kun ensin myydään valtion omaisuus ENSIMMÄISIIN velkoihin....
sit,pitäisi löytää lisä myyntiä eu-maitten lainoihin..
kreikka on HETI laitettava VELKAJÄRJESTELYY....
antaa kaatua ne pankit jotka kaatuu....
ja laittaa pankkien omistajat MAKSUMIEHIKSI kylmästi vain....
MIKSI NÄITÄ OMISTAJIA EI VOI MUKA MAKSUMIEHIKSI JOTKA ON LAITTANUT TAVALLISTEN KANSALAISTEN RAHAT NÄIHIN LAINOIHIN...
nyt täytyisi laittaa ne nimet julkisuuteen pankit ja rahoittajat poliittiset tahot jotka on lainanneet RAHAT VELKAISILLE MAILLE....
ja EROTTETTAVA HETI JA MAKSAKOON ONGELMASSA....
tämä on sitä oikeudenmukaista veronmaksajille....
MILLÄ KREIKKA MAKSAA VELAN TAKAISIN????????
8
<50
Vastaukset
- polttopulloilla!
Perseet ylesilakossa!
Niin, pankit nurin, niin ei Suomikaan voi ottaa lainaa.
Vai kuvitteletko, että on sitten erikseen ne pankit jotka lainaa Kreikalle ja eripankit jotka lainaa Suomelle.
Pankkien kaataminen voi olla punikin-märkä uni, mutta kun omaan pöksyyn laskee, niin lahkeet alkaa haista.
Nyt sentään tuen avulla on saatu jopa Kreikan kommarit taipumaan säästöihin. Jopa saavutettu etuus on kyseenalaistettu: eli oikeus nostaa vainajien eläkkeet.
Nyt on vain hyvä hetki alkaa puntaroisa Urpiaisen puheita: jos kestävyys vaje on 4-5 miljardia niin riittääkö ian tosissaan jos korjataan tilannetta vain puolella?
Jos ei haluta samaan ku....n kuin Kreikka niin tarkistetaan hallitusohjelmaa pikaisesti ja lopetetaan tyhmät puheet pankkien katamisesta ja rahoittajien vastuusta: ja mietitään sitä omaa vastuuuta.
NINEL- EROON EU,STA HETI
kyllä muuten suomi saa lainaa maailmalta VAIKKA TÄSSÄ MENISI SAKSA TAI MUITA MAAN PANKEJA NURIN....
TUO SINUN PUHEESI ON VARSINAISTA POPULISTI JA UHKAILU PUHETTA joitten housut jo tutisee jotka yrittää puolustaa EU- SONTAA... - 1424553
Ninel jaska, pesunkestävä riistoporvari..
Nurin vaan ja sosialisointiin!
- sinne menee kaik'
Nyt Kreikka on uppoamassa ja rotat jättävät uppoavan laivan, kunhan ensin tyhjennetään muidenkin valtioiden kassat.
Mutta kokoomus pääsee tavoitteeseensa, työtätekevän duunariväestön rahat päätyvät rikkaiden kassaholveihin. Varallisuuden isojako on alkanut! - Veks eli
Eihän Kreikka tulekkaan maksamaan velkojaan täysimääräisesti takaisin.Ovat kyllä pääministeriä myöten käyneet vakuuttelemassa eri maissa kuinka he "tunnollisesti" hoitavat sitoumuksensa kaikille niille tahoille mistä ovat "vekkulia" saaneet.Mikäli Kreikkalaisten puheet ovat samaa luokkaa kun silloin kun väärensivät taloutensa lukuja päästäkseen Emuun,emme saa juuri mitään takaisin.Siis tässäkin tapauksessa puheet ja teot eivät "natsaa" kohdalleen.Mitä etelämmäksi mennään sen uskomattomampia tarinoita meille kerrotaan totuutena.
- hip lop poh
Ei millään!
Jos kreikassa lasketaan palkkoja ja hintoja ym..
tunkee kaikki kreikkalaiset pois maastaan!
Ei näitä eu ilivaluuttarvostettuja etelän maita mikään muu peslasta kuin tiukkamenokuuri ja pankkien sosialisointi! - kyklooppi...
Kerikka on yksi maailman museo -maista.
Miks siitäkin poitäis tulla halvannäköinen "rihkamaa" niinkuin esim. AMerikkaa.
Kaikki kaunis ja arvokas ajetaan alas. Tilalle tuodaan hamburilasiketjuja..
Kreikka pois Euroopan unionista ja kultltuurinsa vuoksi.
JOs Kreikalle kerättäisiin rahaa sen kulttuurin pelastamsiseksi ja auttamiseksi pois roskakulttuurista, niin minkinm antaisin muutaman roposen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145