Onko kukaan kuulut, että Netmissionin keskustelupalsta on tullut uusien modetuslinjausten myötä Helluntaikirkon pää-äänenkannattaja? Modetuksen seurauksena helluntaikirkkoa arvostelevat mieleipiteet kitketään pois ja sanan vapaus on rajoitettua. Toisin oli kuulemma ReijoR:n aikana. Modetusvastuu on siirtynyt helluntalaisten "sisäpiirin" vahvaan vaikutusvaltaan. Liekö huhu vai totta?
Netmissionista helluntaikirkon keskustelupalsta?
Natisija
774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeilpas arvostella Helluntaikansaa.
Kyllä siellä on niin ahtaat raamit ettei mukaan mahdu.
Pitää kumartaa samaan suuntaan ja myötäillä hellarien oppia tai mieluimmin kehua uskon uljasta näkyä,
Omia ajatuksia ei siellä siedetä.
Itse kirjoittelin siellä omaan tahtiin sekä omia ajatuksia, mutta nehän olivat heille pahasti vastentahotista ja minua ei siellä siedetty, joten kenkää tuli.
Jos siellä on laadittu raamit, niin miksi niitä ei voi noudattaa? Kokeilepa sinä vuorostasi julistaa Raamattua Setan, tai Vapaa-ajattelijoiden foorumilla, tai vaikkapa hindujen. Kenkää tulee, että raikaa, etkä valita ollenkaan.
Evankeliumi kestää ihmisen analyysit ja usko ei ole meidän varassa.
Jeesus valitsi tietoisesti porukkaansa mm. epäilijä Tuomaan ja siinä on se viisaus, jos kaikki nyökkyvävät samaan suuntaan ja mitään ei saa arvostella, niin vauhdissa mennään metsään että rytisee.
Kaikessa toiminnassa pitää olla sekä työntövoimaa että jarruvoimaa, silloin tasapainoisuus pysyy ja toiminta pysyy kohtalaisen terveenä.
Amerikoissa on lahkoja joissa kaikki huutavat samaan tahtiin, arvostella ei saa, koska se on " syntiä ", ja kun illuusio sortuu, niin koko porukka tuhotaan.
Tiukkaa on, äärimmäisen tiukkaa. Bannia tulee vähänkään väärällä pärstäkertoimella. Rupeaa olemaan ystävät vähissä sillä adminilla.
Samalla reseptillä aikanaan on rakennettu uussosialistista Saksan kansakuntaa 1930-luvulla, sekä noin 1920-1989 vuosivälillä rakkaan Neuvostoliiton pääideologiaa.
Soraäänet vankilaan, ja väkisin tuputetaan ylemmän johdon julistamaa voiton sanomaa koko kansakunnalle.
Ikävää nähdä että helluntailiike ei kestä kriittistä arviointia, ja väärin ottein arvostelevat äänet tukahdutetaan.
Arvelen että jossakin mittakaavassa helluntailiike tulee Suomessa kohtaamaan saman lopputuloksen kuin nämä kaksi edellämainittua, nyttemmin kuollutta, valtiovaltaa.
Oikeassa olette. Helluntalaisuudessa tosiaan näyttää olevan vallallaan suuntaus jossa pieni ydinjoukko pyrkii hiljentämää kilpailijat jotta heidän suuri helluntaikirkkonsa voisi olla kunkku pelikentällä ja kaikki erimieltä olevat hiljennetään.