Valoisampia tulevaisuudenkuvia / robotit

Millainen tulee olemaan ihmisenkaltaisten robottien tulevaisuus ja miksi?

Mikä olisi robottien asema ja miksi?
Ketä tahansa ei voi laskea komentamaan armeijan robottia ostoskeskukseen tappamaan 20 ensimmäistä vastaantulijaa. On monia tehtäviä, joihin robotit ovat liian rajuja. Siksi ei saa antaa kenellekään käskyoikeutta yli robotin niin että robotin on pakko totella, vaan robotin tulee olla riittävän hyvän maailmankuvansa ohjauksessa siinä, mitä se saa tehdä ja mitä ei. Maailmankuvan tulee sisältää paikka- ja tilanneriippuvaiset ohjeet siitä, mitä robotti saa tehdä ja millaisia ohjeita sen tulee noudattaa. Näin robottia ei voisi ohjelmoida tekemään pankkiryöstöä, mutta sen voisi suostutella viemään lappusen ystävälliselle pankkineidille. Robotin tulisi aina tajuta pääpiirteissään, missä se on, mitä se on tekemässä maailmankuvansa kannalta katsottuna: onko se esim. varastossa töissä vai kaupungilla kävelemässä.
Jottei ihmisten välille syntyisi kohtuuttomia valtaeroja sen mukaan, kenellä kulloinkin on millainenkin robotti ja kenellä ei, tulisi robottien ottaa vastaan käskyjä kaikilta, mutta vain tietynlaisia käskyjä kussakin tilanteessa. Yleiset kokonaiskuvallisella järjellä perustellut pelisäännöt määräisivät, miten tehtävät hoidetaan, missä järjestyksessä ja mitä kaikkea täytyy ottaa huomioon.

Robottien oikeudet
Kukin robotti olisi siis ensisijaisesti maailmankuvansa ohjauksessa ja kommunikaatioyhteydessä ihmisiin. Tavallaan se on jo oikeus itsenäiseen toimintaan. Sitä monet työtehtävätkin vaativat: työtehtävän omien vaatimusten noudattamista muun hälyn kustannuksella.
Luultavaa on, että robottien kehittyessä olisi mielekkäintä myös lisätä niiden oikeuksia.
Robotteja kuitenkin käytettäisiin myös vaarallisiin työtehtäviin. Millaisia olisivat niiden oikeudet silloin? Tässä merkitykselliseksi nousee robotin identiteetti: riittääkö sille, että aamuisin kopioidaan sen muisti tietokoneelle ja se saa uuden kehon, jos se päivän aikana tuhoutuu? Tällöin ei olisi mieltä siinä, että sama robotti seuraavana aamuna menisi uudelleen tehtävään, jossa eilen tuhoutui, kenties jopa tuhonsa muistaen, sillä jos se tuhoutui eilen, niin kai se olisi pulassa samanlaisissa oloissa myös tänään?! Jokainen onnettomuus vaatii setvimisvaiheen, jonka aikana selvitetään vaaran aiheuttaja ja varaudutaan selviytymään vastaavasta tilanteesta tulevaisuudessa sekä välttämään se tarpeen mukaan – robotti tarvitsee siis suruajan! Samoin on, jos uudelle robotille on tiedotettava vaarallisista olosuhteista.

Millaisia robotit olisivat?
On luonnollista, että toimivin vaihtoehto valittaisiin. Luultavasti se merkitsisi varsin selviytymiskykyistä peruskapasiteettia, jottei robotti olisi kamalan hankala käyttää.
Luultavasti tulevaiusuuden roboteille olisi ajattelukyky Wikipedian tyyppiä ja tunteet kokonaiskuvallisesti objektiivisen vastuuntuntoisen ihmisen tyyppiset. Tunteet siksi, että kukin tavoite luo tarpeita (jotain tarttis tehdä, jotta sais tavoitteen toteutettua) ja tunteet ovat se voima, joka siirtää tavoitteet motivaation myötä käytännön toiminnaksi auttaen täyttämään tarpeet. Tulevaisuuden roboteilla olisi myös perinteinen suomalainen järkiperusteinen moraali, koska se on monelta kannalta kannattava valinta.

www. feelingrobots.info

0

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        191
        8672
      2. rakastan jotakin

        en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
        Ikävä
        11
        4688
      3. Vedonlyöntiä .

        Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
        Ähtäri
        52
        3730
      4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

        pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
        Ikävä
        104
        3096
      5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        95
        2742
      6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

        voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
        6
        2498
      7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

        Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
        Joensuu
        12
        1758
      8. Minkä tunteen tunnet

        juuri nyt? ap kiitollisuuden.
        Tunteet
        44
        1485
      9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

        Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
        Tv-sarjat
        64
        1308
      10. Golffarit kehityksen jarruna

        Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
        Lappajärvi
        13
        1279
      Aihe