EU: Lopeta ruoan omatuotanto

EU varoittaa sarviapila-itujen kolibakteerivaarasta

EU:n elintarvikevirasto ja tartuntatautikeskus kehottavat, että sarviapilan idut kuumennettaisiin huolellisesti ennen syöntiä, eikä ituja kasvatettaisi kotona ollenkaan.

Raakoja sarviapilan ituja käytetään paljon salaateissa.

(MTV3)
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/06/1353771/eu-varoittaa-sarviapila-itujen-kolibakteerivaarasta
15169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Lääketehtaille ei sovi että noin terveellistä ruokaa käytetään. Siispä tekivät iskun. Sairausteollisuudelle parantunut potilas on pahin vaihtoehto. Se nähtiin jo toisessa maailmansodassakin kuolemanleireillä.

www.profit-over-life.org

Äänestä

osta vain Monsanto-certified sarviapilansiemeniä!

Äänestä

BASF yhdessä Monsanton kanssa ryöstävät maailmaa. Lobbaavat minkä kerkiävät jotta kaikki vähänkään ilmainen tai pienyritysten toimipiirissä mahdollinen kielletään.

BASF oli toisessa maailmansodassa Farben AG -koalitiossa, kidutusleiribisneksessä. Ilmaista työvoimaa sekä koekaniineja nääs...

Äänestä

Vanhankaupunginlahden ahvenissa myrkkyjä

(MTV3 – Johanna Laine, Iida Ylinen)

Helsingin Vanhankaupunginlahdelta pyydetyistä ahvenista on löytynyt suuria myrkkypitoisuuksia. Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan Vanhankaupunginlahden ahvenet ovat syömäkelvottomia.

Evira tutki lahden kaloja kevään aikana. Myös muista kuin ahvenista löydettiin myrkkyjä.

Ahvenissa havaittiin olevan orgaanisia tinayhdisteitä sekä perfluorattuja yhdisteitä lähes kymmenkertainen määrä verrattuna Itämeressä kasvavaan kalaan. Orgaaniset tinayhdisteet ovat peräisin muun muassa laivojen pohjissa käytetyistä niin kutsutuista antifoling-maaleista. Maaleja käytettiin vuoteen 2003 asti estämässä eliöiden kiinnittyminen laivojen pohjiin.

– Me tulemme miettimään, mitä asialle voisi tehdä yhdessä Helsingin kaupungin kanssa, sanoo Eviran tutkimusprofessori Anja Hallikainen.

Hän ehdottaa, että kalastajia voisi informoida asiasta kyltein ja varoittaa kalojen sisältämistä myrkyistä.

Myrkyt tuskin vain Helsingin ongelma

Eviran mukaan Suomessa on useita saastuneita vesialueita. Läheskään kaikkia vesialueita ei pystytä edes tutkimaan myrkkyjen osalta.

– Me emme voi Evirassa tutkia joka kunnan vesialueitten kaloja, sanoo Hallikainen.

Hallikainen kehottaa kuntia vetämään omat johtopäätöksensä Vanhankaupunginlahden tuloksista ja mahdollisesti tiedottamaan omia kuntalaisiaan.

(MTV3)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/06/1354395/vanhankaupunginlahden-ahvenissa-myrkkyja

Äänestä
  • http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Dioksiini pilaa sitkeästi Itämeren kaloja/1135238325846 vanhaaaaa...koko itämeri on mennyt persiilleen, ajat sitten google earthin karttakuvassa oli itämeren kohdalla kuollut kalan ruho joka meinaa ettei kyseisessä paikassa ole elämää...

    Äänestä


  • .............. kirjoitti:

    http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Dioksiini pilaa sitkeästi Itämeren kaloja/1135238325846

    www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Dioksiini pilaa sitkeästi Itämeren kaloja/1135238325846

    Äänestä

Idut ovat mitä terveelliisintä ruokaa. Miksi kaupoista ei nyt löydy ituja? En ole hörhö ;) Maito, liha, voi, kerma, munat, liha ja idut maistuvat.

Tässä ei ole mitään itua alkaa vainota milloin mitäkin elintarviketta, en usko pätkääkään noihin vouhotuksiin!

Aitoja elintarvikkeita kauppoihin ja ihan vaikka mullalla päällystettyjä, osaan pestä itsekin.

Äänestä
  • paskan marjat,ituja tarvii vain kasvin aloitusvaiheessa,ei niitä syödä tarvi. ko. on täyttä höpinää hörhöjen tavoilla.
    kun ovat noin päästään jo mädänny,miksi yleensä sotkeentua mihinkään ruokajuttuihin. typerää ja turhaa piiperryshörhötystä. syökööt vaikka heiniä,sitä kasvaa kesällä kaikkialla,nurmikot vaan säilöön ja talvella naamariin.

    Äänestä

Ihmiset aivopestään jotta menettäisivät luottamuksen omaan immuunipuolustukseen. Sen jälkeen lääkejätit antavat kansalle tuttia monenlaisten preparaattien, ja epäsuorasti, kieltojen, kautta.

Äänestä

Egypti: Sarviapilansiemenet eivät ole syynä ehec-epidemiaan

Egyptin maatalousministeriö kiistää jyrkästi, että sikäläiset sarviapilansiemenet olisivat Euroopassa riehuvan ehec-epidemian lähde. Ministeriö ilmoittaa, että kaikki tähän viittaavat väitteet ovat ehdottomasti epätosia.

- Kyseisen bakteerin olemassaoloa Egyptissä ei ole edes todennettu, sanoi ministeriön edustaja Ali Suleiman.

Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA sanoi eilen, että Egyptistä vuosina 2009-2010 tuodut sarviapilansiemenet saattavat olla epidemian lähde. Viraston mukaan siemenet on yhdistetty Saksassa ja Ranskassa todettuihin tartuntoihin, mutta ei esimerkiksi Ruotsin uusiin tapauksiin. Virasto korosti, että epävarmuustekijöitä on edelleen runsaasti.

Egyptin mukaan siemeniä tuottanut yhtiö ei kuitenkaan ollut vienyt niitä vuonna 2009 ollenkaan Saksaan tai Ranskaan.

Ainakin 4050 ihmistä on sairastunut ehec-epidemian seurauksena Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa. 48 on kuollut.

(MTV3 - STT - AFP)
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/07/1354749/egypti-sarviapilansiemenet-eivat-ole-syyna-ehec-epidemiaan

Äänestä

Tutkijat: Goan vesi vaarallista uida

Intialaistutkijat kehottavat välttämään uimista turistien suosimassa Goan rantakohteessa. Tutkijat ovat mitanneet Goan meri- ja jokivesistä turvalliset tasot ylittäviä määriä ulosteperäisiä bakteereja.

Goan matkailuyrittäjät ovat tyrmistyneet tutkimustuloksista. Goassa vierailee vuosittain noin 400 000 ulkomaalaista turistia.

-Lähes kaikki jätevesi päätyy jokiin käsittelemättömänä. Yksikin gramma ulostetta sisältää miljoonia ulosteperäisiä bakteereja, sanoi Intian kansallisen merentutkimuslaitoksen NIO:n tutkija N. Ramaiah.

Goan ympäristöviranomaisten mukaan käsittelemättömiä jätevesiä pääsee suoraan jokiin tai mereen vain aniharvoin. He epäilevät bakteeritason nousun olevan viimeaikaisten rankkasateiden syytä.

(MTV3 - STT - AFP)
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/07/1355010/tutkijat-goan-vesi-vaarallista-uida

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopeta pienviljely kirjoitti:

EU varoittaa sarviapila-itujen kolibakteerivaarasta

EU:n elintarvikevirasto ja tartuntatautikeskus kehottavat, että sarviapilan idut kuumennettaisiin huolellisesti ennen syöntiä, eikä ituja kasvatettaisi kotona ollenkaan.

Raakoja sarviapilan ituja käytetään paljon salaateissa.

(MTV3)
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/06/1353771/eu-varoittaa-sarviapila-itujen-kolibakteerivaarasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu