Ikäero, samanikäisillä on saman aikakauden kasvu- ja kouluvuodet

Aviopari Iina &Topi

tukenaan. Kunhe muistelevat, tuttu tunne tulee niistä vuosista, tapahtumista ja kokemuksista, vaikka oltaisiin kaukanakin toisistaan kasvettu ja kouluttauduttu.

Varmaan rakastumisvaiheessa ei ole väliä, vaikka ikäeroa olisi kuten Katri-Helenalla 68 v. ja sulhollaan 32 v. / tai Jennillä ja Sauli Niinistöllä, mutta myöhemmin siitä voi tulla vaikeata,
sitten, kun rakastuneisuuden tila on ohitettu, ja siirrytään rakastamisen ja hyväksymisen, sietämisen ja YYA- (=yhteistyö-ystävyys-avunanto)-sopimuksen tilaan.

14

139

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turvallista

      No meillä on ikäeroa vuosi, toisen lapsuus maalla, toisen kaupungissa, mutta totta on, että kun jutellaan menneistä kokemuksista, niin yhteiset tapahtumat ja ajat ovat aina esillä silloin
      YYA toivottavasti säilyy vahvana lasten kasvaessa heidänkin tukenaan.
      Vanhempien suhde on lasten varsinainen koti.

    • Suutari_pysyköön_les

      Tuossa nuoremman osapuolen iässä voi tulla lapsikuume. Ja mitä 68v mietiii, kun mies tuo kavereitaan kylään ja kaikki voisivat olla omia lapsia. Sitten muistellaan jotain asiaa, "Ai niin, ethän sinä ollut vielä syntynyt edes silloin".
      Koko maailmankuva ja arvot ovat täysin eri planeetalta.

    • tässä ja nyt

      Eiköhän se ole jokaisen parin kahden välinen asia, mikä heitä yhdistää.
      Jospa näillä muille käsittämättömillä ihmisillä on elämässään muutakin sisältöä kuin pelkkä muisto menneestä ja keskiluokkaisen elämän standardi.

      "Kunhe muistelevat, tuttu tunne tulee niistä vuosista, tapahtumista ja kokemuksista, vaikka oltaisiin kaukanakin toisistaan kasvettu ja kouluttauduttu."

      Minä ainakaan en jaksa ihmisiä, jotka harrastavat eilispäivässä tunnelmointia, vaikka kuinka olis kyse omasta vuosikerrasta. Joillakin tutuilla on sellainen piirre, että he sanovat silmät hehkuen, että muistatko sitä ja muistatko tätä. Mä yleensä kuittaan tylsän aiheen sanomalla, että en muista.

      "kun rakastuneisuuden tila on ohitettu, ja siirrytään rakastamisen ja hyväksymisen, sietämisen ja YYA- (=yhteistyö-ystävyys-avunanto)-sopimuksen tilaan."

      Niinhän sitä siirrytään kaikissa suhteissa. Sietämään joudutaan vain, jos on tullut valittua huonosti, ja jokin pakottaa pysymään yhdessä. Sietämisen tilassa ei kestä pelkän nykyisyyden varassa.

      • Oletpa ylimielinen!

        Ihan kuin juuri sinä tietäisit sen oikean totuuden,
        tai oikea tavan olla ja elää.
        Otat oikein esiin katkelmia toisen kirjoituksesta,
        jotta voit sitten sen lyödä palasiksi.
        Kaikenlaisia meissä on, se on todettava ja hyväksyttävä.
        Mutta kumppanina olisit varmaan vaikea tapaus.

        Ihmiset ovat yksilöitä, ja kihlojen oston aikoina meillä ainakin moni iltatee kului muistellessa ja kertoillessa, mitä niiden kahdenkymmenen vuoden aikana olimme kokeneet, jolloin emme vielä toisiamme olleet tavanneet.

        Ne muistot ovat meille kalliita vieläkin.

        Olet varmaan niitä, joilla on monta "yritystä" takanaan.


    • tässä ja nyt

      Ehhe hehhe! Väärin arvioitu. Edelleenkin voimassa olevassa kihlasormuksessani on vuosiluku 1989. Ystävieni ja puolisoni mukaan olen joustava, suvaitsevainen, enkä tuomitse muita ihmisiä. Mutta siitä minä en pidä, että oman elämän pohjalta aletaan tekemään turhan pitkälle meneviä päätelmiä toisten ihmisten toisenlaisesta elämästä.

      Ja aivan, ihmiset ovat yksilöitä. Siksi ei kannata luulla olevansa asiantuntija muiden ihmisten parisuhteissa, ei edes Katri-Helenan tai Niinistön, vaikka julkisuutensa vuoksi saattaa tulla sellainen käsitys, että heidän yksityiselämänsäkin on kaikkien yhteinen asia.

    • Juuri omaa tekstiäsi

      vastaan itse toimi, sillä näin kirjoitat:

      " Mutta siitä minä en pidä, että oman elämän pohjalta aletaan tekemään turhan pitkälle meneviä päätelmiä toisten ihmisten toisenlaisesta elämästä.

      Ja aivan, ihmiset ovat yksilöitä. Siksi ei kannata luulla olevansa asiantuntija muiden ihmisten parisuhteissa"

      Olen juuri tuota mieltä!

      • tässä ja nyt

        Panitko merkille käyttämäni sana- ja persoonamuodot:

        - jospa näillä käsittämättömillä ihmisillä on... annoin tilaa heidän omalle valinnalleen
        - Mä en ainakaan jaksa ihmisiä ... oman näkemykseni kerroin, en vetänyt siitä päätelmiä mihinkään suuntaan
        - Mä kuittaan yleensä.... Siis kuvaus omista toimistani
        - Sietämisen tilasta ja valinnoista yleisesti.

        Yksilöipä tarkemmin, missä vaiheessa tein päätelmiä jonkun henkilön tai ihmisryhmän elämästä? En tosiaankaan jaksa muisteloivia tyyppejä, mutta se ei ole mikään päätelmä kenestäkään muusta kuin itsestäni.

        Jos sietämisen tilan arviointi osui pahasti, niin tietääkseni en kohdistanut näkemystäni mihinkään tiettyihin henkilöihin tai tietyn kaltaisiin parisuhteeseen, vaan parisuhteen tilaan yleisellä tasolla. Ihmettelen edelleenkin tuota sietämisen tilaa. Mielestäni se on aika roisi ja yliampuva ilmaus. Aika kauheetahan se olis, jos vaan sietää kumppaniaan. Jos rakkaus haalenee, niin luulis sen jälkeen ainakin tykkäävän.


    • !!!

      Tuolla toisaalla joku mies kirjoittaa:

      >>Äitiä hakkattiin meilläkin. Monet kerrat menin kouluun,niin että en ollut nukkunut minuuttiakaan.

    • On hyvä, että

      asiasta puhutaan.

    • Kiia K

      Minusta on hyvä, että toisiaan kehutaan, oli mies taikka nainen, sillä avioliitto on tehtävä / työmaa - ainakin naiselle,
      lasten synnyttäminen ja aivan loppumattoman paljon työtä!
      Onneksi on mies, joka pystyy sen taakan jakamaan kanssani. Häntä on pakko kehua, sillä niin hyvältä se minusta tuntuu.
      Kaikki on hyvin elämässämme. Luojalle kiitos!

    • Olet onnekas!

      Todella!
      Luin juuri Virpi Kätkän 41v. kertomuksen 7 vuotta kestäneestä avioliitostaan, suhde oli alkanut jo yli vuosikymmen aikaisemmin, mutta kun mies oli naimisissa, Virpi oli sen katkaissut neljäksi vuodeksi välillä. Sitten mies oli ilmoittanut eronneensa, ja 'rakkaus' oli voinut ' jatkua', sitä mentiin suurten kesähäitten kautta ne 'vihkiVALAT' vannomaan oikein yli 200 hengen sukulais- ja ystäväpiirin läsnäollessa.

      Heti sen jälkeen alkoikin sitten totuus miehestä selvitä.

      Nyt ovat eronneet ja Virpi alkaa jo toipua.

    • 2+99

      Virpi on söde. Kun ei menisi uudestaan vipuun.

    • My muskle

      Hieno liitto, vaikka mies 35 ja minä 49. Tietenkään ei aina voi toimia jos on eri ajatelumaalima. Kävi kyllä koittamassa nuorempaakin, mutta palasi takasin, kun huomasi että ei ole veroistani! Annoin hairahduksen anteeksi, Nyt sitten vanoo uskollisuuttaaan kovastikin, pitää uskoo:)

    • Onnittelen!

      MInä en tuohon suoritukseen yllä. Jos mies "pettää", niin ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      69
      816
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      779
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      687
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      69
      602
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      482
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      445
    12. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    14. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      38
      421
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      73
      414
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      413
    17. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    19. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      46
      406
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe