yhteiskunnan järjestää ruokailu ilmaiseksi joka päivä. Terveellistä ruokaa, pihvipäiviä, keittopäiviä ja erikoisia ruokia. Jälkkäreitä ja herkkuja.
Ruokailuun pääsee kun on työtön, eläkkeellä, opiskelija, vanhus, sairas tm 500 e tienaava. Lapsille aina ilmaiseksi.
Minusta olisi oikein, sillä tuokin porukka maksaa veroja ihan älyttömästi. Työttömältä menee 20 % veroa alle 500 e. AJalteka... työttömille 0 % verot.
Köyhille perheille pitäisi
14
120
Vastaukset
- Opetelkaa kokkaamaan
Aikaahan työttömillä on...
- jewpeep
Ja, minusta meille köyhille pitäisi yhteiskunnan kustantaa yksi 2-3 viikon lomamatka tropiikkiin talvella, ja kesällä 1-2 lähimatkaa johon Etelä-Eurooppaan. Kyllä mekin haluamme matkustaa. Ja oikeastaan me ehtisimmekin paremmin kuin töissä käyvät. Ja miksi meidän pitää asua Jakomäessä...meille täytyy järjestää paremman asunnot mielellään omakotitalot rannalta, että lapsemme oppivat uimaan.
- Kustannetaan teidän
Somalian tropiikkiin. Siellä on niin halpaakin vielä, että tuskin haluatte enää takaisin tänne kylmään, pimeään ja kallissen pohjolaan.
Hyvää matkaa.
- kedon.pienin.kukka
Paska ajatus.
Köyhille pitää järjestää kunnollisia töitä, joista saa palkkaa, jolla saa sitä ruokaa ostettua. Eivät vähävaraiset ole mitään karjaa, jota paimennetaan laiduntamaan valtion toimesta.
Kas kun et ehdottanut, että ruokailuun mennään natsiajan malliin suihkun kautta.- ime munaa
Järjestä sitten, äläkä vinku kuin sika.
- hyv idea tässä
Tarvii se köyhäkin ruokaa ja lapset. Lisäsin vielä että uusia vaatteita pitäisi saada ja kenkiä, urhieluvälineitä ja huonekaluja.
Joku semmonen iso halli, josta saisi kaikki saman katon alta. Hyvää ravitsevaa ruokaa, joku merkkivaateliike ja huonekaluja.. uusia tietty.
Autokin olisi hyvä olla olemassa.
Pienimaksu jokaisen mukaan, jos tarvii sohva niin vaikka 1 tai 2 e vois maksaa uusi upee sohva. Sitten ei saisi kun kolmen vuoden päästä uuden sohvan.
Vaatteitta joka vuosi. Saappaat ja kengät yhdet per vuosi. Lenkkareita 3 pria per vuosi.
Semmoista aattelin.- Sosiaalihuollosta
noita saa, ja kirpparillekin voi mennä.
Ja kaatopaikat on täynnä ihan uudenvertaista tavaraa:
http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2011/06/24/miksi-meille-myydaan-tallaista-roskaa/20118836/12
- Niinpä niin
Totuushan on että itsekkin olet rutiköyhä työtön ja sinulla on kova nälkä, haaveilet herkuista ja paremmasta elämästä.
- olet dorka
Ime munaa, saat kympin..
- ideoita pukkaa
Ei ole ihmisen oma vika, jos on työtön ja köyhä. Kyllä yhteiskunnan pitää auttaa.
Ideoita vois kehitellä vaikka kuinka.
Yksi olisi, että KAIKKI TYÖSSÄKÄYVÄT ihmiset velvoitettaisiin ottamaan ns, kummiperhe, semmonen työtön perhe, ja avustamaan tätä perhettä vaatteilla ja tavaroilla ja taskurahalla, sekä tarjoamaan päivittäin lämmin ateria koko perheelle!
Siinä oppisi kaikki vastuullisuutta ja auttamisesta tulisi hyvä mieli.- Hyvä idea!!
Ja näiden avustettavien perheiden tulee auttaa näitä TYÖSSÄKÄYVIÄ kaikissa kodin askareissa, eli sivvoiksessa, kaupassa käynnissä, ruonlaitossa jne., jotta heille jäisi enemmän aikaa perheen kanssa pitkän työpäivän päätteeksi.
Nimenomaisesti, siinä oppisi kaikki vastuullisuutta ja auttamisesta tulisi hyvä mieli.
- jeufej
Todennäköisemmin käy kyten juuri lukemassani tieteistarinassa, jossa työttömät ja köyhät olivat sijoitettu omiin reservaatteihinsa, jossa saivat kupongeilla ostaa omista kaupoistaan planktonpuuroa, esanssimehua ja geenivalaan lihasta tehtyä mössöä.. Planktonpuurosta useimmat keittivät pontikkaa, ja yritteliäimmät tarhasivat puluja ja rottia grillilihaksi.
Huvituksena heillä oli yleisissä tiloissa jättiskreenit, jotka suolisivat ympäri vuorokauden "viihdettä", musiikkivideoita, urheilua ja kevyitä uutisia. - 1112
Meidän köyhä perhe osaa laittaa kyllä paremmatkin ruoat itse, lasten osallistuessa ikänsä mukaan ja oppiessa, että kaikesta selvitään ja yhdessä pärjätään. Tämäkin köyhäily on vain väliaikaista opiskeluni ajan. Eikä kyllä edes vaikuta paljon meidän elämään, kaikki on saatu mitä on tarvittu. Olen kiitollinen tästä yhteiskunnasta jossa se on ollut mahdollista.
- mumuma
No niin ja näin.
Kyllä kouluruokaa vastaava ruoka, kerran arkipäivässä olisi asiallinen, lapsille 7-16v.
Syy miksi kouluruokaa on Suomessa alettu tarjota, oli yleinen köyhyys ja lasten puutostaudit.
Riisitauti
Silmäsairaudet
Keripukki
Lihasheikkous
Yleisiä lastentauteja aina 1950-luvun alkuun asti Riisitauti oli sitkein sen yhteys D-vitamiinin saanti keksittiin myöhään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse153841SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2323776Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1323416Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky723384Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv331810Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575471659- 371600
- 321491
- 921433