Suomi on liemessä

Uneton aamuyönä

Monet ovat vastustaneet persuja selittämällä kuinka persuilla ei ole todellisuudessa mitään todellisia ratkaisuvaihtoehtoja ongelmiin, jotka ovat monimutkaisia ja joiden ratkaiseminen ei ole pelkästään suomalaisten käsissä. Kuinka olemme osa globaalia maailmantaloutta ja kapitalistista maailmanjärjestelmää, halusimme tai emme. Katainenkin selitteli vaaliväittelyissä asioiden monimuitkaisuudesta, joista hän ei käytännössä kuitankaan itsekään mitään ymmärrä. Hän ihmetteli kuinka emme usko parhaita talousasiantuntijoita, jotka ovat kuintekin suurten pääomien palveluksessa ja joiden takit kääntyvät useammin kuin meikäläisissä hallitusneuvotteluissa sen mukaan, mikä on omien intressien mukaan parasta.

Sinällään väitteen suomalaisten pienuudesta maailman mittakaavassa ovat totta. Suomalaisia on vain noin viisi miljoonaa ja meidän bruttokansantuotteemmekin on vain murto-osa siitä, mitä se on mahtimailla, kuten Yhdysvalloilla tai alati profiiliaan nostavalla Kiinalla. Meillä siis on hyvin vähän sanomista yhtään mihinkään laajemmassa mittakaavassa. Ylitsemme voidaan tarvittaessa kävellä niin sotilaallisesti, poliittisesti kuin taloudellisestikin haluttaessa ja ketään muita kuin korkeintaan suomalaisia se ei kiinnostaisi.

Olemme siis liemessä, halusimme tai emme. Tätä ei kuitenkaan myönnetä julkisesti. Kirjoitan liemestä, sillä eräs toinen neste sensuroitaisiin. Itsenäisenä valtiona ja kansana Suomi ja suomalaiset ovat mennyttä. Yksilöinä suomalaiset voivat toki löytää oman paikkansa tulevassa Euroopan liittovaltiossa ja osana maailmanjärjestelmää.

Moni suomalainen kuitenkin uskoo yhä Suomen tulevaisuuteen itsenäisenä, jonkinlaisena kansallisvaltiona ja suomalaiseen identiteettiin. Puoluekenttä on jakautunut kahteen leiriin: Niihin, jotka uskottelevat vaalikarjalle suomalaisten voivan pyristellä kansana ja valtiona osana laajempaa järjestelmää ja niihin, jotka katsovat meidän olevan parasta heittäytyä järjestelmän ulkopuolelle suomalaisuuden säilyttämiseksi ja näistä ensin mainittuja ovat kaikki muut puolueet paitsi persut. Kokkarit, demarit, kepulaiset ja muut pienemmät puolueet persuja lukuunottamatta ovat kaikki hyvin samanlaisia, vaikka joitakin eroja yritetäänkin vaalikarjalle tarjoilla. Aika näyttää, kummalle puolelle suomalaisten äänet päätyvät seuraavissa eduskuntavaaleissa.

1

186

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöpöppöpöpöpöpööpöpö

      Pöpöpöpöpööpöppööppöppöpööpöpöpöppöppppöpöpöpöpöpöpöpööp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe