Elintarvikkeiden pitäminen kylmänä

Luonnossa...

Onkohan elintarvikkeita varten mitään esimerkiksi kemiallista tai jotain vastaavaa kätevää kylmänäpito tapaa esim. lähdettäessä pidemmälle retkelle?
Autossa pidettävät sähköllä toimivat kylmälaukut vie sähköä eikä niiden kylmennyskään taida oikein riittää. Lisäksi eihän sellaista voi minnekään mettään kantaa.

Ja mielellään asiallisia vastauksia. Kiitos!

6

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähde..

      talvella niin pysyy kylmänä

    • Kokeiltu on

      Voipaketin voit laittaa villasukan sisään joka on kasteltu. Villasta on veden päästävä haihtumaan vesi jotta se jäähdyttäisi se ei saa kumminkaa kuivua eli kastele välillä matkan aikana.

      • Ei lämpene, ei

        Jäädytä juotava mehu, tai vesi pakasteessa. Kääri sitten se voin, ja leikkeleiden kanssa moneen sanomalehtipaperiin. Vielä vaatteiden sekaan, ja säilyy kylmyys tosi kauan.
        Toinen konsti. Laita ruoka-aine ruokatermoksen muoviseen sisäosaan, ja pakasta. Laita sitten osa paikoilleen, siinä säilyy monta vuorokautta kohmeessa.


    • kylmiä faktoja

      Päiväretkillä kakaran kanssa - kun kantamuksen paino ei tapa - olemme jäädyttäneet litran limsaputelin vettä mukaan. Se pitää muut ruokatarvikkeet kylmänä ja on itsessään kylmää juotavaa. Kakara tietysti jäädytteli itselleen mukaan mehuja juotavaksi. Limsaa ei muuten voi jäädyttää.

      Päiväretkelle et muuten osaa ottaa sellaista elintarviketta mukaa, joka päivässä pahenisi. No raaka kala ehkä olisi sellainen.

      Useiden päivien reissussa ongelmasi ei ole relevantti. Kukaan ei jaksa kantaa nopeasti pilaantuvia elintarvikkeita päiväkausia repussa. Kaiken pitää olla kuivaa ja kevyttä.

      Itse tarkastelen asiaa toisin päin. Majoitutaan niin, että joitakin elintarvikkeita saa säilymään viileinä. Kylmä lähde (kaltio) on paras säilytyspaikka, mutta jokirantaankin kivien väliin saa kaivettua eväitä jäähtymään. Voit ja meetvurstit vain muovirasiassa kiven alle ja hyvä tulee.

      En muutenkaan näe ruuan pilaantumista ongelmana. Metsään otetaan sellaiset eväät mukaan, että ne myös säilyvät riittävän aikaa. Kun vielä hieman miettii pakkaamista, niin ei reissussa tarvitse syödä kastuneita näkkileivän murusija.

    • Den vandrare

      Kyllä mulla on aina jääkaappi mukana selässä. Miten ne ruoat muuten säilyy?

    • yufv

      itse kaivan päiväretkillä kolme metriä syvän kuopan, jossa kermat, voit, homejuustot ja puna- sekä valkoviinit pysyvät optimilämpötilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      70
      3279
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3097
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2972
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2641
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2152
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1719
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1687
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1675
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1669
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1586
    Aihe