Elintarvikkeiden pitäminen kylmänä

Luonnossa...

Onkohan elintarvikkeita varten mitään esimerkiksi kemiallista tai jotain vastaavaa kätevää kylmänäpito tapaa esim. lähdettäessä pidemmälle retkelle?
Autossa pidettävät sähköllä toimivat kylmälaukut vie sähköä eikä niiden kylmennyskään taida oikein riittää. Lisäksi eihän sellaista voi minnekään mettään kantaa.

Ja mielellään asiallisia vastauksia. Kiitos!

6

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähde..

      talvella niin pysyy kylmänä

    • Kokeiltu on

      Voipaketin voit laittaa villasukan sisään joka on kasteltu. Villasta on veden päästävä haihtumaan vesi jotta se jäähdyttäisi se ei saa kumminkaa kuivua eli kastele välillä matkan aikana.

      • Ei lämpene, ei

        Jäädytä juotava mehu, tai vesi pakasteessa. Kääri sitten se voin, ja leikkeleiden kanssa moneen sanomalehtipaperiin. Vielä vaatteiden sekaan, ja säilyy kylmyys tosi kauan.
        Toinen konsti. Laita ruoka-aine ruokatermoksen muoviseen sisäosaan, ja pakasta. Laita sitten osa paikoilleen, siinä säilyy monta vuorokautta kohmeessa.


    • kylmiä faktoja

      Päiväretkillä kakaran kanssa - kun kantamuksen paino ei tapa - olemme jäädyttäneet litran limsaputelin vettä mukaan. Se pitää muut ruokatarvikkeet kylmänä ja on itsessään kylmää juotavaa. Kakara tietysti jäädytteli itselleen mukaan mehuja juotavaksi. Limsaa ei muuten voi jäädyttää.

      Päiväretkelle et muuten osaa ottaa sellaista elintarviketta mukaa, joka päivässä pahenisi. No raaka kala ehkä olisi sellainen.

      Useiden päivien reissussa ongelmasi ei ole relevantti. Kukaan ei jaksa kantaa nopeasti pilaantuvia elintarvikkeita päiväkausia repussa. Kaiken pitää olla kuivaa ja kevyttä.

      Itse tarkastelen asiaa toisin päin. Majoitutaan niin, että joitakin elintarvikkeita saa säilymään viileinä. Kylmä lähde (kaltio) on paras säilytyspaikka, mutta jokirantaankin kivien väliin saa kaivettua eväitä jäähtymään. Voit ja meetvurstit vain muovirasiassa kiven alle ja hyvä tulee.

      En muutenkaan näe ruuan pilaantumista ongelmana. Metsään otetaan sellaiset eväät mukaan, että ne myös säilyvät riittävän aikaa. Kun vielä hieman miettii pakkaamista, niin ei reissussa tarvitse syödä kastuneita näkkileivän murusija.

    • Den vandrare

      Kyllä mulla on aina jääkaappi mukana selässä. Miten ne ruoat muuten säilyy?

    • yufv

      itse kaivan päiväretkillä kolme metriä syvän kuopan, jossa kermat, voit, homejuustot ja puna- sekä valkoviinit pysyvät optimilämpötilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      119
      4379
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      153
      3712
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1768
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe