LEIJONAKUNINGAS

äijä

Mulle kaikista nostalgisin elokuva on alkuperänen leijonakuningas englanninkielisenä. Nimenomaan se eka, muut oli ihan bullshittiä.

Silloin kun se tuli olikse 94, mä olin sillon ehkä ala-asteella, se oli aivan sairaan hieno elokuva kattoo elokuvateattereissa! Mä haluun vuokrata sen! En oo moneen vuoteen nähny, huomenna lähen kattoon löytyykö vaikka dvd:nä. Saa nähä onko hohto jo menny. Onks muut samaa mieltä elokuvasta?

10

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jellona

      Leijonakuningas on ehdottomasti Disneyn paras leffa. Hieno tarina, upea musiikki ja tosi mahtava toteutus.

      Ei oo Leijonakuningas kadottanut tehoaan vuosien aikana, se on ihan yhtä upea elämys kun silloin 90-luvun puolvälissä.

      Eli ei kannata vuokrata sitä - kannattaa OSTAA se dvd:nä!!!

      • pumba

        Minusta Leijonakuningas on maailman paras piirretty ja mikä parasta se ei ole ainoastaan lasten, vaan myös meidän aikuisten leffa. Kun minä näin ensimmäisen kerran Leijonakuninkaan, minulle tuli mieleen jostain syystä Hamlet.

        Leijonakuningas on niitä filmejä, jotka kestävät ajan hampaan - uudet sukupolvet löytävät sen aina uudestaan. :)


    • itsekkin leijona

      Joo Leijonakuningas on ihana ja koskettava elokuva, enkä sanois että se on lastenpiirretty, se on nimittäin elokuva kaikenikäisille..Omistan sen VHS:nä ja DVD:nä ku siinä on ne extrat. Omistan myös 2:sen ja 3:sen, mutta Jylhäkallion ylpeys (2) on ihan tyhmä mutta kolmonen oli positiivinen yllätys, koska se vetää vitsit siitä ykkösosasta Timonin ja Pumban kertomana =). Ainakin mä nauroin siinä sika monta kertaa !
      LionKing rules 4ever!

    • äijä

      Ja kun se on vielä niitä pääasiassa käsin piirrettyjä, joiden tekemisen Disney on ilmeisesti juuri lopettanut, ja siirtynyt tietokoneaikaan. Tietokoneillahan homma hoituu halvemmin ja helpommin, ja elokuvia tulee liukuhihnalta.

      Leijonakuninkaassahan mun käsityksen mukaan vielä käytettiin paperia ja kynää, ja sitten vain värit ja viimeistelyt tehtiin tietokoneella. Mun mielestä tietokone poistaa sen aitouden mikä käsin tehdyssä on. Tän elokuvan tekemiseen käytettiin hikeä, verta ja kyyneleitä...

      • katja

        Meinaan kyllä tietokoneanimaatioihinkin saa ihan tarpeeksi menemään verta, hikeä ja kyyneleitä.
        Mä ajattelin vannoutuneena Disney-elokuvien kannattajana joskus, että en kyllä aijo niitä tietokoneanimaatioita katsoa. Mutta hitto! Ne on aivan ihania! Käypä vaikka vuokraamassa Disney-Pixarin viimeisin Nemoa etsimässä..tai Monsterit Oy..tai Ötökän elämää. Aivan mahtavia leffoja (ja jos vielä katsoo näitä tietokoneanimaatioita tekojärjestyksessä...aloittaen Toy Storystä, niin näkee, miten nopeasti se on kehittynyt koneiden kehittyessä) . Ja kyllä käsin vääntämistä näissäkin vielä on, scetchit piirretään vieläkin enne kuin jutut ohjelmoidaan koneelle. Tsekkaa vaikka pixarin sivut: www.pixar.com


    • Prööööts

      Onhan se Disneyn yksi parhaimpia piirroselokuvia.
      Pitää kuitenkin mainita, että Disney hiukan ryösti elokuvan aiheen Osamu Tezukan Kimba the White Lion mangasta ja animesta. Disney kiisti koko asian.
      Ehkäpä Disney olisi voinut laittaa elokuvan alkuteksteihin vaikkapa maininnan "Based on the Story of Osamu Tezuka" Kenties joku haistoi palaneen rahan käryä.

      http://www.kimbawlion.com/rant2.htm

      • Vampire

        Olipa tosi paljon saman kaltaisuutta noissa kahessa (animessa/mangassa ja leijonakuninkaassa). Oon kyllä kuullu siitä että Lionking matkii jotain animea/mangaa mutta en nyt uskonut sen matkivan ihan noin paljoa!
        Mutta kuitenkin itse Lionkingistä.
        Se on Disneyn kaikkein parhain piiretty (elokuvana se hävii POTC:lle =) ) Kaunis musiikki ja piirostyyli on myös ihailtavan kaunista ja realistista.


      • Kimba_1989

        Joo, ei Disney olisi toiminut väärin, jos se olisi laittanut alku/lopputeksteihin, mistä alkuperäistarina on. Kyllä Kimba on pikkasen parempi kuin leijonakuningas


      • kopioi muutenkin

    • jätkä pätkä

      jee te ootte parhaat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      66
      6381
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      69
      5787
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      134
      5025
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      62
      4025
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3885
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      37
      3304
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      71
      3093
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      64
      2947
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      79
      2715
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2027
    Aihe