Mitä?

usko?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Usko tarkoittaa
1) tietoon perustumatonta käsitystä jostakin, luuloa,
2) luottamusta jonkin olemassaoloon,
toteutumiseen,
arvoon tai muuhun,
3) uskonnollista vakaumusta, uskontoa: ihmisen vakaumusta jumalan tai muun yli-inhimillisen mahdin olemassaolosta ja tähän turvautumista[1].

Englannin kielessä sanaa ”usko” vastaa KAKSI sanaa:
belief (uskomus, vakaumus, käsitys, uskonnollinen usko)
ja faith (luottamus, uskonnollinen usko).[2]

Antiikin kreikkalaisessa retoriikassa usko merkitsi sitä,
että kuulija vakuuttui puhujasta joko tiedollisin tai ei-tiedollisin perustein.
Vakuuttuessaan kuulija piti puhujan esittämiä näkemyksiä oikeaksi todistettuina.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Usko

Äänestä

Uskotko että tänään on Suomessa hellettä?
Miksi uskot?

Äänestä

Intialainen viljelijä Kailash Singh, 65, ei ole peseytynyt 37 vuoteen, koska hän toivoo itselleen poikaa. Daily Mail-lehden mukaan eräs pappi on luvannut Chatavin kylässä asuvalle Singhille pojan, jos hän pystyy olemaan peseytymättä.

Tämän takia Singh ei ole peseytynyt sitten häidensä vuonna 1974. Sen lisäksi hän on jättänyt hiuksensa leikkaamatta, minkä tuloksena hänelle on kasvanut parin metrin rastatukka. Nykyään hän sallii itsensä vain harjata hampaat ja pestä kädet.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/65-vuotias intialainen saattaa olla maailman pahanhajuisin mies/1135267271631
usko saa tekemään kummallisia asioita.
Minulla on 4 tytärtä ja 1 poika.
Uskon että jos puolisoni ei olisi käynyt vikolla usein suihkussa plus kerran viikossa vielä saunassakin, hän ei olisi lapsieni isä ;D
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2007220/Kailash-Singh-The-farm-worker-washed-37-years.html

Äänestä

Lääkinnällisiäkin uskomuksia on kaikenlaisia.....

Virtsaterapia on uskomuslääkintään kuuluva käsite, jolla pyritään hoitamaan erinäisiä vaivoja virtsan avulla.
Virtsan juomista kutsutaan myös urofagiaksi.

Virtsaterapia tunnetaan hoitomuotona useissa kulttuureissa. Mm. intialaisessa ayurvedassa virtsa tunnetaan "elämän vetenä".[1]

Virtsaterapiaa ei ole tutkittu tieteellisin keinoin.
Sen on väitetty auttavan esimerkiksi syöpätautien, malarian, nivelreuman, AIDS:in, tuberkuloosin, masennuksen, eturauhasvaivojen sekä diabeteksen hoidossa.

Virtsaterapian kritisoijien mukaan urofagia saattaa aiheuttaa lukuisia ei-toivottuja sivuoireita, kuten yleistä pahoinvointia, oksentelua, päänsärkyä, ihon ongelmia, kohonnutta sydämentykytystä, ripulointia ja kuumeilua.

Virtsaterapiaa on käytetty uskomuslääkinnässä jo vuosituhansien ajan.[2] Virtsaterapia toimii käyttäjäkertomusten mukaan varsin hyvin.[3
http://fi.wikipedia.org/wiki/Virtsaterapia

Sinun uskosi on tekevä sinut terveeksi ;D :D

Äänestä

Virtsaterapia on parantanut monia ihmisiä.

Äänestä

Hellarikissat menee Taivaaseen ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeesti on kirjoitti:

usko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu