Mitä on tapahtunut Jokilaakson matkailupuutarhalle. Olimme ystävän kanssa Lapualla vierailulla ja kävimme tuttuun tapaan Jokilaakson matkailupuutarhassa. Kauheassa kunnossa koko paikka, ei siellä viitsi enää käydä kuin eläimiä katsomassa, ei huvita yhtään kiertää sitä "viidakoitunutta" yrittitarhaa läpi. Käytävät sotkuisia, siellä täällä menee putkia ja letkuja että meinaa kompastua, suojakankaita mytyssä paljon rumentamassa maisemia. Nyt eletään pian heinäkuuta, tuolla menolla se ei ole kunnossa edes talveen mennessä. Tulisipa valkoinen lumi kaunistamaan Jokilaakson niin voisimme vierailla jälleen siellä.
JOKILAAKSON MATKAILUPUUTARHA
Ylöjärvltä
6721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paikkahan Lapuan kokoomuksen hyvässä suojelussa ja Toivo-talkoita pidetää aina vaalivuosna..
Ylöjärveläinen onkin tuttuun tapaan lapualainen tais osua oikeaan
Sinä Ylöjärveläinen......Minusta Jokilaakso oli siisti kun kävin siellä viimeviikolla. Ei ollu paikat sotkussa. Ne putket on varmaan kastelua varten. Ja siitä kompuroinnista. Älä sido kengännauhoja yhteen.
Itse olen asunut Lapualla muutaman vuoden ja olen samaa mieltä että jokilaakso on kyllä kokenut aika pahan alemmuustilan, eikö siellä ole tarpeeksi työntekijöitä. Siellähän on iltaisin isot kasat irti revittyjä rikkaruohoja, voisi ne edes viedä pois työpäivän päätteeksi eikä jättää keskelle käytävää. Toivottavasti syksyn auringoilla saadaan nauttia jokilaaksosta vielä kun se on parhaimmillaan, ainakin tällä vauhdilla se tulisi jopa syksyksi kuntoon että siellä on kiva käydä. Nyt tosiaan kun siellä katson jotain mitä sinne on istutettu, opas kyltissä lukee jokin kasvi mutta samassa penkissä on sitten useampi kymmenen eri rikkaruohoa ja jossain siellä seassa se kasvi mitä kyltissä lukee, ei kaikki osaa sitä sieltä etsiä että tuohon se kasvi on mikä kyltissä lukee.
Onhan se totta, että Jokilaakso on päässyt repsahtamaan. Ymmärrettävää on, että alue on laaja, kasveja paljon ja henkilökuntaa luultavastikin suhteessa liian vähän. Repsahtaminen oli havaittavissa jo viime kesänä ja nyt tilanne on mennyt pahempaan suuntaan. Kovasti yrittävät kuitenkin parantaa aluetta, ja päivittäin ovat jotakin päässeet helteestä huolimatta tekemään.
Letkut ovat kastelua varten, mutta onhan ne hieman vaarallisesti joissakin paikoissa levällään, alueella käy kuitenkin tutustumassa myös huonompijalkaisia ihmisiä ja heille nämä esteet saattavat koitua vaarallisiksi, myös isot harsomytyt ovat vaarallisia, saattavat jäädä jalkoihin/kenkiin kiinni. Mahtaako olla raha taas joka puhuu, kun ja jos ei ole tarpeeksi työvoimaa. Ajattelisi, että jotkut talkootkin olisivat ihan kätevä tapa järjestää edes hetkittäisesti lisää työvoimaa, onhan täällä myös tätä seuratoimintaa ihan kiitettävästi Lapualla. Antaisivat vaikka päivän työstä taimia palkaksi, itselle ainakin kelpaisi.
Laajennan hiukan tämän keskustelun avausaihetta, koskien Vanhan Paukun ulkoalueiden hoitoa, koska oletan molempien alueiden kunnosta vastaavien olevan "saman kären alla".
Lapualla joka vuosi lomiani viettävänä olen paukun alueella käydessäni todennut saman silmiinpistävän seikan. Rakennusten ulkopuolisia alueita ei ole vuosikausiin juuri hoidettu. Kivijalkojen ja pihalaatoitusten saumakohdat puskevat pahimmillaan puolimetriä pitkää villiheinää ja muuta rikkaruohoa antaen koko alueelle epäsiistin ja hoitamattoman vaikutelman, alueen muista vastaavista heinittymistä puhumattakaan.
Vielä ehtii laittaa ympäristön kuntoon esim. ennen tulevia festivaaleja ajatellen!!