Uskovaiset puhuvat vieläkin, että maailma on 6000 vuotta vanha. Tämähän laskettiin joskus 800-luvulla, joten maailman pitäisi olla 7200 vuotta vanha. Kumma kun ei tuotakaan uskota. Eli aina pitäisi tulla joka vuosi yksi numero lisää, mutta jostain syystä ei?
Luomisaika laahaa perässä
11
97
Vastaukset
- kai se on...?
Siinäpä sulle pähkinä purtavaksi...?
- matikka mukaan
Mutta todellinen ikä lasketaan miljadeissa, joten kysymys koskee uskovaisten latteaa tuntemusta omasta uskostaan.
- jokainen voi itse
laskea luomisen tapahtuneen noin kuusi vuosituhatta sitten, samoin on kirjoitettu tuhatvuotisesta Jeesuksen valtakunnasta ja pian kun Jeesus tulee, niin hänen valtakautensa alkaa ja Paha on sidottu ja lepo ja rauha maan päällä voidaan julistaa alkaneeksi, amen.
Yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja Jumala loi kaiken kuudessa päivässä ja pyhitti sapatin lauantain seitsemännen päivän ja näin Jumalan profetaalinen aikataulu tulee täyttymään Herran Päivän kirkkaudessa.
Valitettavasti ennen Jeesuksen tuloa maanpiiri kohtaan aikansa pahimman ajanjakson ja ellei niitä päiviä lyhenneittäisi niin ei yksikään liha pelastuisi mutta valittujen tähden tuo paha-ajanjakso lyhennetään ja valitut neljältä ilmansuunnalta noudetaan, amen. - Kato nääs
Katsos kun vitsi on siinä, että tuo laskettiin n. 6000 vuodeksi 800-luvulla. Eli nyt pitäisi olla 7200vuotta luomisesta.
- CreationLove
Se on aina 6000 vuotta, koska se vain on.
Kristityt ovat jokseenkin aina laskeneet maailman olevan luotu noin vuoden 4000 eKr. paikkeilla, eli 800-luvulla maailmaa luultiin vajaan viiden tuhannen vuoden ikäiseksi. Kuuluisin iänmääritys lienee 1600-luvulla eläneen Ussherin laskelma, jonka mukaan maailma olisi luotu 23. lokakuuta 4004 eKr.
Michelarkangelo kirjoitti:
Kristityt ovat jokseenkin aina laskeneet maailman olevan luotu noin vuoden 4000 eKr. paikkeilla, eli 800-luvulla maailmaa luultiin vajaan viiden tuhannen vuoden ikäiseksi. Kuuluisin iänmääritys lienee 1600-luvulla eläneen Ussherin laskelma, jonka mukaan maailma olisi luotu 23. lokakuuta 4004 eKr.
Tulimpa vahingossa yleistäneeksi: "Kristityt ovat jokseenkin aina laskeneet..." Tarkoitin tietenkin että kreatinisti-kristityt laskevat maailman olevan 6000 vuoden ikäinen, suuri osa kristityistä tietenkin hyväksyy miljardien vuosien ikäisen maailman.
- apina kävelee
Kaikki maapallolla nykyisin elävät ihmiset kuuluvat samaan lajiin Homo sapiens (viisas ihminen). Nimen perustana on yksi nykyihmisten tyypillisimmistä ominaisuuksista: ylivertainen oppimis- ja ajattelukyky edeltäviin ihmislajeihin ja muihin eläimiin verrattuna.
Kiistaa on jonkin verran aiheuttanut, onko nykyihminen kehittynyt yhdessä vai useammassa paikassa, ja arviot ajoista, jotka nämä väestöt ovat olleet erillään. Vanhentuneen monialuehypoteesin mukaan nykyiset väestöt ja niiden esi-isät olisivat olleet toisista erillään satojentuhansien vuosien ajan ja kehittyneet eri kantamuodoista. Hypoteesi korostaa ”rotujen” välisiä eroja. Useimmat antropologit ovat hylänneet monialuehypoteesin ja nykyisin hyväksytyin teoria alkukodista on yhden syntykodin hypoteesi (”Out of Africa”). Sen mukaan kaikki väestöt ovat erään Afrikassa eläneen kantaväestön jälkeläisiä. Kaikki nykyisten Afrikan ulkopuolisten väestöjen (”rotujen”) ominaisuudet ovat kehittyneet selvästi alle 100 000 vuodessa. Yhden syntykodin hypoteesia tukevat fossiilit, arkeologiset löydöt sekä biokemialliset ja geneettiset todisteet. Vanhin nykyihmisten fossiili on noin 195 000 vuoden ikäinen. Yli 100 000 vuoden ikäisiä nykyihmisten fossiileja ei ole löydetty muualta kuin Afrikasta. Lisäksi Afrikan väestöissä on selvästi enemmän perinnöllistä muuntelua kuin muiden mantereiden väestöissä ja muiden mantereiden populaatioissa ei juurikaan ole geenimuotoja, joita ei olisi Afrikassa.
Cro-Magnon -miehen pääkallo
Nykyihmisen uskotaan kehittyneen vähitellen afrikkalaisista heidelberginihmisistä, joita siellä eli ainakin 0,6–0,4 miljoonaa vuotta sitten. Näyttäisi että nykyihminen asutti kaikki Afrikan elinkelpoiset alueet. Nykyihminen levisi Afrikasta Lähi-itään noin 100 000 vuotta sitten, jolloin se eli rinnan neandertalilaisten kanssa siellä. Nykyihmiset palasivat alueelle useita kertoja ja läpimurto sieltä ulos tapahtui noin 60 000 vuotta sitten. Nykyihmiset asuttivat Australian 50 000 vuotta sitten (merenpinta matalammalla, piti ylittää vaan salmia), Euroopan 40 000 vuotta sitten ja Itä-Aasian ja viimeisimpänä Aasian kautta Alaskasta Amerikkaan 30 000 vuotta sitten, kun alueen välillä oli tuhat kilometriä leveä maa-alue. Konservatiivisimmat tutkijat ovat edelleen sitä mieltä, että Amerikka asutettiin vasta 10 000 vuotta sitten. Tyynenmeren rannikot asutettiin luultavasti meren kautta. Näin väestöt joutuivat siirtymisensä jälkeen eristyksiin toisistaan ja nykyiset "rodut" syntyivät.- apina kävelee
DNA-molekyylien perusteella on laskettu nykyihmisen kehittyneen omaksi lajikseen noin 200 000 vuotta sitten. Tietenkään muutos ei ollut nopea afrikkalaisesta heidelberginihmisestä nykyihmiseen, vaan se on vaatinut useita sukupolvia, joten tarkkaa "syntyaikaa" ei voida tarkasti määrittää. Noin 400 000–250 000 vuotta sitten aivojen tilavuus kasvoi ja työkalut kehittyivät nykyihmismäisempään suuntaan. Afrikasta löydetyissä noin 260 000 vuotta vanhoissa fossiileissa on ollut sekä heidelberginihmisen että nykyihmisen piirteitä. Vanhin tunnettu vuonna 1967 löydetty ja vuonna 2005 luotettavasti iältään määritelty nykyihmisen fossiili on noin 195 000 vuoden ikäinen. Vielä vuonna 1997 vanhimpina nykyihmisen fossiileina pidettiin 165 000 vuoden ikäisiä Etiopiasta löytyneitä fossiileita.[3] Jotkut tutkijat ovat ehdottaneet heidelberginihmisten ja nykyihmisten välimuodolle nimeä Homo helmei, mutta sitä ei kovinkaan laajalti ole otettu käyttöön.
Nykyihmisten määrä romahti noin 150 000 – 50 000 vuotta sitten hyvin pieneksi, mistä johtuu hyvin suuri geenien samankaltaisuus. Ihmispopulaation on arveltu kutistuneen 2000–10 000 yksilöön jonkin katastrofin seurauksena, mahdollisesti "tulivuoritalven”, kun Toban tulivuori räjähti 73 000 vuotta sitten. Tutkijat eivät kuitenkaan ole yksimielisiä asiasta.
Nykyihmisten kulttuuri oli pitkään samanlaista kuin neandertalinihmisten. Noin 60 000 vuotta sen jälkeen, kun rakenteellisesti nykyihmisten kaltaiset ihmiset olivat ilmestyneet maapallolle, heidän käyttäytymisensäkin alkoi saada nykyaikaisia piirteitä. Tämä oli viimeisin ja tärkein vallankumous ihmisten kehityksessä. Ihmiset olivat innovatiivisia, he alkoivat kehittää uusia työkaluja ja tekniikoita. Vanhemmille ihmislajeille oli tyypillistä se, ettei kerran keksittyä hevin muuteta, esimerkiksi pystyihmisen kulttuuri säilyi samanlaisena lähes 1,5 miljoonaa vuotta ja neandertalilaisen 170 000 vuotta, yhtä pitkään kuin nämä ihmistyypit olivat olemassa. Käytännössä tällöin nykyihminen syntyi. Kulttuurivallankumous mahdollisesti syntyi kun ihmisten perimässä tapahtui muutosta, jonka seurauksena aivot muotoutuivat toimimaan täysin nykyihmismäisellä tavalla.
Wisconsinin yliopiston tutkijan John Hawksin mukaan ihmisen evoluutio kiihtyi rajusti laajamittaisen maatalouden synnyttyä. Hawksin mukaan mukaan jopa niin nopeasti, että nykyihmiset ovat geneettisesti eriytyneempiä 5 000 vuotta sitten eläneistä ihmisistä kuin nämä olivat 30 000 vuotta sitten eläneistä Neanderthalin ihmisistä.[4] Maatalouden myötä ruokavalio muuttui. Lihan ja juuresten väheneminen ja toisaalta viljan ja maidon lisääntyminen ruokavaliossa aiheutti raudan puutetta, hampaiden reikiintymistä ja eliniän lyhenemistä. Väestön tiivistyminen aiempaa tiiviimpään asutukseen viljelyseuduille johti muiden muassa malarian, tuberkuloosin ja isorokon leviämiseen.[5]
Mesoliittisen kivikauden aikaisilla kaakkoisaasialaisilla havaittiin olevan samankaltaisuuksia nykyisiin ja muinaisiin australialaisiin, mistä vedettiin johtopäätös, että australidit ilmensivät selvästi erillistä sukujuurta, joka oli selviytynyt muinaisesta ihmislajin muuttoaallosta sen levittäytyessä Afrikasta muihin maanosiin. Jälkeläisten arveltiin selviytyneen maantieteellisesti eristyneillä alueilla, kun taas mantereella australidien arveltiin sulautuneen mongolideihin tai tulleen syrjäytetyiksi mongolidien levittäytyessä alueelle.
Eräiden tutkimusten mukaan ensimmäisillä amerikkalaisilla oli australidien piirteitä. Brasiliasta löydetystä Luciaksi nimetyn kallon piirteet olivat tutkimuksen mukaan samankaltaisia kuin Australian aboriginaalien. Erään teorian mukaan australidejä muutti Amerikkaan jo 50 000 vuotta sitten, mutta myöhemmin saapuneet mongolidit surmasivat heidät. Toisin eräät tutkijat uskovat Tulimaan alkuperäisasukkaiden polveutuvan mongoloidien ja australidien sekoituksesta.
- lukenut
Maailma muodostui syntiinlankeemuksessa , joka Raamatun tutkijoiden mm Lutherin mukaan tapahtunut n.4000 eKrs. , eli maailma on noin 6000 vuotta vanha!
- ertertert657567567
Mikäköhän se hellareiden hyväksymä keino ja menetelmä on, millä mitataan vanhempaa esinettä tai muuta - kuin kaupan ranskanleipää viikon päästä tai kahden , kun sen toki silmä todistaa homeiseksi. Miten siis hellari-tiedemiehet mittaavat aikaa esim 4000v....tai 5999v taaksepäin. Millä menetelmällä tämä tehdään. Vai onko niin, ettei ole olemassa helluntailais-tiedemiehiä tai naisia. Onko vain niin, että uskon pitää riittää siihen 6000vuoteen....vai voisiko joku kertoa siitä vähän lihaa luiden päälle ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475285Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141355
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41240No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26121981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877