Ja miehitys kesti yli 700 vuotta. Miten niin vihollinen ei tullut Lännestä? Nyt he ryöstävät miljarditolkulla Suomen varoja. Ruotsi ryösti ensin! Nyt EU.
Suomen miehitys päättyi 1809! Autonomian aika alkoi. Aleksanteri korotti Suomen kansakunnaksi kansakuntien joukkoon!
Suomen miehitys päättyi 1809! Autonomian aika alkoi. Aleksanteri korotti Suomen kansakunnaksi kansakuntien joukkoon!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä sinä kansalainen mieti tuollaisia joutavuuksia!
Meillä on nyt kok hallinto, niinkuin oli sisällisotamme aikaan ja toisen maailmansodan aikaan natsiveljeilyineen, ja nyt he ovat taas vallassa!
iHQUIII!!! Eiks vain? Poliisimmekin on kok ja "oikeus"laitoksemmekin ja rkp:kin on voimissaan!
Huraa huraa huraa!
Siinäs makselet vaan nyt sitten!
Näinhän se meni. Ruotsin vallan aika oli kärsimystä yhtä kaikki. Autonomian aika oli onnen aikaa Suomelle. Suomi muuttui Ruotsin takapajulasta Venäjän paratiisiksi. Tosin autonomian ajan loppu oli ikävää, mutta niin oli elämä myös Venäjän puolellakin, koska viheliäinen keisari ei kyennyt uudistamaan yhteiskuntaa.
Samoin on mennyt itsenäisyyden aikana. Ensin olimme maatalousmaa ja Saksan vasalli, sitten muutuimme teollisuusmaaksi, joka oli itään kallellaan. Sen jälkeen kallistuimme länteen ja kuppaus alkoi jälleen.
Suuren valtion naapuri ei voi toimia sen tyhmemmin kuin hakea ystävät kaukaa ja viholliset läheltä, kuten me nykyisin teemme.
Bonnierin Aamutelevisiossa sanottiin, että viholainen tuli aina Idästä. En tiedä mistä toimittajaparka oli tietonsa saanut. Kiva olisi kuulla kuinka paljon uhreja Ruotsin sodat vaativat! Olikohan siitä kirjakin: Itämaasta Itsenäisyyteen
http://www.facebook.com/people/Kari-Lumikero/100001298186715
Entäs. kun suomalaiset olisivat katkaisseet Muurmanskinradan?
Johan sateli uhkaukaksia lännestäpäin, vaikka koskaan emme mitään apua sieltä saaneet.. Emmekä tule saamaan vastaisuudessakkakaan.
Omilla tolpilla on suomalainen aina seisonut omalla maaperällään, vaikka siitä Karjala onkin varastettu.
Mitä hittoa se kiinnostaa jossain Amerikoissa tai muissa länsimaissa.
Aasialaiset maahanmuuttajat ovat paremmin perillä historiasta ja muustakin maailman menosta kuin anglosaksiset.