kiistellä jos joku tykkää hakata itseänsä kepillä saunassa se on sen oma valinta.Vihta tarkoittaa oksaa mutta kunnon saunavasta on tuuhea pehmoinen hyvältätuoksuva koivuvasta.
ensin syödään vasta ja sitten käydään ruuan päälle maate.
Olet tismalleen oikeassa. Johan sen äänikin kertoo. Vihdalla viuhutellaan kunnolla kun taas vastominen on sellaista märällä löysällä risukimpulla lörtsimistä.
Minä olen kans aina vihtonut. Mun pappani tekee sit kaikista parhaat vihdat. Vasta on vaan sellanen risukimppu.
Joo, VIHTA se on.. Piste. ;-))
No vooiha vihtorin vihtahousut ,sanoovat saunavastaa joksikin vihdaks.
Vihta.
Mä en koskaan hakkaa itteeni. Harrastan toki henkistä väkivaltaa kovakouraisen psyykkauksen muodossa. Siis itteeni kohtaan. Muille oon toki mukava ja hellä;)
Mistäs muusta tässä ketjussa puhuttiin.. niin keleistä tietty; kelit on mitä mainioimmat, vähä tuuleksii mut koskapa ei;)
Niin mutta siinä ei auta "vastaa:n panna" jos puoliso ehdottaa intiimiä kanssakäymistä saunan lauteilla.... ;)
Kyllä vanha vihtahousu voi ihan näön vuoksi vähän vastaan panna jotta saa hien pintaan. Saunatonttu käännettäköön sitten seinään päin.
Keli on tosiaan mitä mainioin. Ei tuu hiki eikä oo kylmä. Kaupunkijuhannus on oikein mukava Murulin kanssa. Eväsretkeä ajattelimme tehdä, mehukattikanisteri on pesty valmiiksi.
Ei ole vastaanpanemista, ei. Ei myöskään vastaansanomista just nyt tähän. Muuten kyllä voidaan väittää vaikka mistä;)
Mut tästä sen just tajuaa mikä on oikee muoto; vihdasta ei pysty vääntään mitään, vihta on vihta eikä mitään muuta mut vastaa voi vääntää ja kääntää vaikka maailantappiin..
Täällä retkeillään korkeintaan puutarhapöydän ääreen. Eikä meillä oo kanisteria.. on vaan niitä normijuttuja joissa ei taida olla edes sitä trivialpursuittia enää.. tai sitte en vaan oo ehtiny kattoo..;)
Vastallapa ropsuttelin illalla saunassa kunnolla, tulipas pehmeä olo.;)
Pitää tehdä tälle iltaa uusi vasta, mutta ensin syödään grillitikkuja, perunoita ja muuta hyvää ruokaa...ruokahaluja kävimme herättämässä urheilun muodossa, liikuntaa monta tuntia pitkin metsiä samalla tutustuen luonnon ihmeisiin lasten kanssa.;)
Ja muista sit....;)
Juhannus on kerran vuodessa juuh..;)
http://www.youtube.com/watch?v=jAyXzC7iKPA
Hyvin pysyi Pena VASTASSA lehti, vaikka kuinka pieksi itteään.;))
Vihta vai vasta: Oliskohan vasta sanalla tekemistä ruotsalaisen kvasta sanan kanssa, sehän tarkoittaa luutaa.
Saunan takana käytettiin ennenvanhaan vitsaa ilkeäkuriseille lapsukaisille,mutta saunomiseen käytetään vastaa.