Martti Ahtisaari valittiin niukasti presidentiksi, kun hän voitti Elizabeth Rehnin aikoinaan vaalien toisella kierroksella.
Yksi asia on varma. Kaikkien ruotsinkielisten ja ruotsinmielisten äänet menivät Rehnille. Eli Mara voitti puhtaasti suomenkielisten ja suomenmielisten äänillä.
Kuitenkin Mara on lähtenyt Folktingetin mannekiiniksi ja keulakuvaksi ennennäkemättömään pakkoruotsituskampanjaan. Mara tietää hyvin, että 80% suomenkielisitsä vastustaa pakkoruotsia.
Voi aiheellisesti kysyä Maran moraalin perään. On suorastaan demokratian halveeraamista moinen käytös.
Ensiksi pääsee huippuvirkaan tietynlaisten kansalaisten äänillä. Sitten unohtaa tuon kansan tyystin ja halveksii heidän mielipidettään.
Mara ei ole ainoa lajiaan, vaikka pahimpia. Paavo Lipponen ja Tarja Halonen ovat samanlaisia suomalaisuuden ja kansan tahdon halveksuijia. Mielenkiintoista on se, että nämä kaikki ovat demareita, vaikka kyllä heikäläisiä löytyy muistakin puolueista.
Ahtisaaren moraali?
6
146
Vastaukset
- Nobel-palkinto?
Mara aloitti pakkoruotsittamisen hieman ennen Nobel-rauhanpalkinnon saantia.
Ja kas! Sehän viimein tulikin. Maksaakohan Mara velkaa Ruotsille? - Oikein.
Demokraattisen maan poliitikon KORKEIN velvollisuus on noudattaa kansan enemmistön ja äänestäjiensä tahtoa. Muuten on kyse petoksesta.
Suomi on maailman valtakorruptoituneimpia maita. vaikka maamme on valitttu vähitebn korruptoituneimmaksi maaksi maailmassa. Tutkimus otti huomioon vain lahjusrahta, ei vallan keskittymistä ja siitä johtuvaa väärinkäyttöä.
Pakkoruotsitus on räikein esimerkki kansanvallan huonosta tilasta Suomessa. - Halosen limbo.
Tarja Halosen piti uuden hallituksen presidentin esittelyssäkin vaatia pakkoruotsituksen jatkumista! Ei osannut olla hiljaa edes siinä tilanteessa.
Karu kuva nyky-Suomesta. Svekopressa vahvistaa svekohallitusta sen pakkoruotsituskiimassaan. Ja maa on siis SUOMI, ei Ruotsi???? - wrong media
Median pitäisi selvittäää aina, ehdokkaiden pakkoruotsi kanta ennen vaaleja. Koska media on pakkoruotsimyönteistä, tästä ei paljon puheita pidetä. Tämä johtaa taas siihen, että entiset valtamediat menettävät asemiaan mediakentässä. Minä olen yksi niistä joilla silmät ovat avautuneet, yksipuolisen median vallasta. Katson ulkomaalaisia uutisia ,vaivaisella englanilla yrittäen ymmärtää jotain. Olen lopettanut lehtien tilaamisen ja tv-n katselun melken kokonaan. Ainoan armon saavat M.O.T- ja pari muuta samankaltaista ohjemaa.
Joita käyn katsomassa muualla, sillä en omista digiboksia enkä osta, ennenkuin ohjelmat muuttuvat suomalaismyönteisemmiksi. Media laulaa sen lauluja , kuka vallassa on. Tämän maan pakkoruotsimyönteiset, pitäisi selvittää. Mottona=Tunne vihollisesi.! ;-) - linkki, kiitos
"Tarja Halosen piti uuden hallituksen presidentin esittelyssäkin vaatia pakkoruotsituksen jatkumista!"
Löytyykö linkkiä?
Mitä Halonen sanoi?- Ei löydy.
RKP-palstalla oli siitä juttu linkkeineen, mutta en tallentanut sitä.
Halonen sanoi muistaakseni melko tarkasti näin: " Ruotsin kielen aseman säilyttäminen hyvänä on tasa-arvokysymys"
Niinpä. Toiset ovat vaan tasa-arvoisempia kuin toiset. Surujen asema on nimenomaan epätasa-arvoisen parempi kuin pääväestön tai puhumattakaan muista vähemmistöistä.
Ja tämähän johtuu juuri " ruotsin kielen hyvästä asemasta". Halonen kieroilee tyypilliseen svekotapaan logiikkaa vääristäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",135005Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433655Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351927
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee411818Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161566- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551226Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175